Podstrana – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Podstrana je malé turistické městečko, které leží jen 8 km jižně od Splitu. Obklopeno je z jedné strany pohořím Mosor s říčkou Žrnovnice, z druhé strany výhledem na ostrov Brač.

Autem se sem dostanete přes Záhřeb a Split, nejbližší letiště je ve Splitu, odkud sem jezdí autobusy MHD, protože Podstrana je vlastně takové předměstí Splitu.

Městečko se skládá z osad Gornja Podstrana, Grbavac, Grljevac, Miljevac, Mutogras, Strožanac, Sveti Martin. Nejstarší leží pod horou Perun ve výšce 380 m. n. m. Další části jsou rozložené kolem Jadranské magistrály v nížině. Celé město se rozprostírá podél moře v délce 6 km.
Podstrana
V Podstraně je velmi mírné podnebí. Od května do října je průměrná teplota moře 21°C, takže díky tomu sem jezdí mnoho turistů i mimo hlavní sezónu. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou denní teplotou 25,6°C, moře tady dosahuje v tomto měsíci až 26°C. Na jaře a v létě tady obvykle neprší, deště přicházejí až na podzim a v zimě.

Podle nejstarších historických pramenů první známí obyvatelé byli Ilyrové. Na konci prvního století před naším letopočtem založili Římané v této malebné oblasti osadu Pituntium, od které je odvozen současný název Podstrana.

Podstrana je známá produkcí velkého množství ovoce a zeleniny. Mezi nejvyhlášenější v celém Chorvatsku patří olivy, hrozny, fíky, svatojánský chléb, citrusové plody, ale hlavně broskve, které se pěstují v místních sadech.

Sport a zábava

Podél pobřeží se táhne více jak 9 km pláží, které jsou jak oblázkové, tak písečné. Obrovskou výhodou je to, že je zde hodně zátok, které nabízejí soukromí. Velkou zajímavostí je krytá plovárna s mořskou vodou.

Najdete tady dostatek možností na pobavení, ale i sportovní vyžití. Pro ty, kteří jsou velmi nároční, je v blízkosti Split.

ČTĚTĚ:   Jak na jachting v Chorvatsku? Je to snažší, než si myslíte!

Mimo klasických vodních sportů jako jsou windsurfing, plachtění, nebo vodní lyžování v Podstraně najdete:

  • saunu
  • hydroterapeutickou nádrž
  • automatickou dvouproudovou bowlingovou dráhu
  • halu na míčové hry
  • tenisové kurty
  • přístaviště pro malé lodě.

Díky skvělému umístění je Podstrana přímo určená k výletům po okolí:

  • Stobreč (vzdálenost 4 km)- kaňon říčky Žrnovnice
  • Split (vzdálenost 8 km) – centrum Dalmácie s antickým a středověkým městským jádrem
  • Omiš (vzdálenost 15 km)- krásné pláže a kaňon řeky Cetina
  • Makarska (vzdálenost 54 km)- Františkánský klášter s bohatými sbírkami a katedrála Svatého Marka

Obrovská pohostinnost a dobrosrdečnost místních lidí, dobře vybavené apartmány a výborné jídlo nabízejí výborné podmínky pro příjemně strávenou dovolenou v blízkosti velkoměsta, přitom v relativním poklidu. A na úplný závěr ještě jedna rada-určitě zajděte do místní pekárny pod magistrálou, protože takové pečivo jako tam nekoupíte nikde jinde na světě!

ubytování Podstrana
Levné apartmány v Podstraně


Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   6 tipů jak strávit den v Zadaru

One Response to Podstrana – jižní Dalmácie

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split