Na severním pobřeží ostrova Hvar je položené malé letovisko Jelsa, které díky velmi příjemnému podnebí ostrova patří mezi oblíbená letoviska jižní Dalmácie. Ostrov Hvar je podle statistik i nejslunnějším ostrovem celého Chorvatska, což zaručuje všem návštěvníkům během návštěvy tohoto místa krásné a slunečné počasí.
Jelsa, kdysi běžné zemědělské a rybářské město Chorvatska se v posledních letech začíná postupem času víc orientovat převážně na zisky z turismu. Velmi čisté a moderní letovisko ohraničuje kromě pobřeží i dva největší ostrovní vrcholky (vrch Sv. Nikola a vrch Hum), které chrání letovisko od nepříjemných větrů. Ve městě Jelsa však kromě zajímavé přírody najdete i bohatou gastronomickou nabídku, jejíž součástí je i zdejší chutné víno.
Pláže v letovisku Jelsa
Letovisko Jelsa a jeho okolí vyniká členitým pobřežím, kde najdete několik pěkných míst pro koupání a odpočinek. Asi nejoblíbenější a zároveň i nejnavštěvovanější pláží v této lokalitě je pláž Mina, která je umístěna v blízkosti hotelu Mina. Počet návštěvníků samozřejmě souvisí se samotnou lokalitou pláže, jelikož kromě hotelu zde nedaleko stojí i kemp. Pláž Mina je však poměrně zajímavým místem především pro rodiny s dětmi, které hledají písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. V jejím okolí je postaveno i betonové molo, kde se nacházejí sprchy, kabinky na převlékání a půjčovna lehátek.
O něco rozsáhlejší pláž (cca 3x tak velké jako pláž Mina) je pláž Grebišće, která je však o něco vzdělanější od centra letoviska. Pláž je podobně jako pláž Mina jedna z mála písečných pláži ostrova Hvar, proto je i častým cílem rodin s malými dětmi, které zde najdou i restauraci i velmi oblíbenou restauraci u turistů, která nese název Crni Petar. Z ní máte navíc velmi pěkný výhled na okolí celé zátoky, která je složené z poměrně husté vegetaci. V roce 2012 dokonce tato pláž získala i ocenění v podobě modré vlajky, která je zárukou čistoty pláže a kvality její služeb. Kromě zmíněné restauraci zde najdete i sprchy, moderní a čisté sociální zařízení, lehátka, šlapadla, dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal a parkoviště.
V případě, že hledáte nudistické pláže, můžete zamířit k nedalekému poloostrovu Soline, kde se nachází celá řada pláží pro nudisty. Bohužel prakticky všechny nejsou dostatečně vybavené, proto vám doporučujeme s sebou vzít občerstvení.
Sportovní možnosti v letovisku
Jelsa disponuje jednou moderní víceúčelovou sportovní halou, ve které můžete hrát basketbal, volejbal, florbal nebo mini fotbal. V její blízkosti je i klasické velké fotbalové hřiště, které spadá do celého areálu sportovního centra Jelsa. Několik sportovišť najdete i v blízkosti hotelů, kde jsou postaveny tenisové kurty s antukovým povrchem (nachází se zde i tenisová škola) a jedno mini-golfové hřiště. Ve městě si můžete zahrát například i paintball na místním hřišti, které najdete pouhých 10 metrů od „Adriatiq resortu Fontana“. Ostatně Jelsa má velmi vhodné podmínky i pro typické dovolenkové vodní sporty, jako je potápění, sportovní rybaření, windsurfing a podobně. Ve městě má začátek i konec jedna cyklostezka, která je se svou délkou cca 30 km vhodná i pro méně zkušené cyklisty.
Kulturní události v Jelse
Letovisko Jelsa se může pyšnit kromě ostatních superlativ i velmi dobrou nabídkou zábavních a kulturních událostí, díky kterým se zde během léta určitě nudit nebudete. Běžně zábavu najdete v místních diskoklubech, nočních klubech či tanečních terasách, kterých je v letovisku hned několik. Velmi oblíbené slavnosti jsou například „Večery Antuna Dobronice“ (chorvatský skladatel a spisovatel), které jsou známy živými folklórními vystoupeními. Ty se konají ve městě od 20. července až do 20. srpna.
Pravidelnou velkou akcí je i den obce („Dan općine„), který se koná v den oslav Nanebevzetí Panny Marie, tedy 15. srpna. Během tohoto dne se koná v obci slavnostní večerní mše, po níž následuje zábava s živou hudbou, soutěžemi a ochutnávkou jídel. Poslední srpnový týden se zase v Jelse koná veletrh domácího vína známý také jako Jelski vinný festival, který je také doprovázen živou hudbou a zábavou.
Historie a památky, které by Vám neměli uniknout
Původní staré město Jelsa, jehož trosky můžete vidět na západní straně poloostrova Gradina, existovalo ještě počátkem 14. století. Později ho nahradila současná Jelsa, která podle listin byla založena jako přístav ještě v roce 1424. V té době se Jelsa rozvíjela převážně jako zemědělská a rybářská osada až se později stala centrem kapitálu celého ostrova Hvar. Velmi dobrá poloha města přála především námořnímu obchodu, díky kterému se v Jelse začaly vyrábět i lodě, které se podepsali pod rychlý růst zdejšího hospodářství. V 20. století však Jelsa začala měnit ekonomický kurz, když se její obyvatelstvo značně začalo orientovat převážně cestovní ruch.
Rychlý ekonomický růst souvisel i s výstavbou budov, které dnes lákají turisty již jako cenné historické památky. Dominantou středu města je jednoznačně farní kostel sv. Fabiana a Šebestiána, který byl původně zasvěcen Panně Marii. Tato stavba, kterou můžete sledovat i z nedalekého přístavu si prošla během své éry významnou rekonstrukcí, a to konkrétně v 16. a 19. století. V interiéru kostela se nachází cenná dřevěná socha Panny Marie. Ve městě to však ani zdaleka není jediná památka svého druhu.
Zajímavou památkou je i kostel sv. Jana, který byl postaven ještě v průběhu 15. století. Ten najdete několik desítek metrů od hlavního náměstí města. Kostel sv. Jana je na první pohled nenápadná budova, ale pro město má poměrně velký historický význam.
Cenné historické památky nepocházejí jen z doby moderní Jelse. Východně od města před časem archeologové odkryli i zbytky římských staveb, které jsou jedinou památkou Římanů v těchto místech. Kromě ní zde můžete sledovat i pozůstatky řecké pozorovatelný, která stojí v jihovýchodní části města.
Levné apartmány v Jelse
Apartments Tamara
apartmány
kapacita osob: 2-14
cena lůžka od: 30,00 Eur
k moři: 150 mGuest House - Piacun
apartmány
kapacita osob: 3 - 13
cena lůžka od: Eur
k moři: 100 m
Jelsa je prekrásna, boli sme tam 2 krát-v septembri a v októbri, áno bolo teplučko