Sumpetar na Omišské riviéře


ubytování Chorvatsko

Malé turistické středisko Sumpetar ležící na známé Omišské riviéře, jen přibližně 5 km severně od jejího centra Omiše. V blízkosti Sumpetaru najdete i několik menších letovisek, které jsou součástí této riviéry, jako například Duče, Nemira, Staniči nebo taktéž i nejvýznamnější město celé Dalmácie Split, které leží asi jen 15 km severně od tohoto letoviska.

Sumpetar, který své pojmenování získal po benediktinském klášteru sv. Petra, je podobně jako jiná letoviska Omišské riviéry oblíbeným místem pro letní dovolenou u moře. Výhodou Sumpetaru je především to, že přesto že se jedná o poměrně malou obec (přibližně 500 obyvatel), tak zde najdete prakticky všechny potřebné služby (obchod, kavárny, restaurace), které by v dobrém letovisku neměli chybět. Pozitivem tohoto letoviska jsou i dlouhé a čisté pláže, které se táhnou pobřežím letoviska. Vyhledávaný je také kvůli vynikající výchozí poloze pro různé fakultativní výlety v okolí.
Sumpetar

Pláže v Sumpetaru s krásně čistým Jadranem

Mnozí návštěvníci Sumpetaru si z dovolené v tomto letovisku odnášejí většinou pozitivní zkušenosti, co se týče pláží a čistoty moře. Není se co divit, jelikož místní oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře jsou až natolik oblíbené, že jich nejednou navštěvují i rekreanti z jiných letovisek v okolí. Z toho důvodu se během letní sezóny mění malé klidné středisko na typicky rušné letovisko s množstvím turistů z různých zemí Evropy. V blízkosti pláže se nachází navíc i množství restaurací, cukrárny, bary a kavárny, které jsou během léta nejednou plné.

Pokud chcete zajít odpočívat i do některého blízkého letoviska, vhodným řešením je například Duće. To je známé pro své krásné a rozsáhlé písčité pláže, které vynikají navíc i pozvolným vstupem do vody, díky čemuž jsou ideální i pro menší děti. V blízkosti místního pobřeží se navíc táhne několik restaurací, barů a kaváren, kde se můžete osvěžit nebo najíst.
Sumpetar pláž

ČTĚTĚ:   Teplota moře v Chorvatsku: jaká je a jaká bude

Sport a zábava

Přímo v Sumpetaru až na několik atrakcí toho moc nenajdete. Zajímavé sportovní atrakce a lokality však můžete najít v okolí. Například velmi oblíbený je rafting na řece Cetina a cyklistika v okolí Omišské riviéry. Nejbohatší nabídka rekreačních a sportovních atrakcí je samozřejmě přímo v Omiši, které patří mezi jedno z nejrušnějších letovisek celé Dalmácie. Vždyť během letní sezóny se v tomto městě koná hned několik kulturních slavnosti, tou nejvýznamnější je festival Omišské kulturní léto, který zahrnuje množství koncertů, divadelních představení a pěvecká vystoupení.

Zajímavá místa v okolí, které se vyplatí navštívit

Letovisko Sumpetar je jako stvořené pro různé fakultativní výlety do okolí. Častým cílem návštěvníků tohoto střediska bývá například Omiš, který je blízkým a zároveň i atraktivním cílem. Téměř 15 000 město překypuje množstvím atrakcí, krásnou rozsáhlou pláží, s kterou navíc sousedí i dlouhá promenáda s množstvím obchodů, ale také i četnými památkami. Staré historické centrum, které se vyplatí určitě vidět, tvoří například kostel sv. Petra, který je ukázkou ranní románské stavby, barokní farní kostel sv. Michala z první poloviny 17. století, ale i množství malých kamenných domků, které vytvářejí idylickou atmosféru v tomto jinak rušném letovisku.
Sumpetar pláže
Severně od Sumpetaru mimo několika letovisek natrefíte i na známé město Split, které je největším pobřežním městem Chorvatska. Split tvoří množství kulturních památek, které jsou známé i mimo hranice Chorvatska. Konkrétně například Diokleciánův palác, který zde stojí ještě od dob slavné Římské říše, je dokonce zapsán i v seznamu kulturních památek UNESCO.

Kromě toho, že je řeka Cetina ideální místem pro rafting, tak je i velmi oblíbeným místem pro pohodový výlet lodí. Takový výlet vám navíc nezabere ani příliš času, protože většinou plavba klidnějším povodím řeky trvá cca 1 hodinu. Během přestávky si můžete bez problémů udělat i menší procházku podél řeky.

ČTĚTĚ:   Cesta autem do Chorvatska může být levná - pokud víte, kde tankovat

ubytování Sumpetar
Levné apartmány v Sumpetaru
<<<Ohodnoťte

One Response to Sumpetar na Omišské riviéře

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split