Nin u Zadaru – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Městečko postavené na malém poloostrově je známé v Evropě díky své bohaté historii. Turisté zde, tak kromě oddechu u moře, obdivují i pozůstatky historie, která zde zanechala několik významných budov. Kromě toho je letovisko Nin oblíbené i pro krásné pláže, moře a léčivé bahno, které se využívá již od dob římské říše až po současnost.

Nejstarší chorvatské královské město, ve kterém v minulosti sídlili i biskupové, se nachází několik kilometrů od města Zadar. Od hlavního města České republiky je toto letovisko vzdálené přibližně 925 km. Samotné okolí letoviska Nin vás v první chvíli okouzlí svou kombinací nádherné přírody a historické architektury. Krásné pláže obklopené solnými poli a pozůstatky římské říše, se určitě vyplatí vidět. Kromě toho vám však určitě doporučujeme vyzkoušet i místní masovou specialitu – „Ninski šokol“.
Nin

Pláže s léčivým bahnem

Pláže v samotném letovisku a v jeho okolí proslavily Nin díky léčivému bahnu. To zaujalo i investory natolik, že zde chtějí postavit léčebné centrum v hodnotě přibližně 60 milionů euro. Léčivé bahno zde však můžete využívat i vy bezplatně.

Celková délka pláži v Ninu je přibližně 8 km. Ta nejznámější, kam se s velkou pravděpodobností rozhodnete jít oddychovat je dlouhá přibližně 5 km a táhne se od ninské zátoky směrem na západ. Tahle písčitá pláž nese název podle královské rodiny, která zde sem údajně ráda chodila odpočívat. Dodnes je toto místo velmi oblíbené i díky krásnému okolí, pozvolnému vstupu do moře, ale především díky velkému množství léčivého bahna.
pláž Nin
Pokud sem zavítáte s dětmi, můžete navštívit i pláž Sabunike, kterou najdete cca 6km od letoviska. Najdete zde průzračné moře, velmi pěkné a udržované okolí a velké množství sportovních atrakcí. Pláž Sabunike patří mezi jedny z nejlepších pláži Chorvatska, kde najdete i množství malých obchodů a restaurací.

Sportovní atrakce a zábava v letovisku

Dlouhé písečné pláže jsou ideálním místem pro sportovní atrakce. Na místních plážích si můžete bez problémů zahrát plážový volejbal, fotbal nebo nohejbal. Kromě toho zde najdete i několik sportovních klubů. Témeř všechny sportovní kluby mají k dispozici vlastní sportovní zařízení, které můžete na sportovní aktivity využít i vy s rodinou, nebo s přáteli.

Nin však kromě sportovních atrakcí nabízí svým návštěvníkům i množství zábavy, která patří ke každému dobrému letovisku na Jadranu. V romantických uličkách městečka se prakticky celou noc během hlavní sezóny konají různé večírky, zajímavé akce a koncerty místních hudebníků. Velmi populární jsou zde i místní diskotékové kluby „Voodoo“ a „Saturnus“ u Zaton Holiday Resortu, které jsou velmi vhodné především pro mladší generaci turistů. Dá se tedy říci, že pokud sem zavítáte, rozhodně se zde během noci nudit nebudete.

Kulturní památky letoviska

Nin je jedno z nejstarších měst v celém Chorvatsku, díky čemuž zde dodnes turisté mohou obdivovat místní památky ještě z dob i římské říše. Před Římany, zde však místo obývali ještě ilyrský kmen Liburnů, který Římané v 1. století před n. l. porazili. Podle starých dokumentů již Římané aktivně využívali léčivé bahno a sůl, která se zde těží dosud. Kromě toho zde však zanechali i několik významných budov, které se dodnes zachovaly už jen jako pozůstatky. Jednou z nich je starověký římský chrám, jehož zbytky můžete vidět v centru města. Na samotném místě vás v prvním okamžiku zaujme především sedmnáct metrů vysoký korintský sloup, který je naštěstí dodnes ve velmi dobrém stavu.
Nin u Zadaru
Významnou památkou letoviska je i kostelík sv. Kříže, který zde stojí již od 9. století. Zajímavostí stavby je to, že se jedná o nejmenší katedrálu na světě, která je považována za jednu z nejcennějších památek ranní chorvatské architektury. Jeden ze symbolů Ninu byl postaven na troskách starých domů a během období chorvatských vládců sloužil jako kaple nedalekého královského paláce. Uchvácen její krásou byl i slavný anglický architekt Thomas Jackson, který navrhl několik významných budov v Británii.

Pokud patříte mezi turisty, kteří rádi hlouběji poznávají místní kulturu, doporučujeme Vám navštívit „Muzej soli“. Tu zjistíte například způsob tradiční výroby soli v Nine. Kromě toho zde však můžete zakoupit i různé menší suvenýry vyráběny ze soli.

Kam se vyplatí jít na celodenní výlet

Jestliže se rozhodnete jet k moři právě do letoviska Nin, máte na výběr několik zajímavých míst v okolí letoviska, které se vyplatí navštívit. Jedním z nich je blízké letovisko Zaton, které najdete jen pár kilometrů západně od Ninu. Zaton je podobně, jako Nin poměrně malé, ale rušné letovisko s bohatou historií. Najdete zde, také pozůstatky římského přístavu a starověkého kostela. Nachází se tu i velmi pěkná oblázková pláž, která měří přibližně 1,5 km.

Navštívit však můžete i další letovisko, ve kterém se dá toho obdivovat podstatně více. Zadar jako hlavní město oblasti, patří svou rozlohou mezi největší města Chorvatska. K vidění je zde velký počet památek jako františkánský kostel z 13. století, římské fórum, chrám sv. Donáta z 9. století, nebo bazilika sv. Anastázie z 12. století. Zadar, jako největší město oblasti je ekonomickým centrem celé oblasti, díky čemuž se zde nachází velké množství malých, ale i velkých obchodů.

Pokud plánujete jít sem autem, můžete navštívit i ostrov Pag, který se nachází od Ninu několik desítek kilometrů severně. Konkrétně můžete zajít do stejnojmenného městečka Pag, které najdete v samém srdci ostrova. Město Pag disponuje velmi pěknou hlavní pláží, která je umístěna ve středu města. Nachází se zde i několik významných památek, jako například kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postavené ještě v 12. století.

ubytování Nin u Zadaru
Levné apartmány v NinuOhodnoťte

2 Responses to Nin u Zadaru – severní Dalmácie

  1. Slavomír Jaroslava Ferenczovi

    Krásná pláž, pozvolný přístup do moře, to se mi moc líbilo. Byli jsme tam v době, kdy se ještě nevědělo, že je tam léčivé bahno a nikdo, kromě naší rodiny, na pláži nebyl…a zahrabávali jsme se do písku…a sbírali mušličky…a že jich tam bylo. Holt se ale všechno musí zpeněžit, takže jak jsem se dívala, ubytování je o hodně dražší než před léty a jak jsem četla, bude ještě dražší. Škoda. Nádherné místo k odpočinku.

  2. Byli jsme tam včera a bohužel jsme trefili období po velkých deštích. Jeden vstup na ostrov byl pod vodou, druhý byl zatarasený a hlídala ho ochranka. Takže jsme zklamaně nasedli do auta a pokračovali jsme v cestě domů.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar