Cavtat na rivéře Dubrovník


ubytování Chorvatsko

Jen 5 km západně od letiště Dubrovník leží jedno z nejoblíbenějších letovisek Jižní Dalmácie Cavtat. Právě díky blízkému letišti, které spojuje Dubrovník a celou tuto oblast se zbytkem světa, patří Cavtat mezi nejdostupnější letoviska Chorvatska.

Původní řecká kolonie patřila v době republiky Dubrovník mezi nejdůležitější přístavy republiky, díky čemuž zde v minulosti vyrostlo i několik významných budov. Významně se však na růstu obce podíleli i tehdejší šlechtické rodiny, které tu zanechali i své bývalé rezidence.
V současnosti je Cavtat pro turisty z různých důvodů velmi atraktivní. Kromě početného množství památek zde totiž můžete strávit dovolenou v jedné z nejteplejších destinací Chorvatska, která je známá i pro své dlouhé pláže tvořené z drobných oblázků a písku. Celkově však toho toto letovisko nabízí mnohem více, proto se rozhodně vyplatí ho navštívit.
cavtat

Krásné pláže s příjemně teplým a čistým mořem

Mezi jedny z předností Cavtatu určitě patří místní pláže, které jsou známe pro vynikající pozvolný vstup a hustou vegetaci. Jedna z velmi pěkných místních pláži je i ta při hotelech Albatros a Epidaurus, která je vhodným cílem prakticky pro všechny návštěvníky Cavtatu. V blízkosti této pláže samozřejmě nechybí ani gastronomická zařízení, kde se můžete kdykoliv občerstvit.

Další vynikající pláží je i ta na pobřeží poloostrova Rat v zátoce Tiha, která je dokonce mnohými označována, jako jedna z nejlepších pláži tohoto letoviska. Kromě ní si však můžete udělat příjemné odpoledne u moře na pláži u hotelu Croatia, který leží v severní části poloostrova Sustjepan. Ta byla dokonce před časem vyznamenána i modrou vlajkou kvality pláže.
cavtat pláž

Sportovní a rekreační možnosti

Pokud se plánujete během dovolené v Cavtatu věnovat i nějakým sportovním aktivitám, tak byste rozhodně měli navštívit místní potápěčská centra, nebo místní tenisové středisko, jehož součástí je několik antukových kurtů. Přímo v letovisku aktivně působí i dva kluby, a to klub vodní-polo Cavtat a místní fotbalový klub. Právě vodní pólo má v tomto letovisku velmi dobré zázemí, jelikož místní klub patří mezi nejúspěšnější v Chorvatsku. Vyzkoušet si tu navíc můžete i windsurfing, jachting, případně můžete zajít do zdejšího fitness centra nebo sauny.

ČTĚTĚ:   Národní parky v Chorvatsku stojí za návštěvu

Noční život v Cavtatu

Přímo v letovisku Cavtat se nachází několik restaurací, barů, tanečních teras a diskoték, dokonce zde najdete i jedno kasino, a to konkrétně v hotelu Croatia. Co se týče kulturních slavnosti, tak město rozhodně nezaostává za jinými letovisky v okolí. Během Cavtatského kulturního léta je totiž Cavtat centrem koncertů dalmatských lidových pěveckých souborů, vystoupení mažoretek, ale také několika menších akcí. Oblíbenou událostí je i vodně pólový festival, který byl vůbec prvním zápasem zdejší ligy, který se vysílal také v přímém přenosu.
cavtat přístav

Kde nakoupíte čerstvé potraviny?

Tento region nazývající se Konavle je známý pro bohatou zemědělskou činnost. Místní trhy, na kterých můžete právě koupit tradičně pěstované, zdravé a hlavně domácí zemědělské produkty, byste rozhodně proto měli navštívit. Nakoupit zde můžete například sušené fíky, domácí chutné hrozny, ale i mnoho jiných vypěstovaných produktů v této oblasti. Známé jsou mandarinky které se odsud vyváží i k nám.

Historie obce Cavtat

Prvními obyvateli tohoto místa byli pravděpodobně starověcí Řekové, kteří zde vybudovali i vlastní osadu Epidaurum. Později však stejně, jako celé středomoří, tuto oblast ovládli Římané, kteří zde od roku 228 před n. l. měli vlastní kolonii nesoucí název Epidaurus. V 7. století našeho letopočtu toto místo ovládli Slované a Avaři. Největší rozmach Cavtat zažil za éry Dubrovnické republiky, kdy celá oblast patřila bosenským šlechticům, kteří zde v té době postavili i velké rezidence. V té době Cavtat plnil významnou roli, jako jeden z největších přístavů a obchodních uzlů celé oblasti, díky tomu zde vznikalo mnohé obchodních a administračních budov. Po pádu republiky krátce celý region patřil Francii, později jej však ovládlo Rakousko-Uhersko, pod které město patřilo až do konce první světové války.
cavtat2

Zajímavá místa v Cavtatu

Na vrcholu poloostrova Rat se nachází nádherné mauzoleum rodiny Račić, které je součástí starého hřbitova města. Pod výstavbu tohoto mistrovského díla se podepsal jeden z nejslavnějších chorvatských sochařů a architektů Ivan Meštrović, který postavil několik známých budov na území Chorvatska a států bývalé Jugoslávie. Na místě bývalé kaple sv. Rocha postavil toto mauzoleum poměrně nedávno, a to konkrétně v roce 1921. Zajímavostí této budovy je především fakt, že je celá vytvořena z bílého bračského mramoru, bez použití jediného kousku dřeva, či jakéhokoliv jiného materiálu, tedy až na bronz, ze kterého byly vyrobeny dveře s klikou a také zvonek na dveřích. Samotný hřbitov je však i místem odpočinku mnoha kapitánů lodí, kteří právě zde našli svůj věčný klid.
Cavtat riviera Dubrovnik
Další významnou památkou je i goticko-renesanční františkánský klášter, v němž je umístěna i významná umělecká sbírka autorů z okolí. Součástí této stavby je i kostel Panny Marie Cavtatské, kde se nachází několik děl starých dubrovnických mistrů, ale i starý dřevěný oltář.

ČTĚTĚ:   Cesta k Jadranu. A kudy do Chorvatska jezdíte vy?

Významným historickým místem pro místní je bezpochyby i dům, ve kterém vyrůstal Vlaho Bukovac, jeden z nejvýznamnějších chorvatských malířů. Dům postavený ještě v 19. století je rozdělen na dvě patra, kde dodnes můžete vidět i několik obrazů, které zde namaloval samotný Bukovac před odchodem do Paříže. Prostory tohoto domu jsou pro návštěvníky otevřeny prakticky během celého roku.

Dalším významným rodákem tohoto města byl i Baltazar Bogišić, který zde podobně jako Bukovac má pro širokou veřejnost přístupný rodný dům. Bogišić se proslavil jako právník a vědec, jeho sbírka, kterou zde můžete vidět dodnes, byla založena pouze rok po jeho smrti. Součástí této sbírky je konkrétně více než 35 000 archivních dokumentů, knihovna, či malé muzeum, které návštěvníky blíže seznamuje s tímto významným rodákem Cavtatu.

ubytování Cavtat
Levné apartmány v CavtatuOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník