Hum – Istrie


ubytování Chorvatsko

Ochutnejte pálenku, která se již 2000 let vyrábí podle starého keltského receptu jen v Humu.

Jste-li na dovolené v Chorvatsku a budete si chtít odpočinout od davů turistů, pak je ideálním řešením výlet do města Hum. Toto okouzlující místo bylo zapsáno do Guinessovy knihy rekordů jako nejmenší město na světě a má pro Chorvaty stejný význam jako pro Čechy Karlštejn. Žije zde přibližně 20 obyvatel a ochutnáte tady pálenku z chmele bisku, která se nikde jinde nevyrábí.
Hum se nachází v samém srdci Istrie. Leží na kopci s výhledem na malebné údolí řeky Mirna asi 15km od města Buzet. První zmínka o Humu pochází z roku 1102. Hum je tak malý, protože byl podle legendy postaven obry z kamenů, které jim zbyly při výstavbě okolních měst.hum

Do Humu se dostanete vlakem na trase Lupoglav-Pula, nebo autem po dálnici A8, kde sjedete na exitu Lupoglav. Pokud pojedete vlakem, vystupte ve stanici Roč a vydejte se na stezku Alej hlaholitů. Na této šestikilometrové trase je umístěno jedenáct monumentů a na konci krásné procházky stojí Hum.

Biska

Hum je jediné místo, kde můžete získat bisku. Je to léčivá pálenka vyráběná z bílého jmelí a čtyř druhů bylin. Vyrábí se podle starodávného receptu starých Keltů a léčí vysoký tlak. Kvůli bisce se někdy taky Humu říká hlavní město jmelí. Každý rok se zde koná poslední říjnovou neděli velký festival pálenek. Pokud budete mít štěstí, zažijete i volbu starosty. Tato tradiční slavnost se koná každoročně v červnu. Muži ze zdejší farnosti vybírají ze svého středu nového “župana Huma“ a poté následuje velká oslava.

biskaPamátky

Hum sám o sobě je turistickou atrakcí. Je zde zachována raně středověká zástavba, která je obklopena městskými hradbami.
Délka města je 100metrů a šířka 35metrů, takže jsou tu pouze dvě uličky a auto zde nepotkáte. Domy jsou uspořádány do tří rovnoběžných řad. Vzhledem k počtu obyvatel je raritou to, že jsou zde dva kostely.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v roce 1802 a románský kostelík sv. Jeronýma pochází ze 12. století. Na stěnách tohoto kostelíku jsou perfektně dochované byzantské fresky a mnoho nápisů psaných hlaholicí.
Bránu města zdobí kalendář, na kterém je pro každý měsíc medailon určitého povolání.

ČTĚTĚ:   Veletrh sušené šunky prosciutto na Istrii

Takový je Hum. Město, kde se zastavil čas.

 

ubytování Opatija
Levné apartmány v blízké OpatijiOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie