Tribunj – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malá chorvatská obec Tribunj kterou najdete ve střední části Dalmácie, patří mezi méně známé, ale stále velmi atraktivní letoviska Chorvatska. Toto rybářské městečko s množstvím úzkých uliček je v současnosti domovem přibližně 1500 obyvatel, kteří se kromě turismu živí i rybolovem a zemědělstvím. Právě rybolov je jeden ze symbolů města, denně tu totiž na místním trhu můžete koupit velké množství vždy čerstvých ryb, které místní rybáři vyloví z místních vod.
Pro turisty je toto letovisko lákavé i díky dobře udržovaným plážím, množství restaurací a atrakcí, jako například známe závody oslů, které se konají pravidelně vždy první srpnový týden v roce. Najdete zde však i několik historických památek, které stály u zrodu tohoto městečka.

Pláže v Tribunji

Nejznámější pláží městečka je bezesporu pláž Zamalin. Najdete ji západně od centra města (přibližně 500 metrů), odkud se táhne až k zátoce Sovlja. Pláž je tvořena většinou z kamenných desek, což potěší především turisty, kteří se na pláže chodí především opalovat, na druhé straně je to ovšem i nevýhodou, protože tato pláž nemá pozvolný vstup do moře, což je velké negativum pro neplavce a malé děti. Celou pláží se mimo toho táhne i hustý borový les.
Tribunj
Další oblíbenou pláží rekreantů je pláž Bristak, kterou najdete na východní straně letoviska. V blízkosti pláže se nachází několik ubytovacích zařízení. Výhodou této oblázkové pláže je velmi dobrý pozvolný vstup a velmi pěkný výhled na blízké Vodice.

Zajímavou pláží je i zátoka Sovlja, která je od centra vzdálena asi 10 minut chůze. Tato oblázková pláž vyniká především velmi pěkným, téměř křišťálovém čistým mořem. Pláž je tvořena i z betonových částí, kde se můžete bez problémů opalovat. V blízkosti pláže se nacházejí i sprchy a několik dobrých restaurací.

Sport a zábava v letovisku

Okolí letoviska Tribunj přeje především vodním sportům. Pokud jste nezkušeným potápěčem, bohatý podmořský život zdejších vod je ideálním důvodem navštívit místní školu potápění. Potápěčské centrum Oktopus můžete navštívit i v tom případě, pokud jste zkušeným potápěčem. Za poplatek vám zde bez problémů zapůjčí všechny potřebné věci k potápění.
Tribunj
Přes Tribunj a jeho okolí prochází celkově až pět vyznačených cyklistických tras. Většina z nich přechází spíše přes rovnější terén, což jistě potěší méně zkušené cyklisty, pro které jsou náročnější horské trasy vyčerpávající. Nejkratší z nich, která začíná na parkovišti v Tribunji nedaleko pobřeží, je dlouhá jen přibližně 10 km. Zkušenější si určitě mohou vyzkoušet nejdelší a zároveň i nejtěžší trasu, která začíná na kopci Sopalj a končí nedaleko letoviska, a to konkrétně při známé římské cisterně, která zde stojí již několik století. Kolo si můžete za poplatek a zálohu zapůjčit v některé z místních půjčoven, případně i v nedalekých Vodicích, kde je výběr o něco širší.

ČTĚTĚ:   Lastovo – neprávem zapomenutý ostrov

Mimo toho tu však můžete aktivně hrát i tenis, minigolf, plážový volejbal nebo se pobavit jízdou na banánu, případně letem padákem. Pokud vám ani tato široká nabídka stále nebude stačit, můžete zajít i do nedalekého letoviska Vodice.

Na kulturní a zábavní atrakce je letovisko podobně atraktivní. Velkou událostí městečka je především netradiční oslí závod, který se koná vždy první srpnový týden v roce. Častokrát je k vidění i množství zábavných situací, na které diváci rádi vzpomínají ještě nějaký ten čas. U turistů jsou oblíbené i místní lidové slavnosti a rybářské noci, doprovázené bohatým programem.
Tribunj závody oslů

Historické památky Tribunje

Novodobá historie obce se s největší pravděpodobností začala psát v roce 1463. Do té doby zde samozřejmě toto místo obývali různé národy, včetně Římanů. Staré centrum letoviska se nachází na malém ostrově, který je v současnosti spojen s pevninou krátkým mostem. Známé památky se však nacházejí i mimo ostrov, konkrétně například na kopci, který se tyčí nad letoviskem, najdete kostel sv. Mikuláše. Ten pochází z 15. století, původně však na tomto místě stála jiná stavba, na níž byl současný kostel vystavěn. V jeho okolí najdete i menší hřbitov.

Významnou památkou je i kostel Panny Marie Karmelské. Ten pochází ze 17. století, od té doby však tato stavba prošla několika výraznými dostavbami a rekonstrukcemi, které z tohoto kostela udělali i na současnou dobu moderní křesťanskou stavbu. Dvě rekonstrukce byly však vynucené a to po skončení druhé světové války a občanské války.

Kromě toho se v Tribunji, které získalo status samostatné obce až v roce 2006 po oddělení od města Vodice, nacházejí ještě tři významné historické památky. Najdete zde kostel Panny Marie z roku 1452, Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1883 a kostel sv. Jana Křtitele, který zde stojí již od roku 1445.
památky Tribunj

Kam na celodenní výlet

Nejbližší možnou destinací, kde si můžete zajít na půldenní výlet je město Vodice. Toto letovisko je u mnoha turistů velmi oblíbené, hlavně díky množství kulturních a zábavních atrakcí, které zde můžete najít. Nacházejí se zde i velmi pěkné pláže, jako například „Plava plaža“, která se svou délkou 4 km patří mezi nejdelší a také nejkrásnější pláže severní Dalmácie.
Známou atrakcí je i tzv. Čarićova věž, která zde stojí již od 16. století.

ČTĚTĚ:   Na kole po Chorvatsku – tipy na krásná místa

Oblíbeným místem, kde můžete strávit příjemný den dovolené je Národní Park Krka. K tomuto známému parku se můžete dostat buď autem, nebo lodí po stejnojmenné řece Krka. Se svou plochou 142 km2 patří mezi nejzajímavější přírodně atrakce celého Chorvatska. Najdete zde množství vodopádů a pestrobarevných jezírek. Status národního parku získal v roce 1985.
tribunj-kostel
Zajímavý výlet si můžete udělat i na blízký ostrov Murter. Jako cílovou destinaci si můžete zvolit například obec Tisno, která se rozkládá na dvou částech, které rozděluje úzký Murterský průliv. Toto na první pohled nenápadné letovisko vás může oslovit například svými velmi pěknými městskými plážemi. Kromě nich zde najdete i jednu velmi pěknou zachovanou památku, a to kostel svatého Ondřeje, který se nachází v blízkosti pobřežní promenády letoviska.

Aby bylo možné zažít typické dalmatské město určitě musíte projít staré, úzké uličky města Tribunj, které odrážejí historii poloostrova a v jedné z restaurací ochutnat místní jídlo a rybářské speciality. Navštivte památky náboženského dědictví, vylezte na horu Sv. Nikoly a podívejte se na pozůstatky pevnosti Jurjevgrad, starý hřbitov a rozhlednu, která nabízí z jedné strany krásný výhled na souostroví Kornati a z druhé straně na Tribunj a část Šibenické riviéry.

ubytování Tribunj
Levné apartmány v TribunjiOhodnoťte

4 Responses to Tribunj – střední Dalmácie

 1. Josipa Vorlova

  Suuuper place!!!

 2. Markéta Richterová

  Miluju Tribunj!Krásný výhled je odtamtud na zátoku,Murter i Vodice.

 3. Petr Knötig

  Je tam fakt nádherně

 4. Mirek Zach

  Mohu potvrdit, krásné místo, všem vřele doporučuji

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik