Sumartin na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Obec a zároveň i malý přístav Sumartin najdete v jihovýchodní části ostrova Brač.
Sumartin, který se svými 500 obyvateli rozhodně nepatří mezi velká turistická střediska je nejvýchodnějším přístavem celého ostrova Brač. O spojení mezi pevninskou částí s obcí se stará trajektové spojení mezi městem Makarská (4 km východně) a samotným letoviskem Sumartin. Právě díky velmi dobré dostupnosti se v posledních letech začal Sumartin celkem slibně rozvíjet, což se značně podepsalo i na růstu kvality služeb v tomto letovisku.
sumartin
Sumartin původně nesl název Vrhbrač, když ho na tomto místě ještě v roce 1646 založili uprchlíci z Makarské, kteří utíkali před Turky. Současný název obec získala podle středověkého kostela sv. Martina. Dnes kromě množství apartmánů v Sumartinu najdete například i dvě pizzerie, čtyři restaurace, jedno menší nákupní středisko, kavárny a tržnici, kde si můžete nakoupit čerstvé potraviny.

Pláže v Sumartinu

Pláže v letovisku jsou tvořeny převážně z drobných oblázků, občas doplněné i hrubým pískem. Zajímavé pláže najdete východně od majáku, které jsou také vůbec největší v celém Sumartinu. Zajímavostí je však i to, že jejich dno tvoří i vápenec z lomu Selce, čehož důsledkem je v těchto místech možné vidět skutečně průzračně čisté moře. Další pláže najdete ještě východněji, konkrétně jde o pláže Jezero, Sveti Rok a Žukovik, které jsou asi 200 metrů vzdálené od centra.
Sumartin pláž

Sportovní možnosti v letovisku

Vhodné podmínky jsou zde hlavně pro některé vodní sporty, jako jachting, windsurfing, potápění, ostatně můžete zajít bicyklem po ostrově Brač, protože právě ze Sumartinu vede i konči jedna z nejtěžších cyklostezek na celém ostrově, která vede například přes vnitrozemské osady a vrch Stražica (310 metrů nad mořem), který je také absolutním vrcholem této trasy.

Zajímavá místa v okolí

Sumartin nepatří mezi rušná letoviska, během léta se však i zde konají kulturní slavnosti, konkrétně nejvýznamnější je „Gospe od Anđela„, která se slaví druhého srpna. Ostatně však můžete navštívit například místní restaurace „Bernardo“ nebo „Dalmatino„, kde se podávají hlavně dalmatské speciality z plodů moře a ryb.
Sumartin Brač
Při návštěvě Sumartinu doporučujeme navštívit i františkánský klášter, který ve svém nitru ukrývá dva obrazy benátských malířů ze 17. století a jednu knihovnu.

ČTĚTĚ:   To nejlepší ze Splitu

ubytování Sumartin
Levné apartmány v SumartinuOhodnoťte

2 Responses to Sumartin na ostrově Brač

  1. prosim vas ako daleko je dedinka Selce od Sumartinu,da sa prejst pesi

  2. je to tři kilometry, pěšky se to dá za půl hodiny

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split