Kali na ostrově Ugljan


ubytování Chorvatsko

Obec Kali nacházející se v jižní části ostrova Ugljan je vůbec největší obcí celého tohoto ostrova. Spojení s pevninou zajišťuje trajektové spojení z nedalekého města Zadar, které se nachází jen 5 km severovýchodně od Kali. Typickým znakem této osady je především velký počet uvázaných rybářských lodí, které aktivně místní rybáři využívají dodnes.

Kali, jako proslulé rybářské středisko je známé široko daleko i díky široké nabídce gastronomických pochoutek. Místní kuchyně sestávající především z ryb a plodů moře jistě zaujme i náročnějšího labužníka. Jinak poměrně stará osada, poprvé zmiňovaná ještě v roce 1299 je dodnes typickým menším letoviskem, jehož obyvatelé se kromě zisků z turismu spoléhají stále převážně na příjmy z rybolovu a zemědělství (olivové háje).
kali
Centrum obce proplétané úzkými uličkami s kamennými domy postavenými v typickém středomořském stylu se nachází na menším kopci, odkud je krásný výhled na okolí Kali. V současnosti je letovisko i dostatečně připraveno na větší příliv turistů z kterékoliv země Evropy. Kromě množství apartmánů zde totiž najdete i menší nemocnici, několik obchodů s potravinami a smíšeným zbožím, řeznictví, květinářství, kadeřnictví, restaurace, kavárny a poštu.

Pláže v Kali

Letovisko Kali je známé především pro své menší, ale četné oblázkové a v jistých místech i písčité pláže. V centru letoviska například naleznete hlavní pláž obce, která se rozkládá v blízkosti zdejšího přístavu a promenády. Ostatně v okolí letoviska najdete i četné skryté zátoky s křišťálově čistým mořem.
kali ugljan

Aktivní dovolená

V Kali existuje několik možností pro aktivní dovolenou. Najdete zde několik hřišť pro fotbal, basketbal, volejbal a sportovní centrum s bowlingovou dráhou. Taktéž i celý ostrov Ugljan, který je spojen ještě s ostrovem Pašman, nabízí cyklistům několik desítek kilometrů cyklostezek. Celkově jenom na ostrově Ugljan najdete až pět různě náročných cyklistických tras. Kopcovitý terén ostrova je ovšem ideálním místem i pro turistiku, kterou můžete spojit s poznáváním jednoho z nejzelenějších ostrovů celého středomoří. Také skvělé podmínky má i zdejší pobřeží a moře, které je vhodné pro rekreaci a zábavu. Běžně zde jsou k dispozici atrakce, jako vodní lyže, windsurfing, let padákem za člunem, potápění a hlavně rybaření, které je jedním ze symbolů této obce.

ČTĚTĚ:   Pješčana uvala u Puly na Istrii

Zábava a kulturní slavnosti v Kali během léta

Mnoho tradičních lidových festivalů, včetně velmi oblíbeného rybářského večera, který je na programu vždy začátkem srpna, různé výstavy, koncerty a zábavné akce pod širým nebem jsou součástí bohaté nabídky obce Kali. Konkrétněji kromě zmíněné rybářské slavnosti se v obci koná „Večer Rock ‚n‘ rollu“ (24.07), Divadelní představení – Histrion (26.07) a slavnost během svátku sv. Vavřince, která je na programu 10. srpna.
kali pláž
Příjemný večer můžete kromě toho strávit i například procházkou v okolí pláže, případně návštěvou některé z místních restaurací, kde se podávají především čerstvé grilované nebo dušené ryby, chobotnice, tuňák na sto způsobů a mnoho jiných jídel připravených obvykle tradičním dalmatským způsobem, na kterých si určitě pochutnáte i vy.

Trocha z historie letoviska Kali

Kali původně tvořeno z malého historického jádra, které neslo jméno Siget, vzniklo na přelomu 13. a 14. století. Podle legendy se o vznik této obce podepsali obyvatelé z oblasti Ravni Kotari, kteří v té době utíkali před Turky. Těch v této lokalitě zaujala především úrodná země, která je dodnes ideální místem pro pěstování vinné révy a oliv. Jen oblast v okolí Kali pokrývá přibližně 180 000 stromů.
kali ostrov ugljan
Kali se výrazně zapsalo i v oblasti rybolovu. Místní rybáři totiž patřili mezi vůbec nejlepších v celém Jaderském moři. Jejich metoda lovu pomocí kruhové sítě se stala natolik populární, že se později začala rozšiřovat i po celém Jaderském a Středozemním moři, ale i mimo evropský kontinent, konkrétně v severní Americe, Austrálii, či Mikronésii. V posledních letech se v Kali dokonce i uměle chovají a vykrmují tuňáci, kterých je v posledních letech na otevřeném moři stále méně.

Bohatá historie Kali za sebou zanechala i několik kostelů a starých historických budov, které najdete převážně v zmiňovaném historikem jádru obce. Za pozornost stojí především farní kostel sv. Vavřince, gotický kostel sv. Peregrin, jejichž zvonice se tyčí vysoko nad ostatní budovy v obci.

ČTĚTĚ:   Aktivní dovolená? V Chorvatsku žádný problém!

ubytování Kali
Levné apartmány v Kali na Ugljanu
<<<Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar