Poreč – Istrie


ubytování Chorvatsko

Město s přístavem Poreč, ležící 18 km od Novigradu, se nachází v severozápadní části Istrie mezi Limskou zátokou a údolím řeky Mirny. Je to největší turistické středisko na Istrii, ke kterému patří i 400 metrů vzdálený ostrov Sveti Nikola.

Díky starobylému rázu a historickým památkám patří k nejpůvabnějším městům Istrie. V Poreči vedle sebe najdete památky z éry byzantské, římské, románské, ale i gotické. Nejvzácnější památkou je Basilica Eufrasiana, což je unikátní stavba byzantského období, která nemá na Jadranu konkurenci.
Poreč
Středomořské mírné klima a úrodná políčka s vinicemi a olivovými háji byla kdysi jediným zdrojem obživy obyvatel tohoto regionu. Dnes se díky přírodním krásám, čistému moři a vzduchu, výbornému ubytování a gastronomii přidal jako úspěšný zdroj obživy i turismus.

Velkou výhodou Poreče je, že se všechny velké hotelové komplexy nacházejí mimo jeho centrum. Nemusíte se ale bát, že byste se z nich do centra nedostali. Dopravu tady totiž zajišťuje turistický vláček, který vyjíždí z Náměstí Svobody.

Pokud si budete chtít historické památky a rybářské přístavy Poreče vychutnat, nejezděte sem v sezóně. Krásně je tady po celý rok, akorát se vyhnete davům turistů, kteří sem v létě jezdí.

Pláže

Porečské pláže se mohou pyšnit tím, že vlastní 20% všech ocenění Modrá vlajka v Chorvatsku. Pláže jsou většinou oblázkové a štěrkové, některé mají betonové desky. Samozřejmě kromě pláží zde popsaných je v Poreči mnoho dalších, takže je z čeho vybírat.

 • Oblázková pláž Borik nabízí vše, co potřebujete s rodinou pro perfektní den na pláži. Je tady k dispozici dětské hřiště, dětské zábavní atrakce a další zařízení pro volný čas, včetně restaurací a kaváren. Jsou zde i trávníky a můžete si pronajmout slunečníky a lehátka.
 • Pláž Donji Spadici, která byla oceněna „Modrou vlajkou“, se nachází asi 2 km severně od centra města. Pláž je oblázková s kameny a betonovými plotnami. Najdete na ní sportovní centrum.
 • Městská pláž Gradsko kupalište leží jižně od přístavu. Je jednou z nejoblíbenějších, má navíc bezbariérový přístup. Najdete zde také širokou škálu sportovních a rekreačních aktivit.
 • Pláž Parentium se nachází v Zelené laguně. Můžete si na ní půjčit lehátka, slunečníky, šlapadla, ale i další vybavení. Pokud by vás přestalo bavit moře, k dispozici je mini-golf.
 • Nudistická pláž Ulika se nachází severně od Poreče, pod obcí stejného jména. Na štěrku a skalách jsou i betonové desky. V blízkosti najdete restaurace a kavárny.
 • Oficiální psí pláž v Poreči není, ale severně od Poreče jsou krásné „divoké pláže“a zátoky, kam si ostatně můžete zajít i sami, pokud budete chtít mít klid a pláž jen pro sebe. S pejsky jděte k pláži Mali Maj a Saladinka, kde je koupání s nimi běžné.
ČTĚTĚ:   Jak se dostat do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu


Vodní sporty

V Poreči můžete použít všechny druhy vodních sportů a rekreačních zařízení. Najdete zde:

 • Mořské zábavní parky.
 • Půjčovnu vodních lyží.
 • Dva přístavy s kotvišti.
 • Pro potápěče je na adrese Brulo 4, Poreč potápěčské centrum se školou.
 • Rybáři si mohou koupit povolenky k lovu od 60 HRK na den až po 700 HRK na 30 dní.


Turistika a cyklistika

Istrie má nejlepší síť stezek a cyklostezek v Chorvatsku, takže pro fanoušky těchto aktivit je Poreč tím pravým místem. Stezky jsou zde podél moře, v lesích a lukách, v blízkosti zřícenin hradů, prehistorických pevností, kostelů a stylových vil. Jsou v délce od 4 km do 51 km a různé obtížnosti.
Mapy dostanete v turistických agenturách, kola si můžete půjčit na adrese Trg J. Rakovca 2, nebo Ulica Ive Andrica 52. Ceny pronájmu jsou od 20 HRK na hodinu až po 80 HRK na den.

Nejoblíbenější cyklostezky:

 • Cyklotrasa „Euphrasiana“ vede po asfaltu a polních cestách o celkové délce asi 47 km. Zavede od centra Poreče (nemocnice), přes staré části města, Eufráziovu baziliku (UNESCO), Dracevac a Stranići. Trasa je lehká a na kole vám to bude trvat jen 2 až 2,5 hodiny.
 • Cyklostezka “ Sv. Maura“ začíná v Poreči a zavede vás v délce 41 km z Poreče od nemocnice kolem zátoky Sv. Martina, Busuje, Mrcany, Cervaru Poratu, přes Vabriga, Višnjanu a Bacvu zpět do Poreče.


Adrenalinové sporty

V centru Buha na adrese Ive Andriča 56, Poreč, ve kterém je v sezóně otevřeno od 9:00 do 23:00 hodin, mohou milovníci adrenalinových sportů na místě využít:

 • Obří houpačky ve výšce 12,5 m.
 • Lanové prolézačky ve výšce 8 m.
 • Lezení po 8 m vysokých sloupech.

Tady si můžete i domluvit instruktora, nebo průvodce pro:

 • Lezení po umělých horolezeckých stěnách.
 • Speleologickou výpravu do jeskyní v okolí.
ČTĚTĚ:   Zablaće u Šibenického Solarisu

Na závěr několik nejen historických zajímavostí, které stojí za to navštívit.

Basilica Eufrasiana je jednou z nejcennějších kulturních památek v Poreči a byla postavena na základech starší trojlodní baziliky v 6. století. Komplex budov byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1997. Prohlídky jsou každý den, mimo času, kdy se konají bohoslužby.

Budova zemského sněmu Istrie je bývalý gotický kostel ze 12. století, který sloužil až do konce minulého století jako místo Parlamentu Istrie. V současné době zde můžete navštívit výstavy umění v bohatě freskami zdobených barokních prostorách bývalého parlamentu.

Asi 14 km od Poreče můžete navštívit pět sálů známé jeskyně Baredine. Kromě prohlídek krápníků se zde pořádají i kurzy speleologie. V sezóně je otevřeno od 9:30 do 18:00. Z Poreče se k ní dostanete pohodlně i na kole, protože tam vede cyklostezka.

Když už ne jindy, tak alespoň na závěr vaší dovolené určitě navštivte hlavní třídu Poreče, Decumanus. Zmrzlinářské obchůdky, které na ní najdete, vás okouzlí nejen kvalitou zmrzliny, velikostmi porce a uměleckým pojetím, ale hlavně velmi svérázným chováním personálu.

ubytování Poreč
Levné apartmány v Poreči


Poreč – Istrie
4.5 (90%) 2 hlas[ů]

3 Responses to Poreč – Istrie

 1. Marie Záleská

  Miluju Chorvatsko, zvlášť Istrii

 2. Inka Pintnerová

  <3 <3 <3 Poreč – Lanterna <3 <3 <3

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie