Do Chorvatska se psem: Na co si dát pozor?


ubytování Chorvatsko

Chystáte se do Chorvatska a nejste si úplně jistí, jestli s sebou můžete vzít svého čtyřnohého kamaráda? Máme pro vás dobrou zprávu: rozhodně můžete. Je jen potřeba dodržet pár hlavních povinností a trošku si ho hlídat, aby nekazil dovolenou ostatním návštěvníkům. Přinášíme vám pár informací o tom, jaké nástrahy vás se psem v Chorvatsku a na cestě tam mohou čekat a na co si dát hlavně pozor.

Při cestě se psem k Jadranu musíte dodržet 3 základní povinnosti. Pokud je budete mít vyřešené, vaší společné dovolené v podstatě už nic nebrání. Jaké to jsou? Čipování, očkování a vystavení pasu, a to přesně v tomto pořadí. Povinnost očkovat psa proti vzteklině vychází přímo ze zákona a musí k němu dojít nejdříve 12. týden jeho věku a nejpozději v 6 měsících.

Váš pes musí být očipován před očkováním proti vzteklině!

Čipování psa probíhá před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu, což jsou další dva úkony, které budete muset před cestou udělat.

pes u veterináře

Pes se musí očkovat již čipovaný, jinak se bude muset píchnout další očkování. Vaše dovolená se tak může zkomplikovat, neboť do zahraničí váš čtyřnohý kamarád může vyjet až 22. den od data očkování. Dejte si na to proto dobrý pozor, ať se z vaší letní dovolené nestane nechtěná dovolená podzimní.

Vystavení pasu

Nejen vy, ale i váš pes musí mít pas. Právě v něm je totiž uvedeno, že byl čipován a následně očkován proti vzteklině. Pokud máte pejska očkovaného již dříve, přepíše se pouze tento údaj z očkovacího průkazu do pasu. Musí však být tato informace z důvěryhodného zdroje, jinak ji nemusí veterinář uznat. Nejlepší proto je udělat vše najednou. Nechat svého psa očipovat, očkovat a ihned mu vystavit pas, do kterého bude vlepeno očkování.

ČTĚTĚ:   Barbat na ostrově Rab

Jací psi mají vstup do Chorvatska zakázán?

Z informací uvedených výše vyplývá, že do Chorvatska mohou cestovat jen pejsci, kteří jsou starší 15 týdnů: nejdříve ve 12. týdnu necháte očkovat a další 3 musíte počkat. Existuje však ještě jedno omezení a to se týká rasy. Problémem jsou psi typu „bull“. Můžete s ním cestovat pouze v případě, že se jedná o rasu uznanou FCI. Pokud tedy máte například amerického pitbulteriéra, bude muset bohužel zůstat doma. Stejně tak různí kříženci typu „bull“.

Jak pes snáší dlouhé cestování?

pes v autě

Záleží samozřejmě na povaze vašeho psa, ale vše je jednou poprvé, tak ani vám nezbude na poprvé nic jiného, než ho prostě otestovat. Připravte mu pohodlný pelíšek za mříží či v přepravce, nebo ho připoutejte. Mějte s sebou pro něj dostatek vody a jeho oblíbené granule. Počítejte s tím, že pravděpodobně budete muset dělat častější zastávky, aby se proběhl a vyvenčil. Protože má většina vozů dneska už klimatizaci (bez ní bychom vám snad ani cestu do Chorvatska v sezóně nedoporučovali) nebudete muset řešit přehřátí vašeho psa. Nenechávejte ho však samotného v zavřeném autě, ani když půjdete jen na krátký oběd a vaše auto bude ve stínu. Ten risk za to opravdu nestojí.

Aby si svou dovolenou užili všichni

Když už jste tedy zdárně dorazili na místo vaší dovolené, jistě máte rezervované ubytování, ve kterém jsou pejsci vítáni. Udělejte mu místo ve stínu, zajistěte, aby měl vždy dostatek pitné vody. Na pláži si ohlídejte cedulky, které zakazují vstup se psy.

pes na pláži

Nedovolte, aby svým chování obtěžoval ostatní návštěvníky pláže. Pokud to budete dodržovat, dovolenou si všichni dohromady báječně užijete.

Některé psi, především ty, kteří jsou dlouhosrstí, je vhodné po mořském dovádění večer opláchnout sladkou vodou, aby je nedráždila nashromážděná sůl v srsti. A ještě jedna rada na závěr. Přestože je lepší mít psa stále na vodíku, může se stát, že na to zapomenete a pustíte ho na volno. Pes se v úplně neznámém prostředí třeba zaběhne a nebudete ho moci najít. Dejte mu proto na obojek informaci, kde bude uvedeno jeho a vaše jméno, vaše telefonní číslo, název a adresa vašeho ubytování, případně číslo na někoho z ubytování.

ČTĚTĚ:   Trogir - pro milovníky středověké architektury

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte

One Response to Do Chorvatska se psem: Na co si dát pozor?

  1. Drahomíra Kropáčková

    Máme tři malé,jezdí s námi každý rok,jezdíme po různých kempech a zatím nebyl žádný problém,ceny jsou 2-5 euro,a většinou nám počítají méně momentálně jsme v kempu a psi jsou gratis.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2017, Kategorie : Chorvatsko