Novalja na Pagu


ubytování Chorvatsko

Oblíbené městečko na ostrově Pag je jedním z nejoblíbenějších letovisek mezi mladými. Novalja je poměrně velké letovisko které se nachází v severozápadní části ostrova. V posledních letech se stalo známé i díky pláži Zrče, která patří mezi ty nejrušenější v celé Dalmácii a množství zábavy, za kterou zde cestuje právě mladší generace rekreantů z celé Evropy.

Letovisko postavené na základech římského města Novalis je vzdáleno od hlavního města České republiky cca 950 km (autem). Na území města se dodnes zachovalo i množství velmi cenných památek, jako například antický podzemní vodovod a gotický kostel Matky Boží. Samozřejmě, hlavním lákadlem většiny rekreantů jsou místní pláže, které patří mezi ty nejkrásnější v celé Dalmácii. Zajímavostí je i místní botanická rezervace oliv v Lunu, kde se nachází přibližně 1500 stromů divokých olivovníků či Pažský sýr, který proslavil celý ostrov nejen v Chorvatsku a velké množství ovcí (přibližně 30 000).
Zrče - Novalja

Pláže v letovisku a jeho okolí

Letovisko Novalja je proslulé svými plážemi po celé Evropě, z toho důvodu zde není nouze o kvalitní a udržované pláže. Asi nejznámější pláží je pláž Zrće, která se nachází asi 3 km od centra města. Tahle poměrně velká štěrková pláž je během léta hojně navštěvována především mladými turisty. Hlasitá hudba, množství zábavných atrakcí jsou zárukou toho, že se zde rozhodně nudit nebudete. Kromě toho je výhodou pláže i velmi dobrý pozvolný vstup. Pláž Zrće byla oceněna i modrou vlajkou kvality.

Pokud jste sem přišli s dětmi, doporučujeme Vám spíše pláž Planjika – Trinčel, která má velmi dobrý pozvolný vstup. Tato písčitá pláž a nachází asi 2 km severně od městečka, konkrétněji v zálivu Stara Novalja. Pláž disponuje dobrým sociálním zázemím, naleznete zde i malé obchody, restaurace a stánky s občerstvením. Zárukou kvality pláže Planjika – Trinčel je i modrá vlajka kvality, která se uděluje těm nejlepším plážím v Chorvatsku.

webkamera Novalja
<<< webkamera Novalja


Odpočívat můžete i na pláži Straško, která se nachází přibližně 1 km jižně od centra letoviska. Výhodou pláže je to, že je obklopena borovými lesy, které zde vytvářejí příjemný přírodní stín. Najdete zde i sprchy, restaurace, kavárny, stánky s občerstvením a několik obchodů. Straško má velmi dobré podmínky i pro sport, bez problémů si zde můžete zahrát i plážový volejbal nebo si zde zapůjčit i vodní skútr. Pronajmout se tu dají i slunečníky a lehátka. Pláž byla také oceněna modrou vlajkou kvality.

ČTĚTĚ:   Porat na ostrově Krk

Sportovní atrakce a zábava v letovisku

V letovisku působí jeden profesionální klub NK Novalja, který momentálně hraje třetí nejvyšší fotbalovou soutěž v Chorvatsku. Novalja hrává své domácí zápasy na místním stadionu s kapacitou 1500 diváků.

Co se týče sportovních možností, je letovisko na tom poměrně dobře. Místní podmínky a sportoviště umožňují praktikovat velké množství sportů, jako například tenis, plážový volejbal, fotbal, badminton atd. Nachází se zde i fitness centrum a několik cyklostezek, které mohou využít cyklisté na poznání místní krajiny. Kola se dají pronajmout i v místních půjčovnách.

Možností se bavit je podobně, jako sportovních atrakcí v místě letovisku hodně. Najdete zde několik diskotékových klubů a kulturních akcí. Mladým doporučujeme jednoznačně zajít k pláži Zrće, kde se pravidelně konají diskotéky a různé zábavy. Ostatně se ve městě konají pravidelně menší festivaly, hlavně během Novaljského kulturního léta.
Novalja

Historické památky letoviska

Největší památkou letoviska je antický vodovod, který zde vytesali ještě v 1. století našeho letopočtu. Délka tohoto díla je 1042 metrů s průměrem cca 60 cm. Vodovod má po své délce i devět nadzemních komínů, které zajišťují přísun čerstvého vzduchu. Nejvyšší z nich má 44 metrů. Vodovod svému účelu sloužil především během římské říše, když zajišťoval přísun pitné vody k městu. Po konci antického období vodovod přestal sloužit svému účelu, znovu objeven byl dokonce až v 19. století, jelikož do té doby místní o něm nevěděli.

Ve městě se nachází také několik nadzemních památek, jako například kostel Matky Boží. Ten stojí na základech křesťanské baziliky ze 4. století. Velká rekonstrukce stavby proběhla ještě v 17. století, když se ke kostelu dostavěli ostatní části, které vytvořily konečnou podobu dnešního stavby. Uvnitř kostela můžete vidět i pozůstatky mozaikové podlahy ze starověké baziliky a oltář, nad kterým je obraz Panny Marie. Kostel Matky Boží najdete v centru Novalje.

Poslední historickou zajímavostí města je archeologická sbírka „Stomorica“, která obsahuje několik zajímavých historických památek, jako například šperky a různé cenné díla.

Kam zajít na celodenní výlet z letoviska

Možností kam zajít na výlet během dovolené v Novalje je mnoho. Pokud se sem rozhodnete zajít, určitě navštivte místní olivovníky v Lunu. Ty se nacházejí v severozápadní části ostrova Pag. Konkrétně na vrchu Gradac, ve výši 135 m. n. m. se nachází tento pozoruhodný háj na ploše 24 hektarů, kde se dodnes plodí přibližně 80000 olivovníků. V části lunských olivovníků je již od roku 1963 vyhlášena chráněná oblast, která obsahuje skupinu cca 1500 původních olivovníků.
olivovniky
Pokud je Vaší zálibou turistika nebo cyklistika, můžete se vydat na celodenní výlet k nejvyššímu bodu vrchu Sv.Vid. Svojí výškou 349 m.n.m. sice nepatří mezi těžko zdolatelné překážky, přesto se i v tomto případě vyplatí dodržovat určitá pravidla bezpečnosti. Zdatnější si mohou vyzkoušet i strmý výstup z Bošany. Pokud se sem rozhodnete jít, doporučujeme Vám vzít si pevnou obuv a ideálně naplánovat výstup již v ranních hodinách.

ČTĚTĚ:   Paklené ostrovy - pohodová dovolená

V případě, že chcete absolvovat výlet lodí, můžete navštívit ostrov Maun nebo Škrda. Oba ostrovy se nacházejí blízko sebe. Od letoviska Novalja jsou vzdáleny jen něco více než 5 km. Během výletu je možné se také koupat v zátokách ostrovů Maun a Škrda.

ubytování Novalja
Levné apartmány v NovaljeNovalja na Pagu
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner