Omiš – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Omiš je malé městečko a přístav, které se nachází 25 km jižně od Splitu, a 35 km severně od Makarske, v ústí řeky Cetiny.

V minulosti tady bylo středisko pirátů, kteří patřili k nejnebezpečnějším v celém Jadranu. Důkazy bouřlivé historie jsou vidět na každém kroku Omišské riviéry, takže na poměrně malém prostoru se tady můžete setkat s mnoha historickými a kulturními památkami.

Dnes je Omiš jednou z nejkrásnějších turistických destinací, která díky své poloze v samém srdci Dalmácie láká nejen turisty, kteří toto městečko berou jako výchozí bod pro výlety po celé Dalmácii, ale kvůli řece Cetině je velmi oblíbený i u příznivců raftingu a kajakingu.

Do Omiše se dostanete autem po dálnici Záhřeb-Split. Další možnost je letadlem do Splitu, odkud se dostanete autobusem. Linky jezdí vždy z 2. nástupiště zhruba v 15 -ti minutových intervalech.

Pláže

Vzhledem k řece Cetina, která přímo protéká městem, zde najdete oblázkové, skalnaté, ale i písčité pláže. Nejznámější, 800 m dlouhá Velika plaža, je písečná. Je velice oblíbená rodinami s dětmi, protože je opravdu mělká. Na své si na ní ale přijdou i milovníci sportu, protože jsou zde soustředěny snad všechny aktivity, které jsou s mořem spojovány.
Omiš
Pokud chcete více soukromí, vydejte se asi 5 km jižně směrem na Makarskou. Ve vesničce Stanići jsou svahy, které kromě krásného výhledu nabízejí i klidné a čisté zátoky, kde si určitě najdete svoji vlastní pláž, na které budete úplně sami.
Sportovní vyžití

Díky úžasné poloze mezi řekou Cetinou a horami Mosor a Biokovo, které jsou v těsné blízkosti, je okolí přímo ideální pro pěší a horolezecké túry. Podle fyzické kondice si lze vybrat od krátkých, dvouhodinových procházek, až po náročné kombinace extrémní turistiky s horolezectvím. Na tyto túry se vybavte vhodnou obuví a oblečením, protože vedou po skalách. Agenturu Active Holidays, která má profesionální průvodce, najdete adrese Kneza Kačića, Omiš. Výlety, ve kterých je zahrnutý i piknik, se pořádají minimálně pro čtyři osoby, a cena je od 200 HRK na osobu.

ČTĚTĚ:   Výstava suvenýrů v Opatiji a muzeum neandertálců v Krapině

Agentura Dalmatino Tours pořádá na řece Cetině výpravy buď na kanoích, nebo raftu. Jízda je dlouhá kolem 10 km, prochází hlubokými lesy s nedotčenou přírodou, kaňonem s četnými peřejemi, ale i malými vodopády. V ceně výletu je transport na začátek sjezdu, ale i veškeré vodácké vybavení včetně vest a helem. Rezervace je nutná minimálně dva dny předem, výprava je vhodná i pro začátečníky ve věku od 7 let, a stojí od 27 EUR. Dalmatino Tours sídlí na ulici Put Ribnjaka v Omiši.

Stejná agentura nabízí i školu horolezectví, která je spojena s plaváním. Škola se nachází na břehu řeky Cetiny. Instruktoři vás zde naučí bezpečně stoupat, ale i slaňovat po útesech. Pokud si po túře budete chtít zaplavat, tak si můžete vybrat mezi mořem, nebo řekou, která je vzdálena pouze 50m. Všichni průvodci jsou registrováni u chorvatské horské záchranné služby, mluví chorvatsky a anglicky, a veškeré vybavení školy je certifikováno podle norem EU a UIAA. Po celou dobu lezení je vyžadovaná helma, kterou si můžete zapůjčit, minimální věk pro průpravu je 8 let, a cena kurzu je 35 EUR.

Na své si v okolí přijdou i cyklisté. Nejčastěji si vybírají 6 km dlouhou trasu podél kaňonu Cetiny do Radmanove Mlinice. Pro ty nejnáročnější je ale třeba připravená stezka z Omiše do Radmanove Mlinice, Kučiće, Zadvarje, Šestanovaca, Blata, Gaty a zpět, která měří 60 km. Kola se dají vypůjčit na adrese Matije Gupca 3 v Omiši za cenu kolem 100 HRK na den.

Nejen pro děti je v těsné blízkosti města postavený Dinopark. Najdete zde dinosaury v jejich životní velikosti, kteří pomocí nejnovějších technologií vypadají zcela reálně. Kromě toho je zde kino, trampolíny, pirátská loď, dětský vláček, nebo pískoviště, na kterém si děti mohou vykopat svoje “ zkameněliny“. Vstupné je pro děti i dospělé 80 HRK.

ČTĚTĚ:   Velikonoce v Chorvatsku: působivá procesí, velké ohně a spoustu vína!

Nezapomeňte se s Omišem rozloučit návštěvou alespoň několika památek. Za zmínku stojí určitě pirátské pevnosti Mirabela ze 13. století, o něco mladší Fortika, která je ve výšce 311 metrů, nebo malý, raně románský kostelík Petrova crkva.

ubytování Omiš
Levné apartmány v Omiši


Omiš – jižní Dalmácie
4 (80%) 4 hlas[ů]

11 Responses to Omiš – jižní Dalmácie

 1. Lenka Meinerová

  Omiš je super, ale o Dinoparku bych se radši nezmiňovala…v polovině září byl zavřený a spustlý…

 2. Peťulka Vocásková

  byli jsme tam dvakrát na dovolený,vždy se nám tam líbilo

 3. Marta Pekárková

  Omiš je super 🙂

 4. Lenka Meinerová

  Je tam pěkně 🙂 Super výlety, zvlášť loď Salvator 🙂

 5. Zdenka Neužilová

  Naše oblíbené městečko,je tam krásně…..:-)

 6. David Zrník

  Už se těším na návrat 🙂

 7. Jarmila Marková
 8. Jan Ctvrteckaj

  omiš hezké ale v sezoně totálně neprujezdné městečko dopravu řídí u mostu krásné policistky už se staví i obchvat k dálnici super byl vylet půjčenou loďkou na radmanky a hledání sochy ženy v kopcích nad omišem je to nad elektrárnou super místní se k ní jezdí modlit

 9. Renata Vokurková

  nejhezčí, už se těšim až pojedeme znovu

 10. Hana Hovorková

  Omiš, náš druhý domov již 17 let

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split