Dugi otok


ubytování Chorvatsko

Dugi otok je plný přírodní, nezkažené krásy a pokud hledáte místo ke strávení poklidné, uvolňující dovolené, je tento ostrov pro vás ideální. Malé ostrůvky v přírodní rezervaci „Záliv Telaščica“ jsou opravdovým rájem a neskutečným potěšením je nedaleké jezero Mir se slanou vodou. Další zajímavostí je písečná zátoka Sakarun a panoramatická silnice vedoucí po skalnatém pobřeží.

Ostrov o rozloze 172 kmleží v zadarské ostrovní skupině Severodalmatských ostrovů. Název Dugi otok znamená „dlouhý ostrov“. Ostrov od severozápadu k jihovýchodu měří 43 km a je široký pouhé 4 km. Jihovýchodní pobřeží je charakteristické strmými kopci a útesy, na jeho severní polovině rostou vinice, sady a rozkládají se pastviny pro ovce. Předěl tvoří řada krasových kopců, zvedajících se do 338 m Vela Straža, který je nejvyšším místem celého ostrova.Dugi Otok

Většina návštěvníků se ubytovává v Sali na jihovýchodním pobřeží nebo ve vsi Božava na severovýchodním pobřeží. V Sali je více možností ubytování v soukromí, Božava nabízí atmosféru typického letoviska. Vrcholnou sezónou jsou první tři týdny srpna, kdy sem přijíždějí davy italských turistů.

Bohatou historii ostrova připomínají ruiny, které jsou pozůstatkem rané osady Ilyrů, Římanů a posléze i raných křesťanů. První písemná zmínka o ostrově pochází z poloviny 10. století. K rozšíření osad došlo v 16. století, kdy sem prchali před Turky obyvatelé z oblastí kolem pobřeží. Prosperita ostrova závisela poté vždy na tom, zda Zadaru vládli Benátčané, Francouzi či Rakušané.

Největším městem a přístavem ostrova je Sali, který svůj název získal od výroben soli, které jsou dnes již značně omšelou připomínkou dřívější obživy místních obyvatel.

Jihovýchodní výběžek ostrova je rozdělen na dvě části hlubokým, členitým zálivem Telaščica, jehož chráněná hladina má krásnou azurovou barvu. Téměř k okraji zálivu dosahuje souostroví Kornati. Druhým městečkem je poklidná Božava rozložená kolem pěkného přírodního přístavu. Po vsi rostou vysoké, svěží stromy a podél pobřeží vedou příjemné stinné stezky vhodné k procházkám.

ČTĚTĚ:   Novalja na Pagu


ubytování Dugi otok
Levné apartmány v SaliOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Magazín, Severní Dalmácie - Zadar