Město Pag na ostrově Pag – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Město, které je centrem stejnojmenného ostrova, kde můžete ochutnat skvělý Pažský sýr leží v jihovýchodní části pobřeží tohoto ostrova. Město Pag a celá tato oblast je kromě sýra známé i díky nádherným plážím, které zde můžete najít a místním kulturním památkám, které zde zanechala bohatá historie, jako například římský kostel Panny Marie nebo vévodský soud z 15. století.

Pag je vzdálen od hlavního města České republiky zhruba 850 km. Na ostrov se můžete dostat přes most, který spojuje pevninu s ostrovem již od roku 1968. Turisté zde kromě pláží a příjemného okolí najdou i množství sportovních atrakcí a zábavy, která patří ke každé správné dovolené. Velkou výhodou tohoto historického města je možnost ubytování v blízkosti hlavní městské pláže, která zdobí celé město.
Pašský sýr a tradice

Pláž přímo v centru a mnoho dalších překrásných pláži v okolí města

Samotné město Vás v prvním okamžiku osloví svou pláží, která je umístěna prakticky v centru letoviska. Městská pláž „Prosika“ je dlouhá asi 800 metrů a se svým mírným sklonem je téměř ideální pro neplavce a rodiny s dětmi. Tahle oblázková pláž patří svými službami a možnostmi pro sport mezi nejlepší na celém ostrově.

Na ostrově můžete najít ještě 26 dalších pláži, které můžete během dovolené na Pagu navštívit. Jednou z nich je známá „Pláž Zrće“ u městečka Novalja, která patří mezi nejoblíbenější v celém Chorvatsku. Tato pláž je velmi oblíbená především mezi mladými, kteří zde během léta najdou prakticky nikdy nekončící zábavu. Výhodou této oblázkové pláže je i množství restaurací a malých obchodů.

Pokud budete chtít vyzkoušet místní písečnou pláž, zamiřte na pláž Planjka, kterou najdete v letovisku Stara Novalja. Letovisko je vzdáleno pár kilometrů od samotného města Pag, jeho pláž je však nejoblíbenější pro rodiny s dětmi díky ideálnímu pozvolnému vstupu a písku. V blízkosti pláže najdete placené parkoviště a několik malých stánků s občerstvením.

Sportovní atrakce ve městě a blízkém okolí

Přímo v Pagu můžete využít několik sportovních atrakcí jako windsurfing nebo tenis v místním tenisovém středisku „Lokunja“, které se nachází v blízkosti hlavní pláže. Tenis si však můžete zahrát i ve městě Novalja, kde najdete velký počet tenisových hřišť pro širokou veřejnost.

ČTĚTĚ:   Co nabízí městečko Zaton u Zadaru

Pokud patříte mezi fanoušky cyklistiky, tak vás samotný ostrov Pag svými podmínkami určitě potěší. Najdete zde přibližně deset cyklistických tras, které procházejí prakticky celým ostrovem. Pokud chcete blíže poznat okolí samotné města, určitě využijte některou z cyklostézek ostrova. V případě, že si na dovolenou s sebou kola neseberete, máte možnost využít některou z půjčoven na ostrově.
město Pag
Mimo toho však můžete využít i adrenalinové sporty, jako horolezectví a potápění. Po místních skalách se můžete šplhat například u vrcholu Sveti Vad, kde jsou vybudovány i horolezecké značky. Pokud se chcete potápět, můžete využít i služby místního potápěčského klubu „RK Amfora“, který najdete v letovisku Stara Novalja. Začátečníci mohou zde za poplatek již od 175 € absolvovat třídenní potápěčsky kurz. Tím zkušenějším doporučujeme potápět se například v hlubinách blízko letoviska Caska, kde můžete pozorovat trosky historického města Cissa.

Památky ve městě a blízkém okolí

Historie města Pag je poměrně bohatá. Již ve starověku se zde usídlil ilyrský kmen, který později porazili Římané. Postupem času se tu tak vystavělo mnoho budov, z nichž zde ještě několik stojí dodnes. Během středověku město Pag bojovalo se Zadarem, díky čemuž utrpělo mohutné škody. Z tohoto důvodu se od roku 1443 začalo stavět nové a modernější město, podle předlohy slavného renesančního sochaře Juraje Matvejeve Dalmatince. Během tohoto období vzniklo několik významných budov mezi, které patří i Knížecí palác, který svého času sloužil jako městské sídlo.

Asi nejvýznamnější stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který zde stojí již od 12. století, tedy v období před výstavbou nového města. Stavba, která je svými rozměry dominantou hlavního náměstí byla původně projektovaná jako katedrála. Další významnou křesťanskou památkou, která se zde zachovala dodnes je i Klášter Benediktýnek, který patří ke kostelu sv. Margarity (Markéty).
památky Pag
V samotném městě v minulosti působilo i několik bohatých rodin, které zde zanechaly své honosné sídla. Asi nejvýznamnější rodinou ve městě Pag byla rodina Mirkovic. Jejich palác Mirković vybudoval v renesančním slohu architekt Radmilo Alegrete ještě v roce 1683. Dodnes tuto významnou stavbu můžete obdivovat na ulici Ivana Mirkovic.

ČTĚTĚ:   Nová linka Brač - Šolta

Zajímavé destinace pro celodenní výlet

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do města Pag, případně jeho blízkého okolí, určitě absolvujte i celodenní výlet na některé zajímavé místo v okolí. Nejblíže, kam se určitě vyplatí jít z tohoto letoviska je městečko Novalja, které najdete v severnější části ostrova. Toto místo nabízí svým návštěvníkům překrásné oblázkové a písečné pláže, které jsou velmi vhodné i pro rodiny s dětmi. Kromě toho zde můžete obdivovat i místní Římský vodovod, který zde stojí již od 1. století.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi turistiku, zkuste navštívit nejvyšší vrch ostrova „Sveti Vid„, jehož nejvyšší bod je ve výšce 349 m.n.m. Na vrch se dostanete od osady sv. Marija, kde je vyznačen bod výstupu. Na vrch se můžete dostat i na kole, určitě však buďte opatrní, protože místní terén může být zrádný.

Jižně od letoviska můžete absolvovat výlet i k místnímu jezeru Velo Blato, které je chráněnou rezervací oblasti. Zajímavostí Velo Blato je to, že patří mezi první chovné rybníky v Evropě. K jezeru se můžete dostat přes cestu, která vede do obce Povljana.

ubytování Pag město
Levné apartmány v Pagu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar