Baška Voda – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Turistické a přístavní městečko Baška Voda se nachází na Makarské riviéře a přitahuje největší počet turistů v tomto regionu. Nachází se asi 50 km od Splitu a 10 km od Makarské na úpatí pohoří Biokovo.

K městečku patří i vesnice Promajna, Bratuš, Bast, Topici a Krvavica. Pokud již v Bašce Vodě budete, měli byste se podívat na to, jaký má každá z těchto vesniček svůj vlastní a osobitý styl a atmosféru.

Baška Voda byla osídlena od dávných dob. Nejdříve byla římskou osadou, později rybářskou vesnicí. Dnes je to moderní turistické letovisko, které je ideální pro příjemnou rodinnou dovolenou.
Baška Voda
Baška Voda ale není jen slunce, čisté moře a krásné pláže mezi borovicemi s čerstvým, horským vzduchem. Kromě krásné krajiny zde můžete najít dobré ubytování, sport, rekreační a kulturní zařízení, ale i archeologické vykopávky a dalmatskou venkovskou architekturu. Centrum najdete na pahorku Gradina, který se nachází severozápadně od přístavu a promenády, která je lemována palmami.


Aktivní odpočinek

Oblázkové, místy písčité pláže s pozvolným vstupem do moře, se táhnou na sever k Brele a na jih k Makarske. Hlavní pláž Nikolina, dříve Južna plaža je úplně typická pro Makarskou riviéru – oblázková s hrubým pískem. Je oceněna Modrou vlajkou a najdete na ní různé vodní a sportovní aktivity.

Trochu klidnější je 100 m dlouhá oblázková pláž Ikovac, na které najdete i bar, nebo 300 m dlouhá oblázková pláž Oseka pro nudisty.

Počítejte na všech těchto plážích s mnoha lidmi, takže pokud budete chtít mít klid, vydejte se za hranice městečka. A nemusíte se bát, že by na vás nezbylo někde v ukryté zátoce místo!

V letovisku je mimo jiné zázemí pro:

 • fotbal
 • tenis
 • házenou, basketbal a plážový volejbal
 • bowling
 • parasailing a paragliding
 • surfování a vodní lyžování
ČTĚTĚ:   Makarská riviéra: 3 místa, která stojí za návštěvu

Pokud se budete chtít vydat na túru po Biokovu, tak NIKDY NECHOĎTE SAMI! Individuální výstupy jsou sice povoleny, ale vždy buďte připraveni na to, že hrozí náhlá změna počasí, takže si berte i teplé oblečení, vhodnou, pevnou obuv, protože je v celé oblasti výskyt jedovatých zmijí a nezapomeňte na dostatek tekutin! Nikdy nepijte vodu ze žádných pramínků!

Oheň se může rozdělávat jen na označených místech, všude je přísný zákaz kempování a ničení jak skal, tak rostlin, nebo stanovišť živočichů! V případě jakékoliv nehody volejte Horskou službu +385(0)91 721 0011, Policie má číslo (1)92, Hasiči (1)93, Záchranná služba (1)94.

Profesionální průvodce po horách si můžete domluvit buď telefonicky na čísle +385 (0) 21 625, nebo e-mailem park-prirode-biokovo@st.htnet.hr. Zaplatíte od 40 HRK na osobu a domluvíte se s nimi jak chorvatsky, tak anglicky.

V případě, že se rozhodnete vyjít sami, tak mapy Biokova stojí od 45 HRK a koupíte je v turistických agenturách. Jedna z tras vede z Bašky Vody směrem na Bast – Korito – Osićine – Sv. Ilija, trvá 6 hodin a je opravdu velmi náročná.

Na bezpečnou procházku se vydejte do asi 2 km vzdálené osady Bast, která leží jihovýchodně od Bašky Vody. Najdete zde klasickou dalmatskou architekturu, ale kromě kouzelných domků si nenechejte ujít návštěvu starověkých hrobek.

Každý rok 1. května se zahajuje sezóna akcí, která se jmenuje Baškovodské léto. Až do 1. září Baškovodské léto nabízí mnoho kulturních akcí, koncertů, divadelních představení na náměstí, různých výstav, dalmatských slavností, nebo tradičních rybářských večerů. Baška Voda nabízí svým hostům po celou sezónu opravdu širokou škálu zajímavých akcí, které určitě navštivte.

ubytování Baška Voda
Levné apartmány v Baška Vode


8 Responses to Baška Voda – jižní Dalmácie

 1. Ilona Gášková
 2. Blanka Hýblová

  Zatím nejhezčí místo,které jsem v Chorvatsku objevila…hezké pláže,čistá a poměrně teplá voda,Baška Voda nabízí i spoustu zábavy,např.výletní loď BiBE,na které to žije!!!I procházky po okolí jsou nádherné-třeba do Brely…Moc ráda se tam vracím….

 3. Jan Hegeď

  Tam už jsem byl 2x. SUPER…

 4. Stáňa Králová

  Chorvatsko je krásná země s úžasným mořem. Projela jsem spoustu míst, včetně Baško Polje, Baška Voda, Pakoštane, Omiš, Split, Makarskou až dolů do Gradacu, tam se mi taky moc líbilo. Navíc je tam mnohem slanější mořská voda. Taky se do Chorvatska moc ráda vracím. 🙂

 5. Mirka Řepová

  …tam to miluji 🙂 …ale lepší je ubytovat v Brele a do Bašky po promenádě …:-) …krása

 6. Jaroslava Bednářová

  Já miluji Tučepi a nedám na ně dopustit. 🙂 Na důchod se tam asi odstěhuji. 😀

 7. Zdeněk Kušmider

  Baško Polje jsem navštívil před2 lety nádherná krajina ,letovisko ,pláž i hotel rád se tam podívám znova!!

 8. dovolenou v bašce zbožnuji letos tam jedu už po pate.nejkrasnejší místo v chorvatsku čiste a teple moře spousty možností na výlety,vstřícní domácí obsluhy i prodavači.mohu doporučit výlet lodí bibe na ostrovy brač,hvar nebo korčulu.nalodi kromě jídla a pití taky zpívání a tancování.procházky po okolí.vesnička topiči nebo bast stojí za výšlap.hezkou procházku si lze udělat po promenádě bud na pravo do brely nebo na levo směr makarská přes vesničky baško polje.promajma.bratuš.krvavica a cíl cesty makarska.všechny tyto výlety jsem absolvovala a vřele doporučuji.v bašce vodě je zkrátka top dovolená.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split