Starigrad Paklenica – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Letovisko Starigrad Paklenica, které se nachází na pobřeží Velebitského kanálu je místem, kde se setkávají kulturní pamětihodnosti s nádhernou přírodou. Obec, která stojí na základech starobylého města Argiyruntama je dnes také centrem Paklenicke riviéry, která je dlouhá přibližně 20 km. Kromě toho je však toto letovisko, tak jako celá riviéra známé tím, že se zde setkávají hory s mořem. Díky tomu je Starigrad Paklenica oblíbeným letoviskem rekreantů, kteří zde přicházejí za mořem, ale i pro horské turisty.

Od hlavního města České republiky je toto přímořské letovisko vzdálené přibližně 945 km. Starigrad Paklenica je u mnoha turistů známé i kvůli tomu, že je výchozím bodem pro návštěvu Národního Parku Paklenica, který se nachází od letoviska přibližně 10 kilometrů. Kromě toho je však Starigrad ideálním místem pro trávení rodinné dovolené, díky velmi pěkným místním plážím, kulturním akcím a v neposlední řadě i díky specialitám, které můžete ochutnat v místních restauracích.

Pláže v letovisku

Letovisko má několik velmi pěkných a udržovaných pláži. Asi nejlepší pláží, která dostala ocenění v podobě modré vlajky kvality pláže je pláž v blízkosti hotelu Alan. Dá se říci, že tato pláž je jedním z pokladů nejen tohoto letoviska, ale i celé Paklenické Riviéry. Tato jemná písčito-oblázková pláž je tedy ideální místem, kde můžete odpočívat během dovolené v tomto městečku.
Starigrad Paklenica
Velmi pěkná pláž je i v nedalekém letovisku Seline . Pláž Kuklin, kterou místní obyvatelé považují za jednu z nejkrásnějších pláži oblasti, je oblázková pláž s velmi dobrým pozvolným vstupem. Kromě toho je však výhodou pláže Kuklin i to, že se v její blízkosti nachází velké množství restaurací, obchodů a stánků s občerstvením.

Sportovní a kulturní akce v letovisku

Dobrá poloha letoviska Paklenica zajišťuje především vynikající podmínky pro aktivní sportování. Ti méně nároční si určitě postačí i s plážovým volejbalem, minigolfem nebo tenisem na místních hřištích. Odvážnější sportuchtiví si však mohou vyzkoušet i adrenalinové sporty, jako například horolezectví. Národní park Paklenica se svými více než 150 kilometry turistických cest, a to i od velmi lehkých až po náročně trasy které jsou vhodné spíše pro zkušené turisty, je ideálním místem pro tenhle sport.

Další adrenalinový sport si můžete vyzkoušet na místní divoké řece. Rafting na řece Zrmanja je však oproti horolezectví vhodný i pro méně zkušené dobrodruhy, kteří s tímto sportem nemají žádnou zkušenost. Během letních měsíců, kdy je hladina vody nižší, se na místní řece organizuje i kajak a kanoe.
park Paklenica
Turistům však určitě doporučujeme nahlédnout i do podzemního světa místních jeskyní. Velmi pěknou jeskyní, kam se vyplatí zajít je například „Manita peć“ v NP Paklenica. Vyzkoušet si však můžete i jízdy na kole po místní cyklostezky. Těch tady je celkově čtyři a nejdelší z nich „Zrmanja“ má téměř 28 km. Prakticky všechny z nich mají během celé své délky stoupání, nejobtížnější z nich z tohoto směru je právě zmíněný Zrmanja, která začíná v nadmořské výšce cca 600 metrů v Golubic.

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Carolina - Super dovolená

Z kulturních událostí je asi nejvýznamnějším svátkem letoviska pouť nanebevzetí Panny Marie, která se koná každoročně 15. srpna. Tuhle kulturní událost dodnes místní slaví poutí k malému kostelíku sv. Marie, který se nachází v nadmořské výši přibližně 870 metrů. Od 1960 místní slaví tuto událost i při pobřeží letoviska, z důvodu rozrůstání obce. Během svátků každá domácnost během dne připravuje speciální menu, na které „láká“ blízké a přátele. Ve večerních hodinách se po slavnosti ještě konají velké hody na nábřeží Starigradu.

Památky v letovisku

V obci můžete najít několik menších, zajímavých historických památek, které jsou volně přístupné i veřejnosti. Jednou z nich je kostel svatého Petra, který zde stojí již od 10. století. Kostel byl postaven v románském slohu s prvky staře chorvatské architektury. Během svého období si prošel několika rekonstrukcemi, tou nejvýznamnější naposledy ještě v 14 až 16. století. V blízkosti kostela se nachází i hřbitov, který svému účelu slouží již od 13. století. V posledních letech zde probíhalo i několik archeologických výzkumu, veřejnosti je však stavba přesto stále přístupná.

Za pozornost stojí i tzv. věž Večka („Večka kula“), která byla postavena ještě v 16. století na obranu města před Turky. Soudit podle viditelných zbytků, byla věž obklopená obdélníkovým nádvořím, které je však již částečně pod vodou. Samotná věž byla postavena na vrstvě broušených kamenů. Podle vnitřních viditelných podlahových nosníků je zřejmé, že stavba měla až tři podlaží, z horního patra je dodnes možné přes úzká okna pozorovat okolí věže. Věž je známá i díky místní legendě.

V místních horských průsmycích je dodnes unikátní kamenný pomník, který je zde postaven na památku zesnulým. Pomník je postaven na pohřebišti, které svému účelu sloužilo v období mezi 17. až 20. stoletím. Dodnes je zde několik jedinečně vyzdobených kamenných pomníků. V současnosti má toto místo statut chráněné kulturní památky v Chorvatsku.
Paklenica

Kam na celodenní výlet

Nejbližší a možná i jedna z nejzajímavějších destinací, které se vyplatí z letoviska navštívit, je národní park Paklenica. Ten najdete v jihovýchodní části pohoří Velebit, přibližně 10 kilometrů od centra obce. Už při samotném vstupu můžete obdivovat impozantní kaňon Velke Paklenice, přes který budete do parku procházet. Kromě toho zde však příroda vytvořila ještě jeden mohutný kaňon, který nese název Mala Paklenica. Dodnes vznik těchto kaňonů připisují velkému propadu stropů obrovské, vyhloubené jeskyni. V současnosti má NP Paklenica přibližně 150 kilometrů turistických a horolezeckých tras, které jsou přístupné široké veřejnosti. Ve výšce 870 metrů nad mořem se nachází i oblíbené místo horolezců “Veliko Rujno“, kde dodnes stojí i malý kostelík sv. Marie. Zde se právě organizuje i zmiňovaná pouť nanebevzetí Panny Marie, která je pro místní jednou z nejdůležitějších událostí roku. Zajímavostí NP Paklenica je to, že se při místním Velkém kaňonu natáčely slavné scény filmů o Vinnetouovi. Národním parkem se toto místo oficiálně stalo ještě v roce 1949.

ČTĚTĚ:   Trsat – jeden z důvodů navštívit Rijeku

Patříte mezi velké fanoušky filmů o Vinnetouovi? Slavný film, podle novely knihy Karla Maye byl natáčen právě v blízkosti Starigradu. Dokonce právě v místním hotelu Alan byli herci během natáčení i ubytováni. Slavné scény filmu se točily hned v několika oblastech regionu. Konkrétně šlo například o Lukovo Šugarje, pláž v Starigradu, kaňon Velika Paklenica, Seline, Modrič, Rtina Miletic. Projít všechny destinace během jednoho dne je pro mnohé téměř nemožné, proto doporučujeme vybrat jen ty nejzajímavější, jako například kaňon Velika Paklenica.

Blízký ostrov Pag je jedním z nejoblíbenějších prázdninových destinací rekreantů ze střední Europy. Z letoviska je tento ostrov vzdálen jen něco více než 40 minut cestou autem. Na ostrov se po souši můžete dostat přes Pažský most, který spojuje tento ostrov s pevninskou částí Zadarské župy. Velkou atrakcí by mohlo být pro vás město Pag, které naprojektoval slavný architekt Juraj Dalmatinec. Najdete v něm několik významných historických budov, jako například honosné paláce Portadů, Jadrulićů a Matasivićů . Ostrov Pag je však kromě toho proslulý svými překrásnými plážemi, solí a také proslaveným a chutným sýrem.

Starigrad Paklenica nabízí pro každého něco a věříme, že si i vy vyberete to své !

ubytování Starigrad Paklenica
Levné apartmány ve Starigrad-PakelniciStarigrad Paklenica – severní Dalmácie
4.1 (82.5%) 8 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar