Lika a Gorski Kotar – vnitřní část Kvarneru


ubytování Chorvatsko

V oblastech Lika a Gorski kotar je malebná venkovská krajina, rámovaná zelenými lesy a protkaná čistými jezery. Lika má velký strategický a dopravní význam, neboť spojuje vnitrozemskou a přímořskou část Chorvatska. Proto se také nazývá «páteří Chorvatska». Podle počtu a rozmanitosti chráněných přírodních objektů a lokalit je Ličko-senjská župa jedna z předních regionů a v poměru k celkové rozloze zaujímá první místo ze všech chorvatských žup. Ústřední místo patří národním parkům Plitvická jezera, Paklenica a Severní Velebit, dále je zde Park přírody a světová rezervace biosféry Velebit.

Lika a Gorski Kotar

Lika a Gorski Kotar


Gorski kotar a Lika jsou kraje s mnoha pamětihodnostmi a zajímavými místy. Představíme vám některé z těch nejznámějších a nejvýznamnějších:

1. Národní park Plitvická jezera
Oblast Plitvických jezer se stala národním parkem v roce 1949 a patří k nejhezčím přírodním památkám v Evropě. Národní park se rozkládá na území necelých 30 000 hektarů, z čehož největší část je porostlá lesy. Plitvická jezera se dělí na Horní a Dolní jezera. Kvůli velkému výškovému rozdílu od 400 do 1200 metrů nad mořem je v této oblasti dokonce 11 druhů lesů. Plitvická jezera byla v roce 1979 prohlášena za světovou přírodní památku a zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO.

Voda potoka Plitvice, která stéká kolmo ze 78 metrů vysoké skály, skýtá nádhernou podívanou. To je nejvyšší vodopád v Chorvatsku zvaný Veliki slap. Společně s vodou z jezera pak vytvoří vodní tok řeky Korany.

Na území Národního parku Plitvická jezera jako málokde na světě dodnes žijí všechny druhy živočichů, které zde žily i dříve. K rozmanitým druhům zdejších původních živočichů a rostlin patří i ty nejzajímavější: medvědi, vlci a vydry. Medvěd se nachází i na symbolech zdejšího národního parku. Kromě nich zde žijí i kanci, tchoři, veverky, zajíci, lišky… Ve zdejší oblasti je zaregistrováno 126 druhů ptáků, z nichž 70 zde trvale hnízdí.

2. Národní park Severní Velebit
Severní Velebit byl vyhlášen národním parkem v roce 1999. Oblast se stala národním parkem díky rozmanitosti krajiny s krasovými jevy, bohatému světu zvířat a mimořádným přírodním krásám na relativně malé rozloze.

Rozloha parku je 109 čtverečních kilometrů. V rámci parku je rezervace s přísným režimem Hajdučki kukovi a Rožanski kukovi, který představuje specifický geomorfologický jev. Do nynějška zde bylo nalezeno více než 150 propastí, z nichž nejznámější je Lukina jama, jedna z nejhlubších propastí na světě, která byla objevena v roce 1999. Park je protkán četnými turistickými stezkami, určenými pro milovníky horské turistiky.

3. Kaňon Vražji prolaz a pramen Zeleni vir
Vražji prolaz je kaňon dlouhý osm set metrů. Mnozí ho považují za jeden z nejhezčích kaňonů v Chorvatsku. Úzkým «ďáblovým průchodem» o šířce pouhých dvou metrů, mezi skalami, které jsou až sto metrů vysoké, protéká horský potok Jasle. Voda vymlela kámen a vyhloubila kaňon, který návštěvníky nadchne prudkostí vodního toku i divokými skalními stěnami.

ČTĚTĚ:   Party místa a diskotéky v Chorvatsku pro mladé

Oblast Zeleni vir se stala chráněnou přírodní rezervací v roce 1962. To je silný pramen, který vyvěrá ze dna rozsáhlé jeskyně, nad jejímž vchodem se týčí skály vysoké až sedmdesát metrů. Po skalních stěnách stéká malebný, lesknoucí se vodopád. Tato oblast byla pojmenována Zeleni vir po zelenavé barvě vody, která vyvěrá v jeskyni a vytváří zde jezírko.

4. Kuterevo
Útulek pro mladé medvědy v obci Kuterevo na Severním Velebitu vznikl v roce 2002. V Kuterevu našla svůj nové domov medvíďata, která přišla z různých důvodů o ochranu péči matky. Nový domov, kde je o medvědí sirotky postaráno, je prvním takovým zařízením svého druhu a do nynějška vlastně jediným na světě. Útulek se skládá z oddělení pro malá medvíďátka ve věku od dvou do šesti měsíců a oddělení pro starší medvídky.

5. Bjelolasica
Tato oáza sportu a rekreace je vzdálena 27 kilometrů od města Ogulin. Nachází se v rozsáhlé kotlině v nadmořské výšce 620 metrů, kde se stýká horské se středomořským podnebím. Přestože je Bjelolasica především oblíbeným zimním střediskem pro lyžaře, milovníky sportu a rekreace, mají zde turisté k dispozici i rozmanité možnosti provozování letních rekreačních aktivit: atletiky, fotbalu, tenisu, košíkové, odbíjené, házené a jiných sportů.

6. Národní park Risnjak
Národní park Risnjak o rozloze 63,5 čtverečních kilometrů zahrnuje ústřední část horského masivu Risnjak a Snježnik, ale také horní tok řeky Kupy s oblastí, kde pramení. Spojené masivy Risnjak a Snježnik představují velký klimatický a vegetační předěl mezi přímořskou a vnitrozemskou částí Chorvatska.

Risnjak je jedním z nejvýznamnějších přírodních jevů na Kvarneru a svou osobitostí láká pozornost vědců i milovníků horských krás. Přestože je pouhých patnáct kilometrů vzdušnou čarou vzdálen od moře, podnebí v jeho oblasti se významně liší od podnebí v Přímoří. Na Risnjaku shlédnete podivuhodné přírodní krásy, kamenitou krajinu Dinárských Alp se specifickou hydrografií a útvary, pralesní oblasti a nedotčené horské vrcholky. Kromě podnebí je hlavním činitelem ve vývoji rozmanitého rostlinstva i celková geologická struktura. Díky ní se v této oblasti vyskytuje mnoho druhů rostlin, včetně endemických, jako je protěž. Zvláštností je i rozmanitost druhů ptactva, které zde žijí: hnízdí tady dokonce 51 druhů ptáků. Z divokých zvířat zde lze spatřit hnědé medvědy, skoro vymřelé vlky a rysy. Z vrcholků Risnjaku (1528 metrů) je nádherný výhled na Alpy, na pohoří Medvednica, Plješivica, Velebit, Kapela, až na pobřeží Jadranu. I kvůli tomu je Risnjak oblíbenou destinací milovníků přírody a horské turistiky.

7. Kaňon Kamačnik
Zvláštní atrakcí je kaňon Kamačnik, jehož délka od pramene k ústí je 3 kilometry. Cesta kaňonem vede nejdříve po okraji skály, a potom po dřevěných mostech, vystavěných nad potokem se zalesněnými břehy, až se dostanete do hezkého zeleného údolí. Po kilometru chůze se mezi zalesněnými kopci objeví kotlina s hlubokým, tmavým jezírkem.

8. Pramen Kupy
Řeka Kupa pramení v kamenitém dně jezera. V jezeře, které se nazývá Kupeško jezero, je voda modrozelené barvy. Je dlouhé 200 metrů a jeho průměrná šířka je 30 metrů. Pramen řeky Kupy, jedna z mnoha doposud nevyřešených záhad krasové půdy, je jedním z nejsilnějších, nejrozlehlejších a nejhlubších chorvatských zřídel.

ČTĚTĚ:   Nová lodní linka z Rijeky do Zadaru přes Krk, Rab a Pag

9. Tři jeskyně Baraćeve špilje
V okrese Rakovica se nachází více než sto jeskyní, mezi nimiž jsou některé dlouhé až několik kilometrů. Jedna jeskyně je dokonce delší než deset kilometrů. Jeskyněmi protékají potoky a říčky, které vyvěrají na povrch a tvoří rozvětvenou síť vodních toků oblasti Rakovica.

10. Skály Bijele stijene a Samarske stijene
Oblast mimořádných a estetických kvalit, jedinečný geomorfologický jev skalnaté krajiny rámované lesy se zajímavými živočichy a rostlinami. Na prostoru skal Bijele stijene, které se týčí až do výšky 1335 metrů, jsou nejhezčí kamenné útvary, v jejichž prohlubních se udržuje po celý rok sníh. Skály Samarske stijene, které dosahují výšky 1302 metrů, jsou obtížněji přístupné, ale najdete zde ještě rozmanitější živočichy a rostliny.

11. Jeskyně Hajdova hiža a propast Pilarova ledenica
Hajdova hiža je největší jeskyní horské oblasti Gorski kotar. Je těžce přístupná a dovnitř se dostanou pouze jeskyňáři. Vstupní prostor o délce 85 metrů, šířce 27 metrů a výšce kolem 16 metrů patří k největším podzemním síním zdejšího krasu. Spleť průchodů a ještě nedostatečně prozkoumaných prohlubní je dlouhá asi 900 metrů. Z četných propastí, po celý rok vyplněných ledem, je jistě nejznámější Pilarova ledenica v obci Mrzla Draga. Je asi 150 metrů dlouhá.

12. Jeskyně Lokvarka a Vrelo
Po upravených stezkách a schodech lze sejít do jeskyně Lokvarka. Má několik sálů, v nichž se nacházejí četné jeskynní kamenné ozdoby. Lze se dostat i k podzemnímu jezeru. Prozkoumaná délka jeskyně je 1200 metrů. Návštěvníci si mohou prohlédnout 900 metrů podzemních prostor. Jeskyně Vrelo je vzdálena 3 kilometry od středu městečka Fužine. Celková délka všech průchodů jeskyně je 300 metrů, z nichž je pro turisty přístupných asi 250 metrů podzemních prostor.

13. Krasno
Krasno je největší obcí na Velebitu. Vyrostlo v nadmořské výšce 714 metrů. Obec je střediskem Národního parku Severní Velebit. Ročně do parku zavítá asi deset tisíc horských turistů. Svatostánek v obci Krasno každým rokem navštíví až 100 000 lidí.

14. Platak
Platak je malé rodinné lyžařské středisko v bezprostřední blízkosti města Rijeky. Je zde mnoho příležitostí k rekreaci v zimním i letním období. Z nejvyššího místa na sjezdovce je vidět moře. Platak je oblíbenou destinací turistů i v létě. Milovníci hor sem často zavítají, neboť nedaleko odtud se týčí horské masivy Snježnik a Risnjak s nádhernými vyhlídkami, ke kterým vedou upravené turistické stezky.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2011, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner