Ostrov Hvar – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov, kde je sezóna celý rok – to je ostrov Hvar

Ostrov Hvar je podle průzkumů jedním z deseti nejkrásnějších ostrovů na světě. Časopis Forbes dokonce dává tento okouzlující ostrov na stejnou příčku jako Bahamy, Havaj, nebo Maledivy. Ostrov najdete v jižní části Dalmácie, zhruba na úrovni Bašky Vody, nebo ostrova Brač.

Středem ostrova se po celé jeho délce táhne horský hřeben, jehož nejvyšší vrchol Sveti Nikola je ve výšce 628 m. Většina ze zhruba 13 000 obyvatel Hvaru žije z vinařství, rybolovu a cestovního ruchu. To se odráží hlavně v západní části ostrova ve městech Hvar a Jelsa. Rozvoj cestovního ruchu se začíná projevovat ale i na menších městech – např. Zavala, nebo Sućuraj.
ostrov Hvar
Ostrov Hvar má dlouhou tradici a zkušenosti v oblasti cestovního ruchu, protože ta se datuje až do roku 1868. První hotel zde byl postaven již v roce 1903, velký průlom nastal po druhé světové válce. Od té doby se ostrov stává rok co rok populárnější a navštěvují ho hosté z celého světa.

Počet hodin slunečního svitu za rok je na ostrově Hvar 2726 hodin, což je nejvíc ze všech ostrovů v Evropě. Samozřejmě, že to má také vliv na teplotu vody, proto se její průměrná teplota tady pohybuje od začátku června do konce října na 20 °C. V létě díky tomu ostrov vyhledávají milovníci koupání, v zimě sem kvůli mírnému klima jezdí mnoho lázeňských hostů.

Hvar je ale i ostrov levandule. Ta se pěstuje zejména v méně osídlených východních částech ostrova. Kromě levandule tam najdete i plantáže s citrusovníky, šalvějí, nebo rozmarýnem. Ostatně levandulový, nebo rozmarýnový olej si můžete zakoupit téměř na kterémkoliv místě ostrova. Navíc jsou zde pořádány i “výlety za bylinkami“, na kterých se lze dozvědět úplně všechno- od pěstování až po výrobu olejů.

Hvar má i obrovskou minulost, protože v Grapčeve spilje a Markove spilje našli archeologové důkazy, že ostrov byl osídlen už od prehistorických dob. Byly zde nalezeny stopy života, které sahají až do roku 3500 př. n. l.

Jak se na ostrov Hvar dopravit?

Ať pojedete na Hvar vlakem, autem, nebo autobusem, musíte se dostat do Splitu, nebo Drveniku. Právě odsud vyplouvají trajekty a katamarány.

Z České republiky je nejlepší trasa Vídeň – Graz – Záhřeb – Split, nebo Drvenik. Pokud pojedete do Drveniku, vyjeďte na exitu z dálnice na Makarskou, poté pokračujte po staré cestě podél pobřeží.

Ze Splitu do města Stari Grad vyplouvají v sezóně asi ve čtyřhodinových intervalech trajekty. Cesta stojí 39 HRK, děti platí polovinu. Za auto do 2,5 m dáte 265 HRK, nad 2,5 m 490 HRK. Pokud nepotřebujete přepravit auto, tak vyplouvají kyvadlově do Jelsy a Hvaru katamarány. Cesta trvá asi 100 minut.

ČTĚTĚ:   Biograd na Moru - severní Dalmácie

Drvenik leží asi 100 km jižně od Splitu mezi Makarskou a Ploče. Odsud vyplouvají trajekty a katamarány do města Sućuraj a Jelsy na Hvaru zhruba ve dvouhodinových intervalech. Cesta trvá kolem 25 minut a stojí 13 HRK dospělého, 6,5 HRK děti, auta do 2,5 m 90 HRK a nad 2,5 m 155 HRK.

Pláže na Hvaru

Na Hvaru najdete všechny typy pláží – od kamenitých, až po písčité. Nacházejí se v zátokách, obklopeny borovicemi a nízkou vegetací. Níže jsou zmíněny jen ty nejznámější a nejzajímavější.

Pláž Amfora je nejoblíbenější a největší veřejná pláž ve městě Hvar. Nachází se pouhých pět minut chůze od centra města na nábřežní promenádě. Je z jemných oblázků, lze si na ní pronajmout lehátka, slunečníky, nebo zařízení pro vodní sporty. Vzhledem k čistotě moře, celé pláže a jejímu vybavení má Modrou vlajku. Právě tato pláž je nejčastěji vyhledávaná rodinami s dětmi.

Ve Hvaru najdete i Hula-Hula pláž. Je oblázková, část je jí vyhrazena nudistům. Na této pláži to “žije“, takže se na ní dá vydržet od ranní kávy, až po noční diskotéku. Je zde spousta atrakcí a je vyhledávaná surfaři.

Milna je malé turistické městečko na ostrově, které je uznáváno jako oáza klidu. Zdobí ji čtyři krásné velké písečné pláže, chráněné před severními větry a obklopeny borovicemi, které poskytují stín. Tři pláže jsou spojeny promenádou, asi 15 minut od centra se nachází čtvrtá, nudistická pláž.

V okolí vesnice Sveta Nedjelja, na jižní straně ostrova, najdete mnoho písečných zátok a pláží. Je to velmi oblíbené místo, takže počítejte s tím, že zde bývá poměrně plno. Možná i proto, že se nad plážemi pěstuje víno, což jim dává krásnou atmosféru.

Ostrovy Pakleni otoci skrývají mnoho krásných zátok a písečných pláží, z nichž některé jsou určeny pro naturisty. Jedna z nejkrásnějších nudistických pláží v Chorvatsku je Stipanska, která se nachází na ostrově Marinkovac. Na každém z těchto ostrůvků, které se nacházejí blízko ostrova Hvar, najdete místo jen pro sebe.

Na denní, nebo půldenní výlety si můžete pronajmout plachetnici včetně kapitána, nebo si vyjet na okolní ostrůvky na kajaku. Ceny jsou od 375 HRK za kajak a 420 až 720 HRK za plachetnici. Výlety jsou pořádané včetně paliva a stravy. Rezervovat je lze na e-mailu info@hvar-adventure.com.

Mimosezónní aktivity

  • Asfaltové silnice v délce 98 km jsou ideální pro cyklistiku v průběhu celého roku. Ostrov je 68 km dlouhý a 10 km široký, takže každý si určitě přijde na své. Pro milovníky horských kol je vybudováno dalších 50 km stezek na štěrkových cestách, kde si můžete vychutnat jízdu přes pole, nebo na nejvyšší vrchol ostrova Sv. Nikola, který leží 523 m. n. m.
  • V současnosti na Hvaru existuje několik horolezeckých oblastí (Hvar, Stracine, Milna, Vela Stiniva a Sveta Nedjelja). Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené horolezce. Ideální období na lezení je mimo sezónu, protože jsou mírné teploty a velmi málo deštivých dnů. Vůbec se nemusíte bát na Hvar vydat kvůli tomuto koníčku i v zimě. Horolezecká škola stojí 400 HRK. Pokud byste potřebovali půjčit vybavení, nebo si domluvit zkušeného průvodce, obraťte se na adresu BASTUN doo, Jurja Matijevića 20, Hvar.
  • Vzhledem k velkému zájmu turistů o místní jídlo, se na Hvaru v září a říjnu pořádají zábavné kurzy gastronomie. Umožní vám vychutnat si přípravu, ale i jíst ty nejlepší speciality a pít nejlepší vína z této části světa. Lektoři vás naučí jak uvařit středomořské speciality, jak používat bazalku a šalvěj, čerstvě ulovené ryby, nebo jak nejlépe zpracovat zeleninu. Kurzy trvají 4 hodiny denně, přičemž každý den se naučíte, jak připravit dvě až tři jídla z různých částí Středozemního moře. Kurzy začínají každé pondělí a trvají pět dní. Více informací získáte na info@hvar-adventure.com
ČTĚTĚ:   Navštivte Akademii sardelí a ochutnejte dobroty z této ryby

Bohaté přírodní, kulturní a historické dědictví Hvaru, vynikající jídlo, krásné pláže a zátoky, křišťálově čisté moře, kvalitní ubytování s dlouholetou tradicí a přátelskost domácích lidí jsou jedinečnou zárukou dovolené, kterou si budete chtít zopakovat!

ubytování Hvar
Levné apartmány na ostrově Hvar


Ostrov Hvar – jižní Dalmácie
5 (100%) 4 hlas[ů]

3 Responses to Ostrov Hvar – jižní Dalmácie

  1. Zdeněk Müller

    Krása, vůně levandule,místní med nemá chybu. Nádherný klid u jeskyně Grapčeva špilja. Miluji celé pobřeží Chorvatska, ale dole pod Makarskou a na Hvaru je nejkrásnější.

  2. Renata Vokurková

    omišská riviéra

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split