Flóra a fauna


ubytování Chorvatsko

Rostlinstvo Chorvatska lze rozdělit na vnitrozemské, horské a přímořské. Západní hornaté oblasti jsou nejhustěji zalesněné části Chorvatska, kde se vyskytují porosty bukové, jedlové, smrkové a klenové. Hranice stálezelené vegetace leží kolem nadmořské výšky 300 až 400 metrů. Zde rostoucí flóra se skládá z jalovců, rozmarýnu, řečíku a dubu. Na vápencových svazích je porost řidší a tvoří jej nižší keře a byliny jako jsou například pryšec, kozinec a šalvěj.

Pro středomořskou oblast je typická stále zelená vegetace a velké bohatství rozmanitých rostlinných druhů. Kromě původních druhů rostlin se zde vyskytují i druhy přenesené sem člověkem. K těm patří palmy, agave, cypřiše a oleandry. Dále zde hojně rostou rostlinné druhy, které jsou pěstovány pro svůj užitek. Jsou to například citroníky, pomerančovníky, olivovníky a fíkovníky, či mandloně. Na ostrově Hvar jsou například ve velké míře pěstovány velké porosty levandule.cnt_11

Fauna v Chorvatsku se vyznačuje velkým bohatstvím druhů. Ve vnitrozemí a hornatých oblastech můžete potkat velké množství vysoké zvěře, ale také hnědého medvěda, rysa, vlka, divokou kočku nebo divokého kance. Vzácně se objeví i mořská vydra, která je například na Plitvických jezerech a v Národním parku Krka chráněna zákonem.

V přímořských oblastech se vyskytují šakali, promyky, z plazů zmije růžkatá, několik druhů užovek a želvy. Na některých místech lze potkat i jedovatého štíra, pavouka zvaného černá vdova a jako zvláštnost se vyskytne velká stonožka.

Mořská fauna nabízí v Jadranu kolem 380 druhů ryb, z hlavonožců olihně, sépie a chobotnice. Vidět lze dále mlže, jako jsou slávky jedlé, ostranky jaderské a ústřice, které se v posledních letech pěstují téměř výhradně uměle. Žijí zde i korýši, jako je rak poustevník, krab, humr a langusty, ostnokožci, jako ježovky, sumýši a hvězdice. V moři, zejména u ostrovů, lze spatřit celé kolonie korálů. Kytovci se na Jadranu vyskytují jen zcela výjimečně. Žralok se občas objeví, ovšem pouze jako doprovod velkých lodí, kde se živí odpadky.

ČTĚTĚ:   Šilo v Chorvatsku a ostrov Krk

 

 

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín