Promajna u Baška Vody – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Promajna je letovisko, které během letní sezóny navštíví obrovský počet českých turistů a najdete jej v srdci proslulé Makarské riviéry. Přestože Promajna nepatří kategoricky k velkým letoviskům, během hlavní sezóny je zde prakticky stále rušno. Turisté tuto obec navštěvují velmi rádi i opakovaně, jelikož pohled na mohutné pohoří Biokovo a krásné místní oblázkové pláže je prostě okouzlující.
Promajna pláž
Historie Promajny sahá k 17. století, kdy na tomto místě vznikla poměrně malá rybářská a zemědělská obec. Název obce byl odvozen od nezvyklého přírodního jevu, který zapříčiňuje místní vysoká hora. Opožděný východ slunce zpoza místní hory totiž způsobuje náhlou změnu teploty (oteplení) – promajnu. Přesto, že je letovisko domovem pouze cca 370 stálých obyvatel, nabízí především během hlavní sezóny svým návštěvníkům četné množství atrakcí, ale také místní promenádu​​, kde najdete pohromadě několik restaurací, kaváren, obchodů a poštu. Kromě toho je však výhodou Promajny i její poloha, která umožnuje podnikat zajímavé poznávací výlety do blízkého okolí.

Dlouhá pláž z drobných kamínků

Obrovským plusem letoviska Promajna je především krásná, rozsáhlá pláž, která je lemována hustým pásem borovic. Dalším pozitivem je i velmi dobrý pozvolný vstup do moře, díky čemuž je tato pláž velmi vhodná i pro neplavce a rodiny s malými dětmi. Zdejší pláž je mimo toho velmi dobře vybavená, najdete zde WC, sprchy a také několik restaurací, kaváren a plážových barů. Během sezóny si zde můžete pronajmout také slunečníky, lehátka nebo šlapadlo.
Promajna
Velmi pěkné pláže najdete také v sousední Baška Vodě, která je známá svými rozsáhlými plážemi. Přímo v centru najdete například známou pláž svatého Mikuláše, která byla oceněná i modrou vlajkou čistoty. V blízkosti pláže najdete samozřejmě i několik plážových barů a kaváren, kde se můžete občerstvit.

Sport a zábava v letovisku

Promajna nabízí kromě čisté přírody i četné možností pro aktivní trávení dovolené. Blízké pohoří Biokovo je ideálním místem pro horskou turistiku a cyklistiku. V oblasti Makarské riviéry najdete celkem 6 cyklotras, které vedou v okolí obce. Kromě toho si zde můžete vyzkoušet i jízdu na vodním skútry, parasailing, potápění, surfování na moři, šlapadlo nebo míčové hry jako fotbal, basketbal a volejbal, které si zde můžete zahrát na místních hřištích.
promajna
Během letní sezóny je letovisko Promajna rušné především během víkendů, kdy jsou zde pořádány velké zábavy. Mezi oblíbené slavnosti mezi turisty patří především Rybářský večer, který se slaví pravidelně v rámci baškovodského kulturního léta. Během této slavnosti si můžete vychutnat speciality z ryb od místních kuchařů v kombinaci s velmi chutným zdejším vínem. Ostatně však za bohatou kulturní nabídkou a zábavou můžete zajít i do sousedního letoviska Baška Voda, které disponuje i diskotékovými kluby a tanečními terasami. Během léta se v tomto letovisku v rámci baškovodského kulturního léta i několikrát oblíbené rybářské večery, různé menší zábavné akce a koncerty s živou hudbou.

ČTĚTĚ:   Tučepi - jižní Dalmácie

Zajímavá místa v okolí, které byste měli navštívit

V případě, že si během pobytu v Promajně budete chtít zkrášlit dovolenou u moře výletem do blízkého okolí letoviska, máte hned několik možností kam zamířit na takový poznávací zájezd. Nejbližší volbou je sousední Baška Voda, kterou obecně zná většina českých turistů. Baška Voda kromě krásných pláži, které během léta bývají nejednou až přeplněné, nabízí svým návštěvníkům několik zajímavých atrakcí, včetně menšího lunaparku. Dále například na místním pahorku Gradina najdete pozůstatky byzantské osady a pevnosti. Součástí Bašky je i několik menších a větších kostelů, mezi nejzajímavější z nich patří bez pochyby kostel sv. Vavřince, který je postavený na antické lokalitě.
promajna park
Další lokalitou, kterou můžete během pobytu v Promajně navštívit je město Makarska, které je od letoviska vzdáleno asi jen 6 km. Město Makarska, které je centrem celé Makarské riviéry se proslavilo díky svým rozsáhlým plážím, jako například Donja Luka, která je dlouhá přibližně 1,5 km. Město Makarská je však i známým centrem zábavy, najdete zde množství sportovišť, diskokluby, taneční terasy a menší kasino v hotelu Dalmacija.

Pokud upřednostňujete výlety do přírody, můžete zamířit k vůbec nejvyššímu pohoří masivu Biokovo sv. Jure, ke kterému se můžete dostat i klikatou horskou cestou autem nebo na kole. Součástí horského masivu Biokovo je také chráněná oblast Biokovo, která je otevřena turistům z důvodu ochrany pouze od sedmé hodiny ranní do osmé hodiny večer. Chráněná oblast Biokovo je mezi turisty velmi oblíbeným cílem, ve vysokých polohách najdete typickou alpskou vegetaci.

ubytování Promajna
Levné apartmány Promajna
<<<Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split