Jedete poprvé do Chorvatska? Rady na cestu


ubytování Chorvatsko

Pro ty, kteří pojedou letos poprvé do Chorvatska přinášíme pár rad na cestu a pobyt.

Oficiální měnou je Chorvatská kuna. U nás ji vyměníte v bankách a směnárnách před sezónou bez problémů. Pokud budete chtít měnit až na místě, najdete v Chorvatsku směnárny tzv. na každém kroku. Můžete opět měnit v bankách, směnárnách, na poštách. Vždy se ptáte co je výhodnější a vychází to opravdu podobně vyměnit si ve Spořitelně před cestou nebo na místě ve směnárně – ale ne na hlavní promenádě ale projděte si letovisko a najdete lepší kurz v nějaké vzdálenější směnárně.
cesta do chorvatska
V obchodech není problém platit platební kartou, ale v některých restauracích, a to i ve městech, kartu neakceptují. Takže doporučujeme se předem zeptat, aby jste nebyli zaskočeni.
Každopádně doporučujeme platit kartou všude kde to jde protože je to nejvýhodnější.
Pokud jste ubytovaní v soukromí, počítejte ve většině případů, že platbu chtějí majitelé v Eurech.

Jedete li autem, stačí vám klasický řidičský průkaz a zelená karta. Ani nemusíte mít cestovní pas, můžete cestovat s občanským průkazem. Ale pozor, musí ho mít i malinké děti. A je to pro vás výhodnější, než jim pořizovat pas. Vyjde to levněji. Většina lidí to nezná, ale dítě
může mít občanský průkaz už od narození, pokud si o něj zažádáte.

Dopravní předpisy pro řidiče jsou téměř shodné s těmi našimi. Hlavní je dodržování rychlosti.
I když vás místní budou popohánět a předjíždět, nenechte se vyprovokovat. Pokuty jsou vysoké.
Pozor také na kruhových objezdech, protože ne na všech má přednost ten, co po objezdu už jede. Takže dávejte pozor na dopravní značení.
V letních měsících nemusíte v Chorvatsku přes den svítit.
Ovšem velký pozor si dejte na silnicích za deště nebo po něm. Mokré silnice jsou díky jemnému prachu velmi kluzké.
Do auta na cestu samozřejmě přibalte dostatek pití, nějaké ovoce, svačinu a pro děti něco na zabavení.
chorvatské pláže
Pokud už jste v pořádku dorazili do cílové destinace, tak hned první den u moře dejte pozor na silné sluníčko. U moře neustále pofukuje větřík a vám se bude zdát, že to slunce tolik nepálí. Opak je pravdou a večer byste trpce litovali, že jste nepoužili opalovací krém nebo se občas neschovali do stínu. Hlavně přes poledne. Věřte, že spálená pokožka by vám zkazila část dovolené. A to nikdo nechce.

ČTĚTĚ:   Ceny v oblasti Chorvatského cestovního ruchu

Do moře nezapomeňte na obuv. Někde bývají mořští ježci, jejichž ostny nejsou příjemné, ale nepříjemné jsou i ostřejší kameny.

Soukromé apartmány jsou ve většině případů velmi dobře vybavené, tak s sebou nemusíte vozit ani povlečení, ani nádobí. Voda je v Chorvatsku pitná, ale pokud jste zvyklí na balenou, prodávají se i pětilitrová balení. Opravdu nemusíte z domova vozit celá balení vod!

Pokud potřebujete z dovolené pracovat a být online, skoro v každém apartmánu mají dnes wi-fi. A když ne, určitě vám poradí, ve které kavárně či restauraci wi-fi najdete. Nezapomeňte, že v Chorvatsku vám v mobilu platí datový balíček co máte i doma a pokud potřebujete ještě více dat či jste v Chorvatsku déle doporučuji s koupit místní SIM kartu (Bonbon, Tomato atd.) a aktivovat si některý z datových balíčků.
chorvatské parky
Jestli si budete sami vařit, není třeba vozit velké zásoby jídla. Po celém Chorvatsku je ve městech síť supermarketů, v menších obcích jsou malé obchůdky, prodejny pečiva, tržnice na zeleninu a ovoce. Rozhodně se nemusíte bát, že byste strádali nedostatkem. Pokud tedy nepojedete zrovna na pustý ostrov, to je potřeba se předzásobit 🙂 Jinak to většinou jistí Lidl a spol s podobnými cenami jako doma.

Hlavně s sebou vezměte dobrou náladu, užijte si sluníčko a moře a znova se do Chorvatska vracejte. Je tady tolik krásného k neustálému objevování!

Jedete poprvé do Chorvatska? Rady na cestu
3.2 (63.33%) 12 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2020, Kategorie : Aktuality z Chorvatska