Sveti Filip i Jakov – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Obec s přístavem Sveti Filip i Jakov leží na pobřeží zálivu Pašman v regionu Severní Dalmácie. Už od padesátých let minulého století se stala celá riviéra Sveti Filip i Jakov, do které patří i vesnice Turanj a Sveti Petar velmi oblíbeným a vyhledávaným letoviskem.

Městečko bylo postaveno kolem kostela, zasvěceného apoštolům Filipovi a Jakubovi. Během tureckých výpadů zničeno. Současnou podobu získalo v 17. a 18. století. K hlavním hospodářským aktivitám tady patří zemědělství a cestovní ruch.

Sveti Filip i Jakov je od hraničního přechodu Mikulov vzdálený asi 700 km. Je ideálním výchozím bodem pro výlety nejen po pobřeží Jadranu, protože leží pouhých 26 km jižně od Zadaru a 3 km severozápadně od Biogradu na Moru.

Sportovní aktivity

Nejznámější pláž je Iza Banja, která má od roku 2007 i Modrou vlajku. Najdete zde ale i mnoho tichých a skrytých zátok a v blízkosti je několik ostrůvků.

Je zde několik půjčoven lodí, loděk a šlapadel, takže se můžete sami vydat třeba na ostrov Babac, který je v blízkosti.
Sveti Filip i Jakov
Přesto, že je Sveti Filip i Jakov malá vesnička, existuje zde mnoho možností si zasportovat. Můžete využít:

 • výuky plachtění, nebo si plachetnici pronajmout
 • vodní pólo
 • potápění
 • plážový volejbal na městské pláži Iza Banja
 • tenis
 • stolní tenis

Přímo ze Sveti Filip i Jakov vede cyklostezka Crni Krug, na které budete mít krásný výhled na Pašmanský záliv. Pokud budete chtít, můžete se vydat do Biogradu na Moru, kam se dostanete pohodlně přímořskou cestou. Z Biogradu si můžete vyjet na cyklostezku Vransko jezero, nebo na ostrovy Pašman a Ugljan.

Tipy na výlet

Ostrov Pašman, na který se dostanete trajektem z Biogradu, byl obydlený už v římské a ilyrské době. Je na něm malý benediktinský klášter na hoře Cokovac, který byl postaven ve 14. století. Je zde i františkánský klášter ze stejného období, ve kterém je dnes muzeum.

ČTĚTĚ:   Na dovolenou autem a do Chorvatska

Asi 1 hodinu jízdy od Sveti Filip i Jakov se nachází Národní park Krka. Najdete v něm mnoho historických a kulturních památek, archeologických nalezišť. V parku je také etnická vesnice s vodními mlýny. Tato obec byla oceněna zlatou Flower Award za rok 2006.

Dále můžete navštívit například Biograd (4 km), Šibenik (50 km), Split (140 km) a Zadar (26 km).

Díky dlouholetým zkušenostem je zde dnes cestovní ruch na velmi vysoké úrovni. Kvalitní ubytování, sportovní a rekreační zařízení jak na souši, tak na moři, krásné pláže ve stínu borovic, čisté moře, ale i historické památky, jsou zárukou dobře strávené dovolené.

ubytování Sveti Filip i Jakov
Levné apartmány v Sv. Filip i Jakovu


Ohodnoťte

3 Responses to Sveti Filip i Jakov – severní Dalmácie

 1. Zdenka Rousová

  Biograd je coby kamenem dohodil a je to tam hezčí …… 🙂

 2. Martin Svoboda

  Byl jsem tam letos a nic moc.Vim o mnohem hezčích místech,ale nepovim kde.

 3. Míša Puttová

  Martin Svoboda: Sem s nimi!! Šup, šup!! 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar