Ruskamen u Omiše


ubytování Chorvatsko

Ruskamen u Omiše je malá turistická osada, která je stále administrativní součástí města Omiš se nachází na tzv. Omišské riviéře, přibližně 8 km jihovýchodně od největšího města oblasti Omiše. Ruskamen v současnosti patří mezi nejrychleji rozvíjející se letoviska Dalmácie, z toho důvodu zde najdete i množství nových apartmánů a budov.

Ruskamen byl již v minulosti velmi atraktivním místem i pro různé šlechtické rodiny. Na začátku minulého století jeho krásné okolí a hlavně prostorné oblázkové pláže přitáhli i rodinu Desković, která zde vybudovala vilu, při které v šedesátých letech minulého století vyrostl i místní hotel Ruskamen. V současnosti je obecně toto letovisko vyhledávané například mezi surfaři, díky velmi dobrým povětrnostním podmínkám na moři.
ruskamen

Známá nudistická pláž Ruskamen

Máte rádi nudistické pláže? V tom případě je Ruskamen pro vás velmi vhodnou destinací. Zdejší pláž, jejíž součástí je i nudistická část, je zařazena do mezinárodního nudistického kalendáře. Tato malá část hlavní pláže patří mezi nejoblíbenější místa nudistů v celé Dalmácii.

Zbylá část hlavní pláže je vhodná pro všechny věkové kategorie, tedy i pro rodiny s dětmi, které zde najdou dostatek místa a velmi dobrý pozvolný vstup do moře. Výhodou této skutečně široké pláže je i dostatek stínu, o který se starají blízké borové lesy a několik půjčoven, kde si můžete zapůjčit loď, vodní skútr nebo šlapadlo. V blízkosti pláže najdete i obchod a hotel Ruskamen, jehož součástí je i restaurace. V jižní části pláže, kde je podstatně více místa, než v ostatních částech najdete i menší plážový bar Bikini, kde si můžete v klidu vychutnat atmosféru tohoto letoviska.
ruskamen pláž

Sportovní atrakce a zábava v Ruskamenu

V blízkosti pláže najdete kromě místních půjčoven i menší multifunkčně hřiště, kde si můžete zahrát například fotbal nebo basketbal. Toto hřiště je však v průběhu sezóny častokrát využíváno turisty, proto byste se měli případné zvážit i jiné sportovní možnosti v letovisku. Konkrétně můžete navštívit například potápěčský klub Diving center Ruskamen, který pravidelně organizuje výlety k nalezišti vraku v lokalitě Mala Luka nebo si vyzkoušet některou cyklostezku v okolí letoviska. Celkově najdete v okolí Ruskamenu až tři vyznačené cyklistické stezky, které vás zavedou buď do vnitrozemí této oblasti, nebo do některého blízkého letoviska.

ČTĚTĚ:   Riviéra sedmi Kaštelů – dovolená v oáze klidu

Kultura a noční život tu sice není až tak bohatý, pravidelně se zde však konají velmi oblíbené Rybářské večery, jejichž součástí je tradičně bohatý doprovodný program a živá hudba. Ostatně můžete zajít do nedalekého Omiše, kde je noční život podstatně bohatší nebo do 25km vzdálené Makarské.

Zajímavosti a kulturní památky Ruskamenu

Historie Ruskamenu sahá až k roku 1230, kdy několik šlechtických rodin spolu se svými zaměstnanci vytvořili na tomto místě novou osadu. Podle historických listin se výraznou mírou pod vznik Ruskamenu a sousední Lokva Rogoznica podepsal i tehdejší král Bela IV. V té době se většina z místních obyvatel živila především rybolovem, zemědělstvím, chovem ovcí a pěstováním vinné révy. Velký zájem turistů z okolí a zahraničí toto letoviska začalo pociťovat začátkem 20. století, kdy si šlechtická rodina Desković nedaleko pobřeží dala postavit vilu. Později k ní přibyl i dosud jediný hotel letoviska, který nese název podle samotného letoviska (Hotel Ruskamen). Podstatnou roli ovšem sehrála i výstavba jadranské magistrály v roce 1966.
Ruskamen moře
Zajímavý je i původ samotného názvu letoviska. Název Ruskamen vznikl podle velkého načervenalého („rusom“) kamene, kterého naleziště se nachází na úpatí horského masivu Dinara. Právě z tohoto kamene byla vystavěna i vila rodiny Desković, která je v současnosti již začleněná k hotelu Ruskamen.
Mezi významné historické památky letoviska patří kromě vily rodiny Desković, která je postavena ve stylu opevněných Kaštelů i kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Kosma a Damiána, jehož základy pocházejí ještě z 16. století. Pokud máte v oblibě turistiku, můžete navštívit i kostel sv. Víta, který se nachází v nedaleké Lokvě Rogoznici ve výšce 639 m.n.m.
ruskamen apartmán
Ruskamen je menší klidné letovisko s krásnou pláží a jedním obchodem, restaurací a barem. Apartmány jsou většinou do schodů a máte možnost si vybrat ubytování nad či pod magistrálou. Na štěrkových plážích je možnost pronájmu šlapadel či lodiček a vstup do vody je pozvolný. Pro rušnější noci či výlet je blízko Omiš.

ČTĚTĚ:   Chorvatský tanec a hudba nově na seznamu UNESCO

ubytování Ruskamen
Levné apartmány Ruskamen
<<<Ohodnoťte

2 Responses to Ruskamen u Omiše

  1. Lenka Mustacová

    Letos jsme tu byli ,hezke misto

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split