Primošten – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Město vína „Babić“.
Malebné městečko Primošten se rozkládá na dvou poloostrovech a mezi městy Šibenik a Trogir.

Původně byl Primošten postaven na ostrově, na kterém byl chráněn hradbami a padacím mostem před nájezdy Turků. Dnes je toto městečko spojeno s pevninou násypem.

V centru původního Primoštenu najdete domy postavené ve středověku, malé uličky, nebo náměstí, které přímo zvou k procházkám. Na nejvyšším místě stojí kostel Sveti Juraj, který byl postaven v 15. století, v roce 1760 byl nákladně rekonstruován. V kostele je velmi vzácná ikona Panny Marie, ale i sarkofág biskupa Josipa Arnerica ze Šibeniku.

Sousední ostrůvek Raduča je určen výhradně k cestovnímu ruchu. Najdete na něm ubytovací kapacity, bazény, ale i sportovní zařízení.

Město je také známé svým výborným červeným vínem Babić, které se pěstuje na proslavených vinicích v Primoštenu. Jen tak pro zajímavost – v budově OSN v New Yorku jsou trvale umístěny velké zvětšeniny snímků ze zdejších vinic, které jsou symbolem tvrdé práce místních obyvatel při zpracování vína.

Pláže a sportovní vyžití

Nejnavštěvovanější pláže jsou na Raduči. Jednu najdete na severu v zátoce Velika Raduča, druhou na jihu, v zátoce Mala Raduča. Obě pláže jsou oblázkové a mají pozvolný vstup do moře, takže jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. Břehy na Raduči jsou sice skalnaté, ale jsou na ně navezeny oblázky a vybudovány betonové plošiny, které umožňují snadný vstup do moře a příjemné slunění. V okolí je borový les, ve kterém se můžete ukrýt do stínu.

Na sedmi ostrovech, které jsou v okolí a jsou snadno dosažitelné lodí, kterou si můžete půjčit v přístavu, najdete mnoho odlehlých zátok s křišťálově čistou vodou. Tyto ostrůvky jsou vyhledávány často naturisty, kteří mají na jednom z nich – Smokvici, vybudovanou i oficiální nudistickou pláž.

ČTĚTĚ:   Chorvatské robinzonády: dovolená v ráji!

Možnosti sportovního vyžití jsou velmi široké.

Letovisko Primošten má díky marinám Kremik a Lučica výborné podmínky pro všechny vodní sporty. Můžete v nich využít:
Primošten

  • Jachting, nebo školu jachtingu.
  • Kurzy potápění.
  • Windsurfing a lekce windsurfingu.

Ze suchozemských sportů je tady zázemí pro:

  • Plážový volejbal.
  • Tenis a stolní tenis.
  • Volejbal.
  • Bowling a kuželky.
  • Minigolf.


Zajímavosti v Primoštenu

Obvykle můžete najít městskou bránu s hradbami na okrajích měst, ale v Primoštenu tomu tak ale není. V minulosti tady nebylo potřeba velkého opevnění na obranu, protože v případě nebezpečí se prostě zvednul padací most. Protože Primošten ležel na velmi malém ostrůvku, který se až časem zvětšoval propojením s pevninou, je dnes městská brána téměř v centru města.

Do “starého“ Primoštenu je vjezd povolen pouze v určitých hodinách, takže s parkováním je tam dost velký problém, navíc je parkovacích míst ve městě velice málo. Pokud budete parkovat na placených parkovištích, počítejte s poměrně vysokými cenami. Možná, že se vám to bude zdát jako problém, ale uvidíte, jak nakonec oceníte klid, který díky tomu v Primoštenu panuje.

K večeru se na promenádě objevuje mnoho trhovců, kteří nabízí různé suvenýry. Určitě si nenechejte ujít procházku po promenádě zrovna v tuto dobu. Když si k tomu dáte na zahrádce některé z mnoha restaurací i víno Babić, zažijete neopakovatelnou dalmatskou atmosféru.

Pro milovníky nočního života je asi 2 km od Primoštenu otevřen jeden z největších klubů v Chorvatsku – Aurora. Tato diskotéka je rozdělena pod širým nebem na několik hudebních oblastí, takže na své si přijdou téměř všichni. Je otevřena po celou sezónu od začátku června až do konce září.

Ne nadarmo se fotografie Primoštenu objevují na mnoha titulních stránkách různých brožur a průvodců po Chorvatsku. Je to opravdu krásné město plné historie, pláží a romantických vinic, takže dovolenou strávenou právě tady určitě neprohloupíte.

ČTĚTĚ:   Veletrh sušené šunky prosciutto na Istrii

ubytování Primošten
Levné apartmány v Primoštenu


Primošten – střední Dalmácie
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik