Autem do Chorvatska levně a výhodně + ebook zdarma


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko. Jedna z nejpopulárnějších destinací mezi českými turisty. Jadran, antické i moderní památky, nenarušená příroda a samozřejmě nádherné pláže. K tomu přidejte velice dobrou dopravní dostupnost a vzájemnou přívětivost s místními obyvateli, a hned vám musí být jasné, proč že to tolik rodin i jednotlivců vyráží právě sem na letní dovolenou.
Mnoho cestovatelů se však nemůže rozhodnout, jestli budou cestovat po vlastní ose autem, nebo zvolí raději cestu autobusem do Chorvatska či jinou formu přepravy. My vám prozradíme vše, co byste měli o cestě autem do Chorvatska vědět, abyste měli rozhodování co možná nejjednodušší.

Před cestou do Chorvatska je však dobré vědět několik podstatných informací. Jelikož Chorvatsko je členem Evropské unie, stačí vám k pohybu zde občanský průkaz. Co se týče vašich ratolestí, pokud občanský průkaz nevlastní, musí mít vlastní cestovní pas. A to samé platí i pro domácí mazlíčky. Raději si také rozměňte peníze, neboť eury ani korunami se v Chorvatsku nedoplatíte. Jedna chorvatská kuna je asi 3,5 našich korun. Vezměte si s sebou i pár eur, pokud nechcete mýtné platit platební kartou (což ale doporučujeme jelikož jsou v tom pruhu vždy menší fronty).

Co se cesty samotné týče, v závislosti na cílové destinaci vám zabere 8 až 14 hodin. Zpravidla platí, že čím kratší trasa, tím vyšší budou výsledné poplatky, naopak při volbě delší trase sicy můžete uspořit až tisíc korun, nicméně na dálnice zapomeňte, a k délce cesty přidejte minimálně hodinu navíc.

Nejkratší trasa vede přes České Budějovice a rakouský Linec (Linz) a Štýrský Hradec (Graz). Ta je dlouhá něco málo přes 900 kilometrů, avšak nepatří mezi nejčastější. Většina českých turistů se vydává dálnicí D1 k Mikulovu, poté do Rakouska a pokračují přes Vídeň a Graz – tuto cestu také doporučujeme jelikož pojedete stále po dálnici. Jako další možnost můžeme označit trasu přes Jihlavu a Znojmo, alespoň pokud jedete z Prahy. Dále budete pokračovat na Vídeň a Graz. V Rakousku budete potřebovat dálniční známku, která stojí 8,80 euro na 10 dní, případně 25,70 euro na 2 měsíce.
cesta autem do chorvatska
Z Rakouska budete dále pokračovat do Slovinska. Dostanete se tam přes bývalý přechod Šentilj a dále můžete pokračovat po dálnici směrem na Záhřeb nebo pokud jedete na Istrii tak směr Ljubljana. I ve Slovinsku však musíte mít dálniční známku, která není úplně nejlevnější. Týdenní vás vyjde na 15 euro, a pokud potřebujete měsíční, připravte si eur rovnou 30. Proto volí mnoho řidičů raději cestu po běžných silnicích. Jednou z možností je jet podél dálnice přes Maribor, přičemž sjet z dálnice budete muset již v Rakousku na silnici B67. V Mariboru odbočíte na silnici 710 a pokračovat po hlavní komunikaci do Chorvatska.

ČTĚTĚ:   Tipy na letoviska pro dovolenou s dětmi

Podobně však myslí mnoho dalších turistů, a proto bývá hlavní tah na Chorvatsko před víkend nebo o svátcích často ucpaný. Proto existuje ještě jedna možnost, a to sice cesta přes Slovensko a Maďarsko. Ta se hodí zejména cestovatelům z Moravy, případně těm, kteří se vydávají do střední či jižní Dalmácie a také těm, kteří chtějí ušetřit ještě více. Avšak i v Maďarsku a na Slovensku musíte mít dálniční známky, které jsou zde virtuální a vyjdou vás na podobné peníze jako v Rakousku – asi 10 euro za týdenní, resp. cca 15 euro za měsíční známku. Naopak cesta přes Slovinsko se hodí, pokud jedete na sever Chorvatska.

V samotném Chorvatsku se za dálnice platí mýtné podle ujeté vzdálenosti. Existují dva druhy mýtných bran – v jedněch dostanete kartičku, kterou poté odevzdáte při výjezdu z dálnice a tam i zaplatíte, naopak na kratších úsecích a v mnohých tunelech budete mýtné platit rovnou na začátku. Výraznou časovou a někdy i finanční úsporu můžete získat při platbě kartou či skrze elektronický systém ENC. Nejvyšší povolené rychlosti jsou v Chorvatsku stejné jako u nás – 50 v obci, 90 mimo obec, 130 na dálnici. Vůči alkoholu za volantem nejsou Chorvati tak přísní – můžete ho mít v krvi až půl promile.

Žádný problém byste neměli mít s dostupností benzinových pump. Těch naleznete v celém Chorvatsku dostatek, v současné době se cena benzinu pohybuje na podobné či lehce nižší úrovni než v České republice. Aktuální cenu pohonných hmot, která se napříč Chorvatskem příliš neliší, můžete zjistit jednoduše na webu http://www.hak.hr. Benzinové stanice jsou obvykle otevřeny do 17 hodin, během sezony však mnohdy otevírací dobu prodlužují až do 22. hodiny, na rušných místech, větších městech a v letoviscích se často jedná o non-stop pumpy.

ČTĚTĚ:   Co nabízí městečko Zaton u Zadaru

Velký průvodce na cestu do Chorvatska

Ještě více informací k vaší cestě do Chorvatska získáte v elektronické knize, kterou si můžete na této stránce stáhnout a kdykoli v ní listovat, aby vás nic nezaskočilo.
Připravili jsme pro vás totiž „ebook“ ve kterém jsme přehledně popsali vše co budete potřebovat na cestu do Chorvatska.
Tuto knížku si možete ihned ZDARMA stáhnout právě zde – Klikněte na „Velký průvodce na cestu do Chorvatska“ a stáhněte si zdarma ebook neboli elektronickou knížku kde najdete veškeré informace o cestě do Chorvatska, potřebných dokladech, cenách mýta a mnoho dalšího!

 

chorvatsko autem bez cestovky
Ubytování v Chorvatsku bez cestovky

Autem do Chorvatska levně a výhodně + ebook zdarma
4.8 (96.67%) 6 hlas[ů]

2 Responses to Autem do Chorvatska levně a výhodně + ebook zdarma

  1. Roman Piechowiak

    Najlepsze autostrady w europie!

  2. Vit Lizal

    už pouhé 2 měsíce a jedem

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2016, Kategorie : Chorvatsko