Kukljica na ostrově Ugljan


ubytování Chorvatsko

Malá osada, která je dodnes rybářskou obcí, patří mezi ty nejmenší letoviska Dalmácie. Kukljica se nachází se na ostrově Ugljan, konkrétně v jeho nejjižnější a zároveň i nejužší části. Dodnes je domovem více než 800 obyvatel, který se živí kromě rybolovu i turismem. V jednom z největších letovisek ostrova, rekreanti najdou několik pěkných a udržovaných pláži, ale i velmi dobré podmínky pro sportovní aktivity. Samozřejmě, asi největším lákadlem je příjemná středomořské klima.

Kukljica je vzdálena od hlavního města České republiky zhruba 990 km. Na toto nenápadné letovisko se dostanete jen trajektem, protože ostrov Uglljan dosud není spojen mostem s pevninskou částí Chorvatska. Přesto zde však najdete vše, co by vám k dobré dovolené nemělo chybět.

Pláže v letovisku

V letovisku najdete tři velmi pěkné a především udržované pláže, kam se opravdu vyplatí jít odpočívat k moři. Jednou z nich pláž „Sabuša„, která je sice od centra městečka vzdálena asi 20 minut pěší chůzí, přesto se však sem určitě vyplatí zajít. Sabuša je totiž možná nejlepší pláž na celém Ugljanu a je prakticky vhodná pro všechny věkové kategorie. Přesto, že je Sabuša písečná pláž, část jejího břehu je betonový, který je ovšem vhodný na opalování. Vstup do moře je mělký, což je ideální i pro rodiny s dětmi. Blízko pláže najdete i stránky s občerstvením a restaurace.

Další pláží, kam můžete zajít je pláž Kostanj, kterou najdete severně od střediska. Tato písčitá pláž má velmi dobrý pozvolný vstup a mělké moře, což je ideální kombinace pro neplavce a rodiny s malými dětmi. Nevýhodou je však to, že se zde nenacházejí žádné stánky s občerstvením a ani restaurace. Pokud Vám tedy překážejí přeplněné pláže, určitě sem zajděte.
Kukljica
Blízko letoviska se nachází i jedna nudistická pláž. Pláž Jelenice najdete nedaleko pláže Sabuša , kterou jsme výše zmínili. Tahle písčito-oblázková pláž je vzdálena od centra Kukljice asi 25 minut pěší chůzí. Pláž je mimo jiné obklopena mnoha olivovníky, které zde rostou.

Sportovní atrakce a zábava v letovisku

 Příjemné podnebí a velmi dobré podmínky pro sport v Kukljici, jsou ideálním prostředím pro aktivní sportování. V nedalekém komplexu Zelena Punta najdete například tenisové kurty, hřiště pro minigolf a plážový volejbal. Kromě toho si v tomto komplexu můžete zapůjčit i kola, které určitě využijete na jízdu po ostrově nebo po nově vybudovaných cyklostezkách v sousedním ostrově Pašman, který je s Ugljanem spojen nedalekým mostem.

Rekreační centrum Zelena Punta navíc zapůjčuje i malé čluny a plachetnice. Velmi dobré meteorologické podmínky na moři, jsou ideální pro plachetnice a jachty. V okolí ostrova se nachází několik zajímavých destinací, kam můžete s lodí zajít, jako například přírodní park Telašćica nebo NP Kornati. Kromě toho je v okruhu letoviska hned několik menších, ale i větších přístavů, kde můžete kotvit loď.

ČTĚTĚ:   Víno v jeskyni a jiné hvarské zážitky v září

Pro turisty, kteří mají v oblibě procházky, jsou ideální Lungomarske chodníky. Ty se táhnou podél pobřeží, přes četné zátoky a léta staré borové lesy. Jistá část chodníků vede i do olivových hájů. Na své si přijdou i náročnější, neboť některé trasy jsou určeny výhradně pro aktivní turisty, kteří mají s turistikou už nějakou tu zkušenost.

Za zábavou a kulturou vám opět doporučujeme zajít ke komplexu Zelena Punta, kde se pravidelně během letních dnů konají různé akce v rámci „Kulturního léta ostrova Ugljan“. Kromě toho se zde koná i Mariánské procesí, a to konkrétně 5.srpna. Procesí každoročně směřuje z Kukljice na jihovýchod ostrova ke kapličce v zálivu Ždrelac. Účastníci této slavnosti bývají oblečení v tradičních krojích. Vyvrcholením slavnosti je přenesení mariánského obrazu lodí ke kostelu v Kukljici. Tam bývá vystaven až do 8. srpna.
Kukljica památky

Historické památky letoviska

Přesto, že je Kukljica poměrně malou osadou, dodnes zde najdete několik zajímavých historických památek, které se vyplatí vidět. Prakticky už samotná osada je dá se říci historická obec, protože místní kamenné domky, které jsou vystavěny v typickém dalmatském stylu, zde stojí již několik století. Naleznete zde i několik menších paláců, které patří mezi to nejkrásnější v celém letovisku.

Za pozornost však stojí i kostel Panny Marie, který se nachází v úžině mezi ostrovy Ugljan a Pašman. Stylistický barokní kostel, jehož poslední výrazná rekonstrukce probíhala ještě v 17. století, představuje velmi cennou kulturní památku celé oblasti, díky čemuž již od roku 1982 je zařazen pod státní ochranu kulturních památek. V interiéry kostela najdete čtyři mramorové sloupy a pět oltářů.

Další zajímavou památkou je kostel sv. Pavla, který se nachází v samém centru města. Stavba na tomto místě stojí již od roku 1665, výraznou rekonstrukcí si však kostel prošel ještě v roce 1741, kdy se ke kostelu přistavila ještě věž na levé straně budovy. V interiéru kostela se nachází hlavní oltář, dva oltáře na pravé straně zasvěcené sv. Pavlovy a dva oltáře na levé straně zasvěcené Duchu Svatému.
Kukljica na Ugljanu

Kam na celodenní výlet z letoviska

Nejbližší destinací, kam se vyplatí zajít z Kukljice je sousední ostrov Pašman. Zajít můžete přímo do stejnojmenného letoviska, které se nachází při východním pobřeží ostrova Pašman. Samotné město Pašman je velmi příjemným letoviskem, které je i během letní sezóny poměrně klidným místem, kde si můžete vychutnat dokonalou scenérii ostrova a průzračné čisté moře Jadranu. Najdete zde i jednu historickou památku – malý středověký kostelík sv. Rocha.

Určitě za pozornost stojí i blízké město Zadar, které je největším městem oblasti. Tento přístav, který je dnes domovem přibližně 80 tisíc obyvatel, patří mezi ekonomické, ale i kulturní střediska Chorvatska. Najdete zde množství obchodů, restaurací a množství sportovních nebo zábavných atrakcí. Zadar vás však dozajista zaujme především starou historickou částí města, která je vystavěna na místním poloostrově. Právě v těchto místech se nachází několik velmi zajímavých a pěkných historických památek, jako předrománský kostel sv. Donáta nebo katedrála sv. Anastázie. Cenná památka je i pevninská brána. Pokud navšívite město Zadar, určite se zastavte při zdejší tržnici ovoce a zeleniny, která se svou velikostí řadí mezi ty největší v celé Dalmácii. Nachází se zde však i archeologické muzeum, které je druhé nejstarší muzeum v Chorvatsku a jedno z nejstarších v celé Evropě. V tomto muzeu se dodnes nachází několik významných archeologických nálezů z dob římské říše, ale i několik předmětů, které úzce souvisí s kulturním dědictvím celého Chorvatska.

ČTĚTĚ:   Makarska

Navštívit můžete i na jiné zajímavé místo na ostrově Ugljan, například obec Preko. Tá se nachází ve východní části ostrova a přesto, že se jedná o přímořskou obec, je dodnes Preko spíše ve stínu jiných menších letovisek na Ugljanu. Preko je v současnosti správním centrem celého ostrova. Kromě rybolovu tu lidé žijí i například z pěstování vinné révy a olivovníků, které můžete najít v blízkosti obce. V samotném Preku se nachází i oblázková pláž, která byla v minulosti vyznamenána i modrou vlajkou kvality. Dodnes zde můžete obdivovat i několik historických památek, jako například románský kostel sv. Jana Křtitele a Benátsku pevnost, která zde stojí již od 13. století. V blízkosti obce se nachází i malý ostrov Galovac, kde dodnes stojí i františkánský klášter mnichů-hlaholášů z 15. století. Zajímavostí obce je i moderní přístav pro jachty, který se otevřel jen před pár lety.

ubytování Kukljica
Levné apartmány v KukljiciOhodnoťte

One Response to Kukljica na ostrově Ugljan

  1. Petr Zupko

    OK,bylo tam fajn a výborně vaří…………

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar