Orebič – Dubrovnická riviéra


ubytování Chorvatsko

Orebić se nachází na jižní straně poloostrova Pelješac. Městečko je chráněno 961 metrů vysokou horou Sveti Ilij a leží přímo naproti ostrova Korčula, na který, pokud ho budete chtít navštívit, vyplouvají pravidelně trajekty.

V minulosti byl Orebič známý jako velké námořní středisko, o čemž se můžete přesvědčit třeba v Námořním muzeu, nebo v některém z domů bohatých lodních kapitánů. Ostatně, když se řekne Marco Polo, který se narodil právě na ostrově Korčula, tak snad není třeba už nic dodávat.
Orebić
I když je Orebič centrem celé této části poloostrova, nečekejte v něm rušný noční život. Je to spíše poklidné letovisko, kde najdete tradiční dalmatské skupiny a slavnosti. Na diskotéky a do nočních klubů se i místní vydávají na ostrov Korčula.

Trajekty Na Korčulu vyplouvají v sezóně linkami 633 a 634 od 4:00 do 0:30, z Korčuly zpět od 3:30 do 0:01. Jedná se o 40 spojů v ceně od 12 HRK, takže se nemusíte obávat, že byste se nedostali zpět.

Cesta

Pojedete trasou Záhřeb – Karlovac – Plitvice – Gračac – Knin – Sinj – Split – Makarska – Ploče. Zde se můžete rozhodnout, jestli chcete dál pokračovat autem, nebo trajektem. Autem vyrazíte směrem na Neum v Bosně a Hercegovině a Ston, odkud už se dostanete do Orebiče. Trajektem z Ploče ušetříte asi 140 km. Cesta stojí 27HRK, děti platí polovinu. Za osobní auto do výšky 2 m dáte 115HRK, nad 2 m 188 HRK.

Sportovní aktivity

Překrásná písečná pláž se nachází v zátoce Trstenica, která se jen pro zajímavost jmenuje tak, jako kdysi Orebič. Na této velké pláži najdete vybavení pro vodní sporty, ale i plážový bar. Pokud budete chtít na klidnější místo, vydejte se na Pernu, Kučište, nebo Viganj. Tato místa se nachází západně od Orebiče.

ČTĚTĚ:   Víte, na co si dát pozor na dovolené a při cestování, když vás trápí vysoký krevní tlak?

V Orebiči najdete dva potápěčské kluby, ale jsou zde výborné podmínky i pro windsurfing a jachting. Připraveno je i fotbalové a volejbalové hřiště, tenisové kurty, nebo kuželky a stolní tenis.

Pěšky i na kole

Okolo Orebiče je kolem 40km turistických stezek. Všechny jsou vyznačeny na mapách, které dostanete zdarma ve všech turistických kancelářích. Cesty vedou jak kolem moře, tak v olivových hájích, nebo přes malé vesničky v okolí. Na cyklistické výlety je kvůli teplu lepší jezdit brzy ráno. Pro méně zdané cyklisty jsou určené zpevněné stezky, kolem kterých si můžete prohlédnout například františkánský klášter, ale i vinařství. Milovníci horských kol si přijdou na své na nezpevněných trasách v okolí.

Kola si můžete půjčit na adrese Perna 4 Kučiště v Orebiči za cenu od 25 HRK na hodinu až po 200 HRK na 48 hodin.

Pokud se budete chtít vydat na horu Sveti Ilij, tak opravdu dobře zvažte svoji fyzickou kondici! Trasu vždycky plánujte od brzkých ranních hodin, protože cesta na vrchol trvá i těm nejzdatnějším 4 hodiny. Nezapomeňte si vzít mapu oblasti a telefonní čísla na záchranné sbory v Orebiči. Pokud chcete mít jistotu, že nic nezanedbáte, informujte o vašem výstupu horolezecké sdružení Sveti Ilja. Více informací se dozvíte na e-mailu pdsvetiilijaorebic@gmail.com. Pozor! Celá oblast je přísně chráněná!

Památky

Krásná sbírka uměleckých předmětů je ve františkánském klášteře Gospa od Andjela, který byl vystaven v 15. století. Klášter najdete nad Orebičem ve výšce 150m, takže se k němu dostanou i méně zdatní jedinci. Kromě uměleckých sbírek se vám naskytne i kouzelný pohled na celé okolí.
Nad klášterem se můžete zajít podívat do mariánského kostela Gospa od Karmena. Kromě kostela budete moci obdivovat i antické sarkofágy, pozůstatky sídla dubrovnického místodržícího, nebo obrovské cypřiše, které ale brání výhledu do krajiny.

ČTĚTĚ:   Tučepi - jižní Dalmácie

A ještě pár slov na závěr. Navštívit Orebič, a neochutnat tamní víno, to je stejné, jako podívat se do Prahy, a nevidět Karlův most. Určitě ochutnejte některé ze světově proslulých dalmatských vín, které se v okolí Orebiče pěstují. A je celkem jedno, jestli si vyberete Dingač, Postup, nebo Plavac.

ubytování Orebić
Levné apartmány v Orebiči


Ohodnoťte

4 Responses to Orebič – Dubrovnická riviéra

  1. Iveta Šmejkalová

    Doporucuji,byli jsme tam a moc se nam libilo:-) .

  2. Jiřina Vysloužilová

    a za Orebičem jsme byli v Lovišti …místo super a hlavně je kam se kouknout po okolí:)

  3. Helena Šulcová

    je to krásný místo

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník