Premantura u Puly


ubytování Chorvatsko

Nevelká obec Premantura ležící v nejjižnější části poloostrova Istrie je poměrně mladou obcí, která nenabízí příliš mnoho historických skvostů.
Blízká poloha u známého města Pula však umožňuje i návštěvníkům Premantury spojit příjemnou dovolenou s poznávacím výletem právě do tohoto malého chorvatského Říma.

Premantura nabízí mimo trávení dovolené v klidném letovisku, které je do značné míry i sportovně orientované, i možnost vychutnat si čerstvé ústřice a slávky, které se zde ve velkém chovají. Místní gastronomie je ovšem bohatá i na jídla z čerstvých ryb. Dokonce v blízkosti ostrova Ceja najdete i jednu rybí restauraci.
premantura

Pláže v Premantuře

V samotné Premanture najdete několik převážně písčitě-oblázkových pláži, které však v jistých částech doplňují i betonové desky. Mnoho zdejších pláží je vhodných i pro malé děti díky velmi dobrému pozvolnému vstupu do moře.

Nedaleký mys Kamenjak, na kterém vyrostla i samotná obec má pobřeží dlouhé přibližně 30 kilometrů, najdete zde průzračné moře a chráněnou krajinu. Mys Kamenjak je kromě toho plný i množství pláži, které jsou ideální zastávkou pro všechny, kteří hledají soukromí a klid od běžného ruchu letoviska.
Velkou zajímavostí samotného mysu je chodník dinosaurů, který se nachází na pravé straně tohoto mysu. Tento rekreační, ale zároveň i nauční chodník se táhne v délce asi 600 metrů. Charakterizují ho především makety dinosaurů skutečné velikosti, které můžete vidět po jeho celé délce. Na konci samotného chodníku se nacházejí ovšem také skutečné stopy dinosaurů.
premantura pláž

Sportovní možnosti v letovisku

Celá oblast v okolí poloostrova Kamenjak je známá, jako ráj windsurfařů, kteří zde díky ideálnímu klimatu, geografické poloze a ideálnímu větru mohou surfovat prakticky po celý den. Obecně se dokonce mys Kamenjak považuje za jednu z nejoblíbenějších destinací pro windsurfing v celé Evropě.

Vynikající podmínky má okolí Premantury i pro cyklistiku, která je velmi populární prakticky na celém Istrijském poloostrově. Místní sportovní klub „Adrenalina“ dokonce pravidelně organizuje i cyklistické závody, kterých se účastní i cyklisté z okolních částí Chorvatska. Vy si však můžete vyzkoušet například místní stezku, která vede celým poloostrovem Kamenjak přes vrch Volme a kolem podmořské jeskyně Kolombarica. Kromě této stezky přes letovisko vede ještě jedna trasy, která však v samotné Premanture končí. Samotný začátek má v nedalekém městečku Medulin. Ostatně můžete například navštívit místní tenisovou školu, zahrát si zde minigolf, kuželky, bocciu, případně se můžete věnovat podmořskému rybolovu, protože zdejší pobřeží je poměrně bohaté na podmořský život.
premantura kamenjak

ČTĚTĚ:   Istrijský Novigrad - sport a rekreace

Kulturní slavnosti v letovisku

Během kalendářního roku se v Premanture nekoná tolik slavnosti, jako v jiných letoviscích Istrie, což však určitě neznamená, že to tady nežije. Zajímavou akcií je například slavnost Lovrečevo, která se koná 10. srpna, v květnu se zde zase pravidelně koná svátek korýšů.

Výlet do Puly za památkami

Pokud se rozhodnete strávit prázdniny v Premantuře, tak byste rozhodně neměli zapomenout navštívit jedno z nejkrásnějších míst Chorvatska, město Pula. To je administračním, ekonomickým, ale i kulturním centrem celé Istrie, díky čemuž zde můžete navštívit několik zajímavých míst. Pula je známá především jako malý Řím, s čímž souvisí i samotná architektura starého města. To bylo v minulosti významnou kolonií tehdejší Římské říše, která zde dokonce postavila i mohutný 23 000 amfiteátr, který je po římském Koloseu nejvelkolepější stavbou svého druhu na světě. V současnosti plní stále významnou funkci, jako centrum mnoha festivalů a kulturních akcí, které pořádá město Pula. Tento amfiteátr však zdaleka není jedinou památkou, kterou byste měli vidět. Známou stavbou je i Herkulova brána, která zde stojí již od 1. století před Kristem, dále Dvojitá brána (2. století), pozůstatky římského divadla, Římská mozaika nebo také Augustův chrám, která je dnes muzeem římských soch. Velkolepou stavbou je i Mariánská katedrála, která byla postavena v 15. století v renesančním duchu. V ní si můžete podívat například cennou sbírku kopií istrijských fresek od 11. až 17. století.

ubytování Premantura
Levné apartmány v Premantuře

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie