Kaštela – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Kaštela představuje celkem sedm jednotlivých obcí, které spolu vytvářejí jeden samostatný administrativní celek. Tento dlouhý přímořský pás najdete mezi městy Split a Trogir. Toto malebné pobřeží dodnes poutá velkou pozornost turistů z celé Evropy pro svou jedinečnou architekturu a samozřejmě i pro své zajímavé a velmi pěkné prostředí.

Kaštela nebo jinak i “Riviéra sedmi Kaštelů“ je vzdálená od hlavního města České republiky zhruba 1060 km. V současnosti je Kaštela, která se každým rokem rozrůstá domovem přibližně 38000 obyvatel, kteří jsou rozmístěni v jednotlivých obcích – Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućura. Nejstarší z nich je Kaštel Stari, kde najdete překrásný biskupský zámek starý několik století. Kaštela je velmi vhodnou destinací pro lidi, kteří hledají převážně letoviska, která jsou rušnější a větší. Naopak pro ty, kteří mají v oblibě spíše klidnější letoviska, Kaštely nejsou tím pravým.

Pláže

Všechny pláže v Kaštele jsou tvořeny z drobných oblázků a štěrku. Velmi pěkná a udržovaná pláž v Kaštele (Kaštel Štafilič) se táhne od věže “Nehaj“ až po louku Petrova Nijva. Pláž Bile, jak zní její název, je tvořena z drobných oblázků. Výhodou pláže je dobré sociální zabezpečení (bary, stánky s občerstvením) a velmi dobrý pozvolný vstup, který ocení především rodiny s dětmi a neplavci. V okolí pláže se táhne i dlouhá řada borových stromů, pod kterými se během horkých dnů můžete schovat.

Další zajímavá pláž se nachází v obci Kaštel Stari. Místní pláž Paičevo je úzká, avšak dlouhá přibližně 500 metrů. Pláž je tvořena z drobných oblázků, no najdete zde i uměle vytvořené betonové desky. Pláž je situována v blízkosti centra, takže v její blízkosti najdete dostatečné množství restaurací, barů a stánků s občerstvením. Kromě toho je výhodou této pláže i velmi dobrý pozvolný vstup.

Velmi dobře vybavená pláž je i pláž Divulje, která se nachází v blízkosti Kaštel Štafilić. Tato oblázková pláž je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro mladé, kteří se zde určitě nudit nebudou. Najdete zde slunečníky, lehátka, které se dají pronajmout a několik barů, které sousedí se samotnou pláží.
Kaštela

Sport, atrakce a zábava v Kaštele

V Kaštelách se dá aktivně zabavit klasickými vodními sporty, jako jízda na banánu, jízda na skútru nebo potápěním se v blízkosti pobřeží. Na místních hřištích si můžete bez problémů zahrát fotbal, volejbal, házenou nebo tenis. Nachází se zde i několik fotbalových a volejbalových klubů, které hrají převážně nižší soutěže.

ČTĚTĚ:   Tar Vabriga, Istrie

Pokud aktivně jezdíte na kole, můžete si v místních půjčovnách zapůjčit horské kolo. Ceny se pohybují již od 100 kn za jeden den, ovšem s předpokladem, že předem vložíte zálohu ve výši přibližně 400-500 kn. Možností, kam zajít na kole je poměrně hodně, doporučujeme vám jízdu vedle pobřeží buď k místnímu ekonomickému centru Split, nebo k nedalekému Trogiru. Zajít můžete případně i k letovisku Slatine, které se nachází na nedalekém ostrově Čiovo (ostrov je spojen mostem s Trogirem).
kastel
Zapůjčit si můžete i člun, případně silniční skútr. Pronájem menšího člunu začíná již od 60 € za den, větší člun, kde se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina, si můžete zapůjčit již od 200 € za den. Silniční skútr se dá zapůjčit již od 27 € za den.

V průběhu léta se v Kaštele koná několik zábavních a kulturních akcí, které se konají během letních měsíců každoročně již několik let. Hlavní kulturní akcí je Kaštelské kulturní léto, která se koná v červenci a srpnu. Zajímavou akcí je i letní karneval, který se zde koná v srpnu. Ostatně však můžete za nočním životem vyrazit i do nedalekého Splitu, kde se nachází podstatně více diskotékových klubů a barů.

Historické památky

Samotná stará centra jednotlivých části Kaštely jsou samy o sobě historickým místem, kde můžete obdivovat množství budov, které zde stojí dodnes v prakticky neporušeném stavu. V Kaštel Stari, která je nejstarší obcí ze všech staveb vyčnívá překrásný biskupský zámek a věž, které zde stojí již od roku 1392.
Kaštela věž
Známou památkou je i park Vitturi, který najdete v části Kaštel Lukšić. V této botanické zahradě, která zabírá plochu přibližně 7500 m2, najdete přibližně 1400 autochtonních a exotických rostlin a více než 40 různých odrůd oliv. V minulosti byl park poměrně zanedbáván, od roku 1968, kdy byl park prohlášen za kulturní a přírodní památku, byl několik krát rekonstruován. V současnosti patří park Vitturi mezi největší atrakce celé oblasti.

V blízkosti Kaštel Štafilić se nachází také jedna významná přírodní památka. Více než 1500 let staré olivovníky patří mezi světové unikáty, které s největší pravděpodobností vysadili ještě římský vojáci, kteří zde bydleli.

Kam na celodenní výlet

 Jednou z možností, kam si udělat celodenní výlet je nedaleké letovisko Trogir vzdálené pouhých 10km. To je známé především pro své unikátní historické centrum, které najdete na malém ostrově mezi pevninskou částí Chorvatska a ostrovem Čiovo. V něm se skrývá několik zajímavých a historických památek, jako románská katedrála z 13. století a místní pevnost, která v minulosti město chránila před útoky nepřátel. Díky své jedinečné architektuře, kterou můžete sledovat dodnes v prakticky v neporušeném stavu, se město umístilo na seznamu UNESCO.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko Ubytování – dovolená a hotel Imperial

Zajímavý poznávací výlet si můžete udělat i do nedalekého Solinu, které je jakýmsi předměstím Splitu. V Soline můžete dodnes vidět pozůstatky kdysi hlavního města provincie Dalmácie Salona. Nacházejí se zde ruiny římského amfiteátru, antického divadla a zbytky staveb kdysi velkého města, které bylo svého času domovem přibližně 60000 obyvatel, což by v současnosti tuto kdysi významnou římskou osadu řadilo mezi nejlidnatější města Chorvatska.

Na celodenní výlet můžete zajít i na ostrov Čiovo, kde se nachází i část města Trogir. Dodnes je ovšem větší část ostrova prakticky nedotknutelná, díky čemuž nabízí velké množství možností pro odpočinek, rekreaci a koupání na místních, většinou prázdných plážích.

Všech sedm části Kaštel nabízí unikátní architektonickou památku – věž či pevnost podle které je známá každá jednotlivá část Kaštely. Mezi ostrovem Čiovo a poloostrovem Marjan, mezi městy Trogir a Split, chráněné horou Kozjak ze severu a obklopeno dalmatskými ostrovy z jihu je tato oblast – Kaštelanská riviéra již od prehistorie stvořená pro příjemné útočiště a věříme, že si získá i vás.

ubytování Kaštela
Levné apartmány v KašteleOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split