Privlaka – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Privlaka je malebné letovisko v Severní Dalmácii na riviéře Zadar, od kterého je vzdálena zhruba 20 km a leží na velkém, asi 7 km dlouhém a 4 km širokém poloostrově. K městečku patří i malá, přilehlá obec Sabunika.

Třítisícové městečko Privlaka sousedí na severovýchodě se starým královským městem Nin a na západě s ostrovem Vir. Dříve byl hlavním zdrojem příjmu obyvatel lov ryb, námořnictví a vinařství, dnes je to cestovní ruch, což se projevuje zejména obrovskou nabídkou nových turistických atrakcí.
Privlaka
Privlaka je velice tiché městečko s mnoha klidnými plážemi, takže je vhodná pro všechny, kteří chtějí strávit dovolenou mimo obrovská letoviska. Právě díky tomu je Privlaka často vyhledávaná rodinami s malými dětmi.

Pláže

Kolem Privlaky je mnoho krásných písečných pláží a zátok, na některých najdete i léčebné bahno.

Nejvyhledávanější je pláž Mostina, kterou najdete v blízkosti kempu Maritime. Na pláži jsou i kavárny a restaurace, je písčito-oblázková s velmi pozvolným vstupem do moře. Právě tady můžete vyzkoušet léčebné účinky černého bahna.

V centru města je písečná zátoka Loznica, na které je krásné dětské hřiště a vstup do moře je pozvolný, takže tato pláž je velice často vyhledávaná rodiči těch nejmenších dětí.

Další z těch frekventovanějších pláží jsou Sabunika, Skrapavac a Bilotinjak. Všechny jsou písečné a od Privlaky vzdálené asi 3 km.

Pro ty, kteří hledají větší klid, jsou ideální pláže Vruljica a Lipa. Na těchto plážích budete při troše štěstí úplně sami, ale počítejte s tím, že na nich nenajdete žádné zázemí.

Sportovní aktivity

V blízkosti pláže Sabunika je centrum vodních sportů Surfmania. Chcete-li se dozvědět více o windsurfingu, plachtění, kajakingu, nebo jízdě na katamaránu, tak je to pro vás to pravé místo. Surfmania je mezinárodně licencované, skvěle vybavené sportovní centrum. Kromě kurzů všech zmíněných aktivit zde pořádají i výlety se zkušenými průvodci.

ČTĚTĚ:   Co potřebujete vědět, jedete-li rybařit do Chorvatska

Asi 6 km od Privlaky si v resortu Zaton, který se rozkládá na ploše více jak 100 ha, můžete vybrat například z následujících možností:

  • jízda na koních a ponících a škola jízdy na koních
  • potápění a škola potápění
  • 12 antukových tenisových kurtů včetně nočního osvětlení a tenisová škola
  • fotbalové hřiště
  • minigolf
  • pronájem kol
  • fitness centrum
  • dětský klub


Zajímavosti a tipy na výlet

V centru Privlaky je farní kostel Panny Marie z 19. století. Můžete v něm obdivovat speciální oltář, na kterém je znázorněn celý život Panny Marie. Kostel je klasickou ukázkou typicky dalmatské architektury.

Mezi Privlakou a Ninem, v blízkosti města Grbici, najdete zříceniny kostela Svaté Barbory ​​ze 13. století. Zhruba 1 km severně od této zříceniny jsou uprostřed vinic pozůstatky kostela Sv. Kata ze 14. století.

Určitě nezapomeňte navštívit Zadar, což je bývalé hlavní město Dalmácie. Krásné staré město nabízí mnoho historických památek, jako jsou například pozůstatky fóra, kostel Sv. Donata, nebo katedrála Sv. Anastasie. Za zmínku stojí určitě i mořské varhany, nebo Pozdrav Suncu. Tyto dva projekty jsou světovými unikáty. A určitě si v Zadaru kupte likér Maraschino, protože jedině tam se vyrábí originální podle receptů starých mnichů.

Krásný výlet zažijete i v historickém městě Nin, které je jen asi 15 minut jízdy od Privlaky. Městečko leží na malém, umělém ostrově, který je s pevninou spojen dvěma mosty. Nin má mnoho historických budov a mezi ty nejzajímavější patří určitě nejmenší katedrála na světě – Sveti Križ. Dalším lákadlem je malé archeologické muzeum, kde budete moci vidět exponáty z římské minulosti města a jeho okolí.

Pokud navštívíte brzo ráno přístav, zastihnete rybáře, kteří loví ryby starým tradičním způsobem, který se tady dědí z generace na generaci. Kromě krásného zážitku si budete moci koupit ty nejčerstvější a nejlevnější ryby široko daleko.

ČTĚTĚ:   Válka za nezávislost

Na rozloučenou s tímto městečkem se můžete vydat podél přístavu na západ. Na promenádě, která vede téměř kolem celého poloostrova, totiž zažijete asi ten nejkrásnější západ slunce na světě!

ubytování Privlaka
Levné apartmány v Privlace


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar