Turanj – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Menší vesničku Turanj, která je domovem přibližně 1200 obyvatel najdete při známé Jadranské magistrále, a to konkrétně mezi městem Zadar a letoviskem Biograd na Moru. Velmi výhodná poloha městečka Turanj, díky níž turisté mohou vyrazit do nedalekých národních parků Krka a Kornati, je jedním z největších pozitiv tohoto jinak méně známého letoviska.

Název osady vznikl postupem času od latinského slova Turis, což znamená v překladu pevnost. Pravděpodobně vám je jasné, že název města nevznikl podle jakékoliv pevnosti z okolí, ale právě podle zdejší pevnosti, která byla postavena ještě v roce 1444. Dnes však kompletně celou část této stavby bohužel nenajdete, nacházejí se zde jen zbytky věže a zdiva. Ostatně však toto místo obývali ještě v době bronzové, což potvrzují i ​​místní archeologické nálezy.
turanj
V současnosti je Turanj podobně, jako jiná přímořská letoviska zaměřen především na turismus a zemědělství. Navzdory své velikosti by vám v tomto místě nemělo chybět nic, co byste ostatně doma nenašli. Najdete zde lékárny, obchody, restaurace, zábavu a v neposlední řadě i dobře udržované pláže. Navíc letovisko se každým rokem neustále rozvíjí, o čemž svědčí i stále nově přibývající apartmány pro turisty ze zahraničí.

Pláže letoviska a jeho okolí

Turanj je letovisko, které ukrývá četné množství zátok a pláži, kde můžete během horkých letních dnů odpočívat. Většina zdejších pláži je písčitá, některé jsou však doplněny i o betonové desky, kde se můžete bez problémů opalovat.

Známou místní pláží, při které najdete i velký počet ubytovacích a stravovacích zařízení je pláž Anita. Tato rozsáhlá písečná pláž disponuje velmi dobrým pozvolným vstupem do moře, díky čemuž je velmi oblíbeným místem pro rodiny s dětmi. Výhodou pláže je, jak jsme zmiňovali výše, dobrá dostupnost restaurací či obchodů, kde se můžete prakticky kdykoliv během dne občerstvit.
pláž Turanj
Velmi pěknou, sice vzdálenější pláží je i například pláž Iza Banja. Tu najdete v sousedním letovisku sv. Filip i Jakov, které je od centra Turanje vzdálené asi jen 700 metrů. Tato pláž vyniká především pozvolným vstupem do moře a také svou čistotou. Okolí pláže lemuje dlouhý borový porost, který se nachází podél zdejších obchodů a restaurací, kde se můžete občerstvit. Pláž disponuje i sprchami a kabinkami. Před časem byla oceněna i modrou vlajkou kvality, která se uděluje těm nejlepším a nejčistším plážím.

ČTĚTĚ:   Výlet do národního parku Krka

Sport, kultura a zábava v Turanji

Přímo v letovisku si můžete zahrát většinu kolektivních míčových her, včetně plážového volejbalu. Vždyť zdejší pláže jsou pro tento sport téměř ideální, tak proč je nevyužít. Ostatně však můžete za bohatší sportovní nabídkou zajít i do blízkých letovisek, jako je například sv. Filip i Jakov nebo o něco vzdělanější Biograd na Moru.

Co se týče zábavních a kulturních událostí, budete muset zajít také do osady sv. Filip i Jakov. V této prakticky sousední části Turanje se každoročně koná například oslava svátku sv. Petra, dále také například turnaj v plážovém volejbalu, který se koná vždy začátkem července. Asi největší událostí, které se účastní pravidelně i lidé z Turanju je svátek sv. Rocha, který je patronem osady sv. Filip i Jakov. Tato slavnost se koná každoročně vždy 16. srpna.
turanj

Historické památky letoviska

Současná historie osady se začala psát v roce 1444. Právě v tom roce šlechtické rodiny Meštrović dala příkaz stavět pevnost na tomto místě, která byla, dá se říci základním kamenem celé novodobé historie letoviska Turanj. Pevnost, která byla postavena v blízkosti moře, se skládala z hradních stěn a tří věží. Bohužel v současnosti původní verzi stavby budete hledat marně, protože zachovány jsou již jen některé části.

V současnosti jednou z nejznámějších staveb, ne-li vůbec nejznámější stavbou letoviska je kostel zasvěcený Panny Marií Karmelské. Tato stavba zde stojí prakticky od samého začátku nové éry letoviska, protože oficiálně tento kostel svému účelu začal sloužit již v 15. století. Během letního období se zde pravidelně koná Turanjska slavnost, která patří mezi největší události letoviska.

Kam na celodenní výlet s rodinou či přáteli?

Vynikající poloha letoviska je ideální pro různé fakultativní výlety do blízkého okolí. Prvním místem, které zmíníme je blízký národní park Krka, který se nachází na řece Krka. Tento národní park je známý především díky množství vodopádů a kaskád, pod kterými se můžete dokonce vykoupat. Dostat se k tomuto místu doporučujeme lodí, která pravidelně vyplouvá z místních přístavů i několikrát denně (během letní sezóny). Pro mnohé nezapomenutelná plavba lodí, po níž následuje “objevování“ jednoho z nejkrásnějších koutů země je bezesporu jedna z nejlepších možností, jak využít volný čas na dovolené v Turanj a jeho blízkém okolí.

ČTĚTĚ:   Tisno - střední Dalmácie

Dalším neméně zajímavým místem, kam můžete z Turanje vyrazit na celodenní výlet je souostroví Kornati. Tato skupina celkově 147 ostrovů a útesů zabírá celkovou plochu 300 km2. Dodnes však toto místo není nijak trvale osídleno až na několik menších obydlí, které využívají především místní pastýři ovcí. Od roku 1980 je na ostrovech zřízen i Národní park Kornati, který zabírá rozlohu přibližně 218 km2. Kornati jsou také ideálním místem pro odvážlivce, kteří chtějí strávit celotýždňový pobyt na pustém ostrově. Dokonce i některé zdejší obydlí jsou speciálně upraveny pro takové příležitosti.

Přibližně 5 km jižně od vesnice Turanj najdete známé letovisko Biograd na Moru. Toto oblíbené letovisko mnoha českých turistů je přibližně 4 až 5 krát větší než Turanj. Biograd je známý především pro své rozsáhlé písečné a oblázkové pláže, které většinou po celé délce lemují i dlouhé pásy borových lesů. Dvě místní pláže (Dražica a Bošana) byly před časem vyznamenány dokonce i modrou vlajkou kvality. Jako turisté zde však můžete navštívit například i místní farní kostel sv. Anastázie z 18. století nebo místní vlastivědné muzeum, ve kterém se nachází výstava nákladu potopené benátské lodi, která v místních vodách ztroskotala ještě v roce 1583.

ubytování Turanj
Levné apartmány TuranjiTuranj – severní Dalmácie
4 (80%) 7 hlas[ů]

2 Responses to Turanj – severní Dalmácie

  1. Simona Šmejkalová Simič

    Ovde je bas prelepo 🙂 hezké 🙂

  2. Denisa St

    nisam još probala 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar