Trogir – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Trogir – pohádkové město Jižní Dalmácie

Opravdovým klenotem pobřeží Jižní Dalmácie je město Trogir, které leží pouhých 27 km od Splitu. Trogir byl založen námořníky už ve 3. století před naším letopočtem a v době římské nadvlády byl velmi významným přístavem. Za svoje neopakovatelné kouzlo a atmosféru může děkovat právě Římanům, kteří v Trogiru zanechali dodnes svoji stopu.

Staré jádro města leží na ostrůvku mezi ostrovem Čiovo, ke kterému vede sklápěcí most, a pevninou, se kterou je Trogir spojen kamenným mostem. Hned za mostem na vás dýchne vzrušující, více než 2 000 let stará historie města. Úzké, romantické uličky, historické budovy, ale i dechberoucí náměstí uchvátí každého, kdo v Trogiru byl. Díky tomu vyhlásilo UNESCO Trogir světovým kulturním dědictvím.
Trogir
Dnes se v Trogiru a okolí staví lodě, rozmáhá se tady farmaceutický průmysl, ale největší podíl na rozvoji města má bezpochyby turistický ruch. Do Trogiru ročně přijedou, byť jen na výlet, desetitisíce turistů, kteří si nechtějí nechat ujít krásu tohoto kouzelného města.

Cesta do Trogiru

Do Trogiru se dostanete po dálnici A1 na trase Záhřeb – Karlovac – Bosiljevo – Gospić – Zadar – Šibenik – Prgomet – Trogir. Asi 30 km za Šibenikem sjedete na exitu Prgomet, za ním budete asi po 15 km v Trogiru.

Pokud se vydáte Jadranskou magistrálou, musíte se vydat po trase Rijeka – Senj – Karlobag – Zadar – Šibenik – Primošten – Trogir.

Asi 5 km od Trogiru je letiště Split, ze kterého jezdí do Trogiru zhruba ve 20-ti minutových intervalech autobusové linky č. 37.

Pláže a sport

Přímo v Trogiru žádné pláže nejsou, ale hned za mostem, na Čiovu, najdete mnoho oblázkových pláží a zátok s pozvolným vstupem do moře.

  • U městečka Okrug Gornji jsou velké pláže vybavené pro všechny vodní sporty a sportovní aktivity.
  • Další oblázková pláž na Čiovu je na městském koupališti v zátoce Saldun.
  • Na jižní straně Čiova je pláž Mavarštica, kterou vyhledávají hlavně nudisté.
ČTĚTĚ:   V Koprivnici se o víkendu konají rybí slavnosti

Pokud by se vám nechtělo na Čiovo, tak další pláže jsou vedle Trogiru.

  • Ve vesničkách Seget Donji a Seget Vranjica jsou pláže a zátoky, kde nenajdete ani živáčka. Do těchto vesniček jede každých 20 minut autobus. Pro milovníky romantiky existuje lodní trasa Trogir – Seget Vranjica a zpět. Provozovatel vás odveze malou loďkou až na nábřeží.

V této celé lokalitě jsou ideální podmínky pro jachting. Nikde jinde na celém Jadranu asi totiž nenajdete vedle sebe tolik nafukovacích motorových člunů, rybářských lodí a luxusních jachet. Je to dané hlavně tím, že jsou tady pro jachtaře ideální podmínky. Najdete tady marinu, půjčovnu lodí, ale i jachtařskou školu, ve které vám plavidlo půjčí.

V Trogiru se daří i sportovnímu rybolovu a potápění. Rybářské lístky můžete zakoupit v turistických agenturách. Za dalšími sporty se většinou jezdí na Čiovo, které k Trogiru neodmyslitelně patří.

Památky, za kterými se jezdí do Trogiru

Popisovat zde všechny pamětihodnosti města nemá vůbec žádný smysl. Je zde totiž 12 kostelů, 150 románských domů a mnoho dalších památek, takže je lze těžko ve zkratce popsat. V Trogiru se dá ale koupit krásný průvodce včetně fotografií, kterého mají i v češtině, takže vám navíc zůstane pěkná památka.
Řekněme si alespoň o několika z nich.

  • Nejdominantnější stavbou města je katedrála Sveti Lovre z 12. století s románským portálem. Velmi působivá je ale i vedle stojící, 47 m vysoká zvonice z 15. století, která je postavena v gotickém slohu.
  • Městské muzeum se nachází v barokním paláci Garagnin – Fanfogna z 18. století.
  • Palác Stafileo z 15. století, jehož okna jsou ve stylu benátské gotiky.
  • Městská brána ze 16. století, kterou zdobí socha svatého Jana Ursiniho, patrona města.
  • Pevnost Kamerlengo z 15. století, ze které je krásný pohled na promenádu a celý kostel
  • Hodinová věž a lodžie s římskými hlavicemi ze 14. století.
  • Dominikánský kostel z přelomu 14. a 15. století, ve kterém je dnes sbírka uměleckých předmětů.
ČTĚTĚ:   Kravata


Všechny uličky i náměstíčka jsou lemovány restauracemi, kavárnami a obchůdky se suvenýry. Večer se to začne ve městě a na promenádě plnit místními lidmi, kteří se vydávají na večeři, nebo sklenku vína. Přidejte se k nim, protože jsou velmi příjemní. A vůbec nebudete výjimka, když se do Trogiru budete rádi vracet nejen kvůli jeho kráse, ale i kvůli novým přátelům, které si tady najdete.

ubytování Trogir
Levné apartmány v Trogiru






Trogir – jižní Dalmácie
3 (60%) 2 hlas[ů]

7 Responses to Trogir – jižní Dalmácie

  1. Zdenka Rousová

    Trogir je krásné město ,na procházky jak dělané ! 🙂

  2. Martin Krespis

    Skvela nocni amosfera! Super trhy! Prekrasne mestecko!

  3. Hana Jakubášková

    Je tam nadherne jezdime tam kazdy rok

  4. Markéta Válková

    Srdecni zalezitost.Tam je nadherne,nejen tam:-)

  5. Jana Zobalová

    srdeční zaležitost

  6. trogir městečko na vodě určitě pěkne a stojí za návštěvu.mohu doporučit

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split