Ostrov Čiovo – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Tento ostrov se nachází v jižní Dalmácii mezi městy Split a Trogir, ze kterého na Čiovo vede i most. Ostrov je dlouhý něco málo přes 15 km, široký 3,5 km, a trvale na něm žije asi 6 000 obyvatel. Na místo se dostanete Jadranskou magistrálou po trase Rijeka – Senj – Karlobag – Zadar – Šibenik – Primošten – Trogir.

Čiovo je velmi zelený ostrov plný borových lesů, olivových hájů, fíkovníků, citrusovníků, mandlovníků a vinic. Dokonce i nejvyšší hora ostrova Rudine, která leží ve výšce 220 m. n. m. je zarostlá zelení.
Čiovo
Na jižní straně Čiova byl mezi strmými útesy nad mořem vystaven kostel Prizidnica ve Slatině. Dnes je to významné poutní místo, na které se několikrát ročně sjíždějí křesťané.

Sportovní aktivity

Nejznámější pláže na Čiovu jsou kolem městečka Okrug Gornji. Nejvíce vybavená je 2 km dlouhá oblázková pláž Okrug. V její těsné blízkosti se nachází sportovní centrum Max, ve kterém najdete vybavení pro rozličné sporty.

Na jižní straně ostrova je další oblázková pláž Mavarštica. Na ní nenajdete vůbec žádné služby, takže je potřeba se vybavit minimálně pitím. Tato pláž je hodně vyhledávaná naturisty. Další z těch klidnějších pláží se jmenuje Kava, a najdete ji u obce Slatina.

Celé pobřeží ostrova je lemováno mnoha ukrytými zátokami, takže není problém si najít místo jen pro sebe. Spíš si dávejte pozor, ať nezabloudíte. Čiovo je sice malé, ale tím, jak je porostlé byste se mohli snadno ztratit. A věřte, že byste nebyli první.

Motorové čluny, kola, nebo skútry si můžete půjčit blízko pláže Okrug Gornji.

 • Motorové čluny stojí od 40 EUR pro 4 osoby až po 180 EUR pro 7 osob na 1 den
 • Kola stojí v sezóně od 11 EUR na den až po 60 EUR na týden. Zámky a helmy jsou na stejném místě k dispozici na vyžádání.
 • Skútry stojí od 11 EUR na hodinu, 27 EUR na den a 159 EUR na týden.
ČTĚTĚ:   Bosna ,černá hora ,Chorvatsko

V půjčovně jsou každý den od 8:00 do 20:00. Velikou výhodou je tady to, že můžete využít platebních karet, takže máte jistotu, že budete platit devizovým středem bez dalších poplatků za výměnu.

Nenechejte ujít návštěvu Trogiru a to i tehdy, že se nechcete ani hnout od moře. Organizací UNESCO bylo toto město prohlášeno právem jako světové dědictví. Uvidíte stavby od románského až po gotické období, a určitě nebudete litovat času, který jste v Trogiru strávili.

Na závěr jedna rada. Pokud nemusíte, tak se do Trogiru nevydávejte autem, protože cesta je z Čiova velmi frekventovaná. Využijte raději za 15 HRK trajektu, který vyplouvá jak ze Slatiny, tak z Okrugu. Nejen že si ušetříte nervy, ale navíc si užijete krásnou vyjížďku.

ubytování Čiovo
Levné apartmány v Čiovu


Ostrov Čiovo – jižní Dalmácie
3 (60%) 1 hlas[ů]

7 Responses to Ostrov Čiovo – jižní Dalmácie

 1. Pavel Dračka

  Čiovo je ve Střední Dalmácii.

 2. Máme rádi CHORVATSKO

  Pavle jen pro upřesnění – Chorvatské turistické sdružení před několika lety přestalo používat sever/střed/jih a dělí Dalmácii na 4 oblasti – Zadar, Šibenik, Split, Dubrovnik. Čiovo patří do třetí Splitské oblasti.

 3. Dana Langrová

  Čiovo-Bušinci… má srdeční záležitost <3 🙂 Jezdíme tak každý rok…klid, pohoda, do Trogiru kousek..:)

 4. Pavel Dračka

  Jo je tam krásně. 🙂

 5. Peťulka Vocásková

  byli jsme na něm a je tam krásně

 6. Petr Zupko

  Souhlasím,byli jsme a vše bylo super.Čiovo a Trogir patří k sobě.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split