Blato na ostrově Korčula


ubytování Chorvatsko

Menší městečko Blato ležící na oblíbeném chorvatském ostrově Korčula je jednou z vůbec nejstarších osad tohoto ostrova. Konkrétně tuto obec najdete v centrální části ostrova, mnohé jeho části však sahají až k pobřeží, kde slouží jako menší dovolenkové středisko.
blato
Samotné městečko Blato bylo původně vybudováno ve tvaru amfiteátru uprostřed menšího údolí, kde jsou dnes již situovány i novější budovy jako banky, obchody a hotel. Známým se městečko stalo i díky rytířskému sdružení Kumpanija, které se kromě šermu věnuje i folklóru a tanci. Blato je bohaté i na množství památek, především těch církevních, které zde stojí již několik století.

Blato jako dovolenková destinace?

blato pláž
Většina turistů do Blata chodí spíše na nákupy či případně ze zvědavosti vidět místní historické památky. Nakolik je centrální část Blata vzdálena od pobřeží 2 – 3 km po obou stranách, tak turisté dávají přednost především jižním částem tohoto městečka. Na jižním pobřeží konkrétně najdete i dvě menší letoviska Prizba a Prižba, které jsou si podobné nejen svým jménem, ale i svými podmínkami. Oblázkové pláže, slabší nabídka služeb a tichá lokalita jsou hlavními charakteristickými znaky těchto středisek. Mezi turisty je kromě nich známou částí i malé letovisko Prigradica, které ovšem leží v severní části Korčuly.

Které historické památky byste měli vidět?

blato korčula
Kdysi největší město celého ostrova, které v roce 1921 mělo více než 8000 obyvatel, v posledních letech zažívá demografický úpadek. Dnes totiž město obývá už jen něco přes 3000 obyvatel. Zdaleka viditelnou dominantou městečka je zdejší zvonice, která je vysoká několik desítek metrů. Za pozornost rozhodně stojí místní renesančně barokní zámek Arneriů, kde má sídlo i vlastivědné muzeum, které přibližuje obyvatelům ale i návštěvníkům městečka dějiny Blata. Hlavní církevní památkou je zase trojlodní župní kostel Všech svatých, který pochází ještě ze 14. století. V minulosti byl několikrát upraven a zvětšen, jeho nejzajímavější částí je zdejší hlavní oltář, který zdobí vzácné obrazy Panny Marie se Všemi svatými ještě z roku 1540. Nejstarší památkou je zase starokřesťanská kaple sv. Kosmy a Damiána z 6. století.

ubytování BlatoLevné apartmány v Blato

One Response to Blato na ostrově Korčula

  1. Jana Hamplová

    důvěrně to tam znám 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník