Cres na ostrově Cres


ubytování Chorvatsko

Hlavní osada největšího ostrova Jadranu se nachází při hlubokém stejnojmenném zálivu v západní části ostrova Cres. Se svými téměř 3000 stálými obyvateli je městečko Cres správním, historickým, kulturním a zároveň i společenským centrem celého ostrova. V současnosti je město Cres kromě toho také důležitým turistickým střediskem Cresu.

Svou historii toto místo začalo psát již v prehistorické době, kdy zde byla vybudována pevnost. Později v těchto místech vyrostla starobylá osada Crepsa, kterou až do příchodu Chorvatů osídlovali Liburniáni. Dodnes jsou však zachovány i stopy po řecké, římské a dokonce i byzantské přítomnosti nejen na ostrově Cres, ale také v současném městě Cres. Během středověku patřilo město hned pod několik republik, největší rozvoj však zažilo za dob Benátské republiky když počátkem 14. století získalo dokonce i status města. V současnosti je Cres převážně turistickým letoviskem, které je pro návštěvníky atraktivní kvůli zajímavému historickému jádru, hezkým oblázkovým plážím, dostatečnému množství zábavy ale i díky samotné poloze v rámci ostrova Cres, který nabízí hned několik možností pro aktivní rekreaci.
cres

Pláže v letovisku Cres

Místní zátoky jsou tvořeny především z pláži z drobných kamínků a štěrku, které obklopuje i hustá vegetace. Jednou z místních nejoblíbenějších pláži je ta na mysu v oblasti Kovačine, kde se nachází stejnojmenný kemp. Tato pláž, která byla mimochodem před časem oceněna i Modrou vlajkou, nabízí široké možnosti v oblasti rekreace a zábavy. Najdete zde hřiště pro plážový volejbal, možnost pronajmout si kajak nebo si zde například můžete vyzkoušet i let padákem či jízdu na banánu. Součástí pláže jsou i sprchy a v blízkosti také nechybí restaurace. Pláž díky svým podmínkám je ideální zastávkou pro rodiny s dětmi, neplavce a její velkou výhodou je i bezbariérový vstup.
Cres pláž Kovčine

Sportovní a rekreační možnosti v letovisku

Cres rozhodně nepatří mezi letoviska kde byste se nudili. Svou velikostí a službami se klidně může rovnat i vyhlášeným letoviskům Chorvatska, které stejně jako Cres nabízejí široké možnosti v oblasti aktivní rekreace. Konkrétně se v letovisku nachází například potápěčská škola, která aktivně působí již několik let, díky čemuž vám dokáže poskytnout odborné výukové kurzy všech úrovní. Tradičním sdružením je i místní klub jachtingu “Reful“, který aktivně působí již od 1993 a o jeho významu hovoří jasně i to, že se pravidelně účastní i mezinárodních závodů IMS. Vynikající podmínky jsou zde i pro windsurfing a podmořský rybolov. Ostatně můžete si zde i zahrát tenis (tenisový klub Cres), fotbal, basketbal či dokonce zajít i do místního klubu karate nebo místního šachového klubu ŠK Cres, který aktivně působí již od roku 1976.
cres plaz

Noční život v Cresu

Během letní sezóny se v Cresu pořádá několik zajímavých kulturních a zábavných akcí při kterých byste rozhodně neměli chybět. Pravidelně se zde například pořádají tradiční folklórní večery, které jsou doprovázeny živým vystoupením místních folklorních souborů. Dále je zde může vidět divadelní představení na místním náměstí Pjaceta, kde se často konají i koncerty vážné hudby. Pravidelnou slavností jsou i mezi turisty oblíbené rybářské večery. Koncem srpna (24.08) se ve městě pořádá i triatlon, kterého se účastní i někteří domácí a turisté. Obecně se téměř každý den během léta koná v Cresu nějaká menší nebo větší akce, což je záruka toho že se zde určitě nudit nebudete. Příjemný večer však můžete strávit i procházkou po starém centru letoviska, kde se nachází několik obchůdků se suvenýry, cukrárny a několik restaurací kde podávají zdejší speciality.
cres-zatoka

Historické památky Cresu

Bohatá historie ostrova Cres a rovněž jeho největšího města za sebou zákonitě zanechala i své viditelné pozůstatky. A těch je naštěstí v Cresu ještě dnes hodně. Staré město, které je centrem množství historických budov se nejvýrazněji rozvíjelo za dob Benátské republiky. Svědčí o tom právě samotné stavby, které většinou pocházejí právě z dob, kdy toto město patřilo pod tento významný středomořský stát. Jednou z nejzajímavějších staveb vůbec v tomto městě je jediná dochovaná věž starého opevnění, která byla postavená ještě v 16. století na místním vršku.

Další historickou budovou, s níž je spojená i velmi zajímavá legenda, která podle mnoha místních má dokonce pravdivý základ, se nachází jen pár minut východně od hradeb starého města. Klášter svatého Františka, který zde stojí již od 13. století, byl totiž údajně založen samotným Františkem z Assisi, který žil ve 12. až 13. století. Samotný klášter má však významné místo i v rámci chorvatského písemnictva protože v místní knihovně jsou uloženy unikátní rukopisy a tisky z roku 1494 a vůbec nejstarší vytištěna kniha na území Chorvatska vůbec. Právě díky tomu byste návštěvu tohoto místa určitě měli naplánovat během návštěvy města Cres.
ostrov cres památky
Velký počet historických staveb najdete hlavně kolem části Mandrać, kde se nachází například Městská brána z 16. století ale i Městská lóže, která byla postavena ještě v 16. století jako veřejný městský prostor. Právě v této budově se konaly soudní jednání, veřejnosti se zde četli různé důležité oznámení, taktéž se zde však uzavírali i důležité smlouvy. V minulosti zde byla i lékárna a občas se zde konaly dokonce i lidové zábavy. Další významnou budovou v této části je i Creské muzeum, které uchovává několik předmětů, které zde v minulosti našli archeologové, ale i různé ikony, sochy a ornamenty. Toto muzeum najdete v paláci rodiny Petrisů, kteří tuto budovu postavili ještě v 15. století ve stylu pozdní gotické architektury.


ubytování Cres
Levné apartmány na Cresu

One Response to Cres na ostrově Cres

  1. Marta Janouschova

    nekrásnější ostrov …..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner