Nin u Zadaru – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Městečko postavené na malém poloostrově je známé v Evropě díky své bohaté historii. Turisté zde, tak kromě oddechu u moře, obdivují i pozůstatky historie, která zde zanechala několik významných budov. Kromě toho je letovisko Nin oblíbené i pro krásné pláže, moře a léčivé bahno, které se využívá již od dob římské říše až po současnost.

Nejstarší chorvatské královské město, ve kterém v minulosti sídlili i biskupové, se nachází několik kilometrů od města Zadar. Od hlavního města České republiky je toto letovisko vzdálené přibližně 925 km. Samotné okolí letoviska Nin vás v první chvíli okouzlí svou kombinací nádherné přírody a historické architektury. Krásné pláže obklopené solnými poli a pozůstatky římské říše, se určitě vyplatí vidět. Kromě toho vám však určitě doporučujeme vyzkoušet i místní masovou specialitu – „Ninski šokol“.
Nin

Pláže s léčivým bahnem

Pláže v samotném letovisku a v jeho okolí proslavily Nin díky léčivému bahnu. To zaujalo i investory natolik, že zde chtějí postavit léčebné centrum v hodnotě přibližně 60 milionů euro. Léčivé bahno zde však můžete využívat i vy bezplatně.

Celková délka pláži v Ninu je přibližně 8 km. Ta nejznámější, kam se s velkou pravděpodobností rozhodnete jít oddychovat je dlouhá přibližně 5 km a táhne se od ninské zátoky směrem na západ. Tahle písčitá pláž nese název podle královské rodiny, která zde sem údajně ráda chodila odpočívat. Dodnes je toto místo velmi oblíbené i díky krásnému okolí, pozvolnému vstupu do moře, ale především díky velkému množství léčivého bahna.
pláž Nin
Pokud sem zavítáte s dětmi, můžete navštívit i pláž Sabunike, kterou najdete cca 6km od letoviska. Najdete zde průzračné moře, velmi pěkné a udržované okolí a velké množství sportovních atrakcí. Pláž Sabunike patří mezi jedny z nejlepších pláži Chorvatska, kde najdete i množství malých obchodů a restaurací.

Sportovní atrakce a zábava v letovisku

Dlouhé písečné pláže jsou ideálním místem pro sportovní atrakce. Na místních plážích si můžete bez problémů zahrát plážový volejbal, fotbal nebo nohejbal. Kromě toho zde najdete i několik sportovních klubů. Témeř všechny sportovní kluby mají k dispozici vlastní sportovní zařízení, které můžete na sportovní aktivity využít i vy s rodinou, nebo s přáteli.

Nin však kromě sportovních atrakcí nabízí svým návštěvníkům i množství zábavy, která patří ke každému dobrému letovisku na Jadranu. V romantických uličkách městečka se prakticky celou noc během hlavní sezóny konají různé večírky, zajímavé akce a koncerty místních hudebníků. Velmi populární jsou zde i místní diskotékové kluby „Voodoo“ a „Saturnus“ u Zaton Holiday Resortu, které jsou velmi vhodné především pro mladší generaci turistů. Dá se tedy říci, že pokud sem zavítáte, rozhodně se zde během noci nudit nebudete.

ČTĚTĚ:   Do Puly za historií olivového oleje

Kulturní památky letoviska

Nin je jedno z nejstarších měst v celém Chorvatsku, díky čemuž zde dodnes turisté mohou obdivovat místní památky ještě z dob i římské říše. Před Římany, zde však místo obývali ještě ilyrský kmen Liburnů, který Římané v 1. století před n. l. porazili. Podle starých dokumentů již Římané aktivně využívali léčivé bahno a sůl, která se zde těží dosud. Kromě toho zde však zanechali i několik významných budov, které se dodnes zachovaly už jen jako pozůstatky. Jednou z nich je starověký římský chrám, jehož zbytky můžete vidět v centru města. Na samotném místě vás v prvním okamžiku zaujme především sedmnáct metrů vysoký korintský sloup, který je naštěstí dodnes ve velmi dobrém stavu.
Nin u Zadaru
Významnou památkou letoviska je i kostelík sv. Kříže, který zde stojí již od 9. století. Zajímavostí stavby je to, že se jedná o nejmenší katedrálu na světě, která je považována za jednu z nejcennějších památek ranní chorvatské architektury. Jeden ze symbolů Ninu byl postaven na troskách starých domů a během období chorvatských vládců sloužil jako kaple nedalekého královského paláce. Uchvácen její krásou byl i slavný anglický architekt Thomas Jackson, který navrhl několik významných budov v Británii.

Pokud patříte mezi turisty, kteří rádi hlouběji poznávají místní kulturu, doporučujeme Vám navštívit „Muzej soli“. Tu zjistíte například způsob tradiční výroby soli v Nine. Kromě toho zde však můžete zakoupit i různé menší suvenýry vyráběny ze soli.

Kam se vyplatí jít na celodenní výlet

Jestliže se rozhodnete jet k moři právě do letoviska Nin, máte na výběr několik zajímavých míst v okolí letoviska, které se vyplatí navštívit. Jedním z nich je blízké letovisko Zaton, které najdete jen pár kilometrů západně od Ninu. Zaton je podobně, jako Nin poměrně malé, ale rušné letovisko s bohatou historií. Najdete zde, také pozůstatky římského přístavu a starověkého kostela. Nachází se tu i velmi pěkná oblázková pláž, která měří přibližně 1,5 km.

ČTĚTĚ:   Lopar na ostrově Rab

Navštívit však můžete i další letovisko, ve kterém se dá toho obdivovat podstatně více. Zadar jako hlavní město oblasti, patří svou rozlohou mezi největší města Chorvatska. K vidění je zde velký počet památek jako františkánský kostel z 13. století, římské fórum, chrám sv. Donáta z 9. století, nebo bazilika sv. Anastázie z 12. století. Zadar, jako největší město oblasti je ekonomickým centrem celé oblasti, díky čemuž se zde nachází velké množství malých, ale i velkých obchodů.

Pokud plánujete jít sem autem, můžete navštívit i ostrov Pag, který se nachází od Ninu několik desítek kilometrů severně. Konkrétně můžete zajít do stejnojmenného městečka Pag, které najdete v samém srdci ostrova. Město Pag disponuje velmi pěknou hlavní pláží, která je umístěna ve středu města. Nachází se zde i několik významných památek, jako například kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postavené ještě v 12. století.

ubytování Nin u Zadaru
Levné apartmány v NinuOhodnoťte

2 Responses to Nin u Zadaru – severní Dalmácie

  1. Slavomír Jaroslava Ferenczovi

    Krásná pláž, pozvolný přístup do moře, to se mi moc líbilo. Byli jsme tam v době, kdy se ještě nevědělo, že je tam léčivé bahno a nikdo, kromě naší rodiny, na pláži nebyl…a zahrabávali jsme se do písku…a sbírali mušličky…a že jich tam bylo. Holt se ale všechno musí zpeněžit, takže jak jsem se dívala, ubytování je o hodně dražší než před léty a jak jsem četla, bude ještě dražší. Škoda. Nádherné místo k odpočinku.

  2. Byli jsme tam včera a bohužel jsme trefili období po velkých deštích. Jeden vstup na ostrov byl pod vodou, druhý byl zatarasený a hlídala ho ochranka. Takže jsme zklamaně nasedli do auta a pokračovali jsme v cestě domů.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar