Neretva


ubytování Chorvatsko

Řeka Neretva, která má pramen nedaleko od hranic Bosny a Hercegoviny s Černou Horou, měří 218 km. Protéká Dinárskou vysočinou, poté na jih do Mostaru, a odsud pokračuje do Chorvatska, kde se vlévá do Jaderského moře.

Její délka je na území Chorvatska pouhých 22 km, přesto je její delta s dvanácti kanály a rozlohou 192 km2 jednou z nejúrodnějších oblastí celého Chorvatska. Až do městečka Metkovič, které je zároveň správním střediskem celé oblasti, je Neretva splavná pro lodě s ponorem do 2 metrů.

Pod Metkovičem se Neretva mění v bažinaté území, které uměli ocenit již Ilyrové, kteří tuto oblast původně osídlili. Svědčí o tom například i to, že na území dnešního Vidu stála římská Narona, která byla druhým největším městem tehdejší Dalmácie.
Neretva
Chorvatská Kalifornie – právě tak se právem říká po celém světě této velmi úrodné oblasti s mírným klimatem. Odvodňování, odsolování a zúrodňování bažin začalo už po druhé světové válce, ale zdárně pokračuje dodnes. Díky tomu se na místních polích pořádají dvě až tři sklizně ročně. Pěstuje se zde veškerá zelenina a ovoce včetně fíků, vinné révy a citrusovníků.

Pokud budete chtít zažít v Chorvatsku opravdu něco mimořádného, vyrazte sem v říjnu, nebo listopadu. Zdejší “mandarinkobraní“ si opravdu nic nezadá s moravským vinobraním. Dostanete do ruky sítě, do kterých si budete moci “svoje“ mandarinky nasbírat, k tomu budete poslouchat zdejší živou hudbu, pít místní víno a povídat si s lidmi, kteří se o sklizeň svojí prací zasloužili. Kromě toho, co si nasbíráte, se ale kolem vás sklidí asi 40 tun mandarinek, které budou distribuovány po celém Chorvatsku.

Delta Neretvy ale nenabízí jen sklizeň. Jediný způsob pohybu je po lodích. Tady vám nepomůže žádná fyzička a nachozené kilometry. Budete se totiž v kanálech delty pohybovat nejen po moderních lodích, ale i po těch, které se používaly už ve starověké Mezopotámii- po trupicich, což je nezapomenutelný zážitek.

ČTĚTĚ:   Klek - riviéra Dubrovník

Zažijete tu úhoře, nebo hnízdiště pelikánů, orlů a labutí. A pokud budete potichu, tak věřte, že je uvidíte i při lovu!

Když už tady budete, navštivte Metković. Zdejší ornitologická sbírka s 230 druhy ptačích exponátů nemá široko daleko obdoby.

Ve Vidu – dřívějším správním středisku Narona můžete vidět vykopávky z prvního století. Jejich jedinečnost je v tom, že se zachovaly díky bahnu, ve kterém byly nalezeny a zachovány beze změny. Uvidíte zde zbytky fóra, soch, ale i svatyní.

Návštěva delty Neretvy na vás vždycky zanechá stopu. Ať se tu zastavíte jen náhodou na cestě do Orebiče, nebo sem jedete záměrně nasbírat síly mimo sezónu.

ubytování Neretva
Levné apartmány blízko řeky Neretvy


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník