Flóra a fauna


ubytování Chorvatsko

Rostlinstvo Chorvatska lze rozdělit na vnitrozemské, horské a přímořské. Západní hornaté oblasti jsou nejhustěji zalesněné části Chorvatska, kde se vyskytují porosty bukové, jedlové, smrkové a klenové. Hranice stálezelené vegetace leží kolem nadmořské výšky 300 až 400 metrů. Zde rostoucí flóra se skládá z jalovců, rozmarýnu, řečíku a dubu. Na vápencových svazích je porost řidší a tvoří jej nižší keře a byliny jako jsou například pryšec, kozinec a šalvěj.

Pro středomořskou oblast je typická stále zelená vegetace a velké bohatství rozmanitých rostlinných druhů. Kromě původních druhů rostlin se zde vyskytují i druhy přenesené sem člověkem. K těm patří palmy, agave, cypřiše a oleandry. Dále zde hojně rostou rostlinné druhy, které jsou pěstovány pro svůj užitek. Jsou to například citroníky, pomerančovníky, olivovníky a fíkovníky, či mandloně. Na ostrově Hvar jsou například ve velké míře pěstovány velké porosty levandule.cnt_11

Fauna v Chorvatsku se vyznačuje velkým bohatstvím druhů. Ve vnitrozemí a hornatých oblastech můžete potkat velké množství vysoké zvěře, ale také hnědého medvěda, rysa, vlka, divokou kočku nebo divokého kance. Vzácně se objeví i mořská vydra, která je například na Plitvických jezerech a v Národním parku Krka chráněna zákonem.

V přímořských oblastech se vyskytují šakali, promyky, z plazů zmije růžkatá, několik druhů užovek a želvy. Na některých místech lze potkat i jedovatého štíra, pavouka zvaného černá vdova a jako zvláštnost se vyskytne velká stonožka.

Mořská fauna nabízí v Jadranu kolem 380 druhů ryb, z hlavonožců olihně, sépie a chobotnice. Vidět lze dále mlže, jako jsou slávky jedlé, ostranky jaderské a ústřice, které se v posledních letech pěstují téměř výhradně uměle. Žijí zde i korýši, jako je rak poustevník, krab, humr a langusty, ostnokožci, jako ježovky, sumýši a hvězdice. V moři, zejména u ostrovů, lze spatřit celé kolonie korálů. Kytovci se na Jadranu vyskytují jen zcela výjimečně. Žralok se občas objeví, ovšem pouze jako doprovod velkých lodí, kde se živí odpadky.

 

 

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín