Fažana – Istrie


ubytování Chorvatsko

Malé turistické městečko Fažana leží v regionu Istrie přímo naproti Národnímu parku Brijuni, pouhých 8 km od známého města Pula, které je zároveň i ekonomickým střediskem celé Istrie.

Dříve byla Fažana typickou chorvatskou rybářskou vesnicí, ale díky stále se zvyšujícímu počtu turistů se v posledních letech vyvinula v krásné letovisko.

Fažana je malý přístav s rušnou plážovou promenádou, která stále vyzařuje atmosféru, jež byla ztracena na mnoha dalších místech, na kterých je velký příliv turistů. Najdete zde mnoho barevných domů a mnoho dobrých restaurací, ve kterých budete hýčkáni kulinářskými specialitami.
Fažana
Fažana má velký význam nejen pro turisty, kteří zde tráví dovolenou, ale i pro ty, kteří se vydávají na ostrovy Brijuni, kam vede z Fažany pravidelná lodní linka. Automobilům je vjezd na ostrovy přísně zakázán, proto jsou pro ně vybudována parkoviště už ve Fažaně.

Celé okolí Fažany je jedna velká oblast vinohradnictví, ovocnářství, ale i pěstování olivovníků. Je zde mnoho ryb, mořských plodů, korálů, a celý kraj je hustě zalesněn.

Pláže

Kolem centra Fažany najdete několik oblázkových pláží, na kterých si najdou zábavu opravdu všechny generace.

  • Asi 2 km severně od Fažany, v kempu Pineta, najdete krásnou, oblázkovou pláž s výhledem na Národní park Brijuni a záliv Fažana. Je zde veškeré vybavení a mnoho sportovních zařízení.
  • Pláž Badel je 300 m dlouhá oblázková pláž, kde je plážový bar, sprchy, a můžete si zde pronajmout lehátka, nebo slunečníky. Jsou zde i betonové desky, nebo travnaté plochy obklopené borovicemi.
  • Dječje Igralište“ je veřejná oblázková pláž, která leží jižně od Fažany na Avenue oliv. Tato pláž je vhodná pro rodiny s dětmi. Najdete na ní veškeré vybavení, včetně těch sportovních.


Sportovní aktivity

Dvě rekreační střediska Village a Pineta nabízí mnoho sportovních zařízení, jako jsou například minigolf, basketbal, potápění, volejbal, surfování, vodní lyžování, stolní tenis, bowling, ale je jich mnohem víc.
Z těch dalších můžete využít:

ČTĚTĚ:   Stanići u Omiše

Golf – v Národním parku Brijuni je na ploše 5850m2 golfové hřiště s 18 jamkami. Nedotčená příroda a dobře udržované golfové hřiště vám umožní zahrát si tento sport opravdu v jedinečném prostředí.

Jízda na kole – na pobřeží Fažany je 12 km cyklistických tras, které jsou směřovány tak, aby byly s výhledem na ostrovy Brijuni.

Turistika – také pro pěší turisty je Fažana ideálním místem, protože je zde mnoho tras. Nejpopulárnější vede od Valbandonu do Pinety. Trasa je dlouhá asi 8 km. Mapy cyklistických i pěších stezek si můžete vyzvednout na adrese Ulica 43. istarske divizije 8 ve Fažaně.

Rybaření – jak již bylo zmíněno, Fažana je rybářským rájem. Vyznavači tohoto koníčku si mohou pořídit povolení k rybolovu buď elektronicky na adrese http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=23, nebo přímo ve Fažaně na adrese Ezea, Vlaciceva 47. Místní rybáři vám ochotně nabídnou i doprovod. Povolenky stojí od 60 HRK na den.

Brijuni

Výlet na Brijuni

Souostroví Brijuni se rozprostírá podél jihozápadního pobřeží v regionu Istrie, přímo naproti Fažany. Tento národní park zahrnuje 14 ostrovů, na které se dostanete trajektem z Fažany. Největší z ostrovů, Veli Brijun, je volně přístupný, ostatní ostrovy jsou většinou soukromé a velmi dobře hlídané.

Od roku 1947 měl jugoslávský vůdce strany Tito na ostrově své oblíbené letní sídlo. Luxusní oblast byla přístupná pouze pro vyvolené, takže zde Tito přijímal státníky, ale i velké filmové hvězdy jako například Willyho Brandta, Sophii Loren, nebo Liz Taylor.

Hosté mu darovali exotická zvířata, kvůli kterým zde Tito vybudoval Safari park, který zde existuje dodnes (v chudší podobě než za jeho života). Dokonce si můžete pronajmout i tmavě zelený Cadillac Eldorado, který Tito dostal od tehdejšího amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera.

ČTĚTĚ:   apartmány Lanterna Rabac

Po Titově smrti v roce 1980 byly ostrovy prohlášeny za Národní park, v roce 1985 byly otevřeny pro veřejnost. Návštěvníci jsou zde ohromeni krásnou krajinou, kromě toho je zde ale i řada akcí a rekreačních zařízení.

Do Národního parku Brijuni se dostanete trajektem z Fažany, ale pořádají se sem výlety i z okolních letovisek jako je Pula, Rovinj, nebo Poreč. Z Fažany stojí vstup do parku včetně dopravy 210 HRK v hlavní turistické sezóně, ale třeba v zimních měsících jen 125 HRK. Rezervaci si zajistěte na adrese Brionska 10, Fažana, protože sami se na ostrov nedostanete!

Na závěr vaší návštěvy na Brijuni určitě navštivte Ciprovac, což je nejzachovalejší z původních tří rozhleden na ostrově.

ubytování Fažana
Levné apartmány ve Fažaně


Fažana – Istrie
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Fažana – Istrie

  1. Se svymi plazemi, promenadami, hezkou prirodou a stredomorskym podnebim je Fazana idealnim mistem pro rekreaci a odpocinek. Vyborne restaurace se nachazi primo na pobrezi a hostum nabizi domaci speciality z masa a ryb, ktere uspokoji vsechny gurmany.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie