Šilo na ostrově Krk


ubytování Chorvatsko

Malé turistické letovisko Šilo položené v severovýchodní části ostrova Krk najdete jen 26 km od mostu na Krk a 19 km východně od hlavního města Krk.
Toto poměrně nenápadné letovisko, které leží naproti známému chorvatském letovisku Crikvenica, je skutečným rájem především pro lidi, kteří touží po klidu a tichu. V obci dodnes nenajdete žádný hotel, ubytovat se proto můžete pouze v apartmánech či autokemp.

Historicky osada Šilo patří mezi jedny z nejmladších obcí v ostrovní části Dobrinj. Oficiální vznik obce v dokumentech sice přesně není uveden, s velkou pravděpodobností ovšem Šilo vzniklo až koncem 18. století za pomoci mnoha obyvatel Crikvenice a Selce.
Šilo již v minulosti hrálo výraznou roli v oblasti rozvoje cestovního ruchu. V roce 1905 dokonce vznikla z tohoto důvodu i lodní linka mezi Šilem a Crikvenicí. Výrazněji se však turismus v tomto místě začal rozvíjet až po roce 1959, kdy bylo otevřeno trajektové spojení mezi Crikvenicí a Šilem.
Šilo

Pláže v Šilo

Nejznámější a zároveň i nejnavštěvovanější pláží Šila je pláž Pećine. Tato písčitá pláž patří mezi vůbec nejlepší pláže ostrova, což potvrzuje i ocenění kvality pláže v podobě modré vlajky čistoty. Najdete zde prakticky vše potřebné, jako například převlékací kabinky, sprchu, telefon, odpadkové koše, ale také i první pomoc. V blízkosti pláže Pečine si můžete odpočinout také v některé z místních restaurací a kaváren. Pláž díky úpravám dokonce umožnuje i bezbariérový přístup.

Další místní pláží je oblázková pláž Šilo. K této pláži se můžete dostat buď autem (v blízkosti pláže najdete i parkoviště) nebo pěšky. Všechna parkovací místa, která jsou určena pro návštěvníky této pláže nejsou zpoplatněna. V blízkosti pláže můžete využít i některé atrakce, jako například veslování a šlapadlo (7 € / h). V případě, že si budete chtít zapůjčit lehátka a slunečníky, tak v místní půjčovně si můžete za poplatek 7 € / den půjčit celkem dvě lehátka a jeden slunečník k tomu. Pláž se ostatně nachází v poměrně klidné lokalitě, navíc s krásným výhledem na nedalekou Crikvenici.
Šilo pláž
Velkou místní atrakcí je i pláž pro psy či tedy domácí zvířata. Tuto poměrně netradiční pláž naleznete konkrétně na mysu Šilo, odkud je velmi pěkný pohled na samotné letovisko. V blízkosti pláže (cca 250 metrů) je vybudováno i bezplatné parkoviště.

ČTĚTĚ:   Válka za nezávislost

Sport a zábava

Sportovní nadšenci se v Šilu mohou těšit na široký výběr sportovních aktivit. Vyzkoušet si zde konkrétně můžete potápění (klub Neptun Šilo), rybaření, plachtění, windsurfing, fotbal, bowling, volejbal, tenis na místních kurtech atd. Nadšenci turistiky v blízkosti letoviska najdou celkem 60 km značených turistických tras, z nichž většina prochází přes malebné vesničky Cestilac, Gostinjac či sv. Vid, které jsou typickým příkladem ostrovní architektury a kultury. Ve většině případů se doporučuje jít (především náročnější trasy) ve skupinkách. Aktivní cyklisté si mohou také vyzkoušet několik vyznačených cyklotras, které vedou napříč celým ostrovem Krk.

V blízkém pobřeží letoviska Šilo se běžně konají i organizované potápěčské výlety do zajímavých lokací (Vanjsko Silo, Plovan, Katedrala Neptun Greben, tenký Greben), které pořádá místní potápěčský klub Neptun Šilo. Ten nabízí svým návštěvníkům i několik kurzů (od začátečníků až po pokročilé) a možnost zapůjčit si profesionální potápěčské vybavení.
Šilo pláž
Co se týče zábavního programu v obci Šilo, tak ten je tvořen většinou z množství koncertů, které se zde během léta konají. Také i lidové veselice, či večerní folklórní vystoupení jsou každodenní součástí letní sezóny v Šilu. K vrcholům kulturního léta však patří jednoznačně rybářský den, který se koná začátkem srpna. Významnou kulturní událostí je však i svátek Nanebevzetí Panny Marie, který se koná pravidelně 15. srpna.

Historické památky a zajímavá místa v okolí, které byste měli navštívit

Přímo v letovisko Šilo najdete celkem tři zajímavá historická místa, které jsou dodnes lákadlem pro návštěvníky této obce. Úplně nejstarší z nich jsou už jen zbytky kdysi velké římské vily, které najdete konkrétně na mysu Golubnjak, odkud je také krásný výhled na okolí ostrova a město Crikvenica. Šilo Krk
Další památkou, kterou však dodnes můžete vidět v původním stavu je kostel svatého Mikuláše. Ten postavili ještě v roce 1900 měšťané. Najdete jej v centru obce, kde se vyjímá jeho kostelní věž vysoko nad ostatní domy.
Zajímavou atrakcí, která souvisí s historií tohoto místa je i strážní věž (dlouhý a šikmý dřevěný žebřík), která sloužila v minulosti k lovu tuňáků.

ČTĚTĚ:   Punat na ostrově Krk

Jednou z největších přírodních krasových útvarů celého Chorvatska je i nedaleká jeskyně Biserujka, kterou naleznete v blízkosti obce Rudine. Tato jeskyně vápencového původu je všeobecně známá i kvůli tomu, že zde nikdy teplota nevystoupí nad 13 stupňů Celsia. Díky tomu je jeskyně Biserujka i ideálním místem, kde si alespoň na chvíli odpočinete od horkého letního počasí. Ještě před cca 100 lety však vstup do této jeskyně byl možný jedině přes malou díru v zemi, kterou však postupně zvědavci rozšiřovaly. V současnosti je toto místo přístupné prakticky pro všechny návštěvníky, od malých dětí až po starší osoby.
Biserujka

V případě, že navštívíte letovisko Šilo, nebo kterékoliv jiné místo na ostrově Krk, určitě zajděte na návštěvu starého městečka Vrbnik. Toto středověké místo je položeno na 48 metrů vysoké skále, ze které je velmi pěkný výhled na okolí. Dodnes si Vrbnik snaží udržet svou původní tvář, podivuhodný labyrint uliček, historické domy a množství jiných historických budov dodnes zdobí toto městečko. Při návštěvě Vrbniku určitě nezapomeňte ochutnat zdejší víno ​​v některé z místních vinárně.

ubytování Šilo
Levné apartmány v Šilo
<<<Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner