Cyklotrasy v Chorvatsku a mapy cyklostras


ubytování Chorvatsko

Bez mapy se nemůžeme vydat v cizině na žádnou náročnější trasu. Je ale pravda, že ne všechny státy v Evropě mají takovou tradici v turistických a potažmo cykloturistických mapách jako v ČR. Mnohdy rozvoj map brzdily vojenské účely, to známe i od nás do roku 1989, ale ty jsou dnes již minimální, takže si kupujeme mapy, kde je krajina znázorněná maximálně pravdivě.

Jaké mapy jsou vhodné

Pro plánování lze použít mapu s menším měřítkem, ale pro návrh trasy již potřebujeme měřítko velké. Zde je rozdíl v tom, zda máme na mapě a v terénu trasu vyznačenou, pak se můžeme pustit do krajiny s měřítkem 1:100 000. Pokud ale chceme cestovat někde, kde značky nejsou, určitě se vezmeme měřítko nejméně 1:50 000 a větší. Teď je problém, zda jsme schopni takové mapy sehnat.

Mapy na našem trhu

Na českém (i moravském a slezském) trhu můžeme sehnat mapy Chorvatska, ale ponejvíce to jsou automapy s měřítkem třeba 1:300 000 až 1:200 000. Pro lepší orientaci vychází i automapa 1:250 000, ovšem zabírá již menší část Chorvatska, třeba sever. Najdeme zde i plánky významnějších měst a některých oblasti, jako třeba Plitvických jezer. Snad nejpodrobnější měřítko map Chorvatska, které lze u nás sehnat, jsou mapy 1:100 000. Jde například o Černohorské pobřeží.

Pro cyklisty je však nevýhoda, že cyklotrasy zde nejsou, ale zase je to měřítko, na kterém jsme si již schopni již poměrně podrobně trasu připravit. Stejně tak mapu, ale již s s přízviskem cyklomapa, v měřítku 1:100 000 (1 cm = 1 km). Jde třeba o soubor tří map Dalmatského pobřeží. Zde najdeme základní údaje i při cestě. Obdobně vyšel i soubor cyklomap Dalmatských ostrovů, který nás plně uspokojí svými informacemi.

ČTĚTĚ:   Zavazadlo do 7 kilo - co sbalit na dovolenou letadlem

cykloturistika Istrie

Pro některé menší oblasti jsou dostupné mapy i větších měřítek, například 1:45 000 pro ostrov Brač se v mnohém již podobá mapě pro orientační běh. Ostrov má základní rozměry 40 x 12 km, takže tu lze jezdit poměrně dlouho, na druhou stranu jde o krasovou oblast, takže některé cesty, spíše stezky, jsou pro odvážné sportovce. Ovšem najdeme tu stínovaný výškopis s vrstevnicemi po 20 metrech, znázornění druhů vegetace na křoviny, listnatý les a jehličnatý les. Samozřejmě nechybí obce, silniční síť, vody a vedle značených i neznačené pěší stezky, a důležité cyklostezky s kilometráží. Na okraji mapy nalezneme popis jednotlivých cyklotras s fotografií, náčrtem a grafem převýšení. Nechybí ani náročnost, možnosti občerstvení, nákupu a ubytování. Vydavateli map jsou tuzemské, ale i zahraniční společnosti.

Mapy v Chorvatsku

cykloturistika ChorvatskoKoupit mapy až v Chorvatsku není problém. Problém je, že neexistuje celková cyklomapa Chorvatska. Na druhou stranu je výhodou, že města či oblasti si vydávají svoje mapy, které lze získat v informačních centrech. Určitě pak budete překvapeni, jaké množství cyklostezek v Chorvatsku existuje. Ovšem kvalita map je velmi rozdílná a také značení na cestách je lepší jen poblíž měst a městeček.

Pokud si vyjedete bez mapy tak vyjet si na cestu třeba dvě či tři desítky kilometrů do vnitrozemí může být pěkné adrenalínové dobrodružství. Je pak potřeba se orientovat a tzv. nezakufrovat. Ale na druhou stranu nejezdíme tu v pusté krajině, všude jsou nějaké vesnice a vesničky, kde se na cestu můžeme zeptat. A místní lidí jsou přívětiví, rádi pomohou.

Ideální pro cykloturistiku v Chorvatsku je obzvlášť severní cíp Chorvatska tj. Istrie kde je nejvíce cyklotras a jsou převážně velmi dobře značené.

Nezapomenout

Na cyklodovolenou, případně kombinovaně s delšími cyklotrasami, je jednoznačně nutně mít s sebou servisní vybavení a pochopitelně povinnou výbavu na kolo. Dobré je mít také někoho tzv. v zádech, kdo může pro nás přijet autem v případě nehody či poruchy kola. Pojedeme-li ve větší skupině na delší trasu, pokuste se mít doprovod s autem.

ČTĚTĚ:   Trhy v Chorvatsku

Zážitek z kola v Chorvatsku je v porovnání s ČR úplně jiný, určitě dobrodružnější. My nemáme moře, pláže, drsné krasové oblasti včetně křovisek, nečekaných hromad kamení a podobně. Určitě prožít dovolenou na kole v Chorvatsku je nádherné a pokud ještě nevíte kam tak mrkněte na článek kam na kole v Chorvatsku.


cykloturistika istrie chorvatsko
Levné apartmány Istrie

Cyklotrasy v Chorvatsku a mapy cyklostras
4.1 (82.5%) 8 hlas[ů]

2 Responses to Cyklotrasy v Chorvatsku a mapy cyklostras

  1. Herbert Markéta Dupačovi

    Velký problém spíše pokus omyl,ale můžu říct“alespoň jsem to zkusil“ viz. Murtovnik

  2. Máme rádi CHORVATSKO

    zkuste příště Istrii tak je fakt dobře značená – více třeba na http://www.uvch.cz/cyklistika

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2016, Kategorie : Magazín