Ostrov Vis


ubytování Chorvatsko

Ostrov Vis, jako jeden z nejvzdálenějších ostrovů od Chorvatského pobřeží patří do skupiny Středodalmatských ostrovů. Svou rozlohou 90,3 km2 Vis zdaleka nepatří mezi největší ostrovy Dalmácie. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Hum, který se nachází ve výšce přibližně 587 m.n.m. Dodnes je ostrov významně závislý od kontinentální části Chorvatska, která ho zásobuje pitnou vodou.

Historie ostrova Vis sahá až do antického období. Přibližně v 6. století před n.l. byl ostrov osídlen kmenem Liburnů, kterých o necelé dvě století vystřídali Řekové. Pozůstatky významné řecké kolonie Issy jsou k vidění dodnes na vyvýšeninách Gradina, kterou naleznete nedaleko města Vis. Postupem času však ostrov ještě obývali Římané a dnešní Chorvaté. Neblahý vliv na rozvoj ostrova měli v minulosti především Napoleonské války, za kterých toto místo využívali Angličané jako opěrný bod a později za Jugoslávie, kdy platil zákaz vstupu cizinců na ostrov. Tento zákaz byl zrušen až v roce 1989. Od nezávislosti Chorvatska se ostrov postupně stal jednou z nejoblíbenějších destinací celé Dalmácie.
vis

Nejzajímavější pláže ostrova Vis

Pobřeží Visu je tvořené z mnoha rozsáhlejších, ale i menších zátok. Prakticky všechny lepší pláže, které se vyplatí navštívit, se většinou nacházejí v blízkosti silniční komunikace. Jednou z nejvýznamnějších pláži ostrova je městská pláž Prirovo, kterou najdete na malém poloostrově Prirovo v letovisku Vis. Tato rozsáhlá kamínková pláž poskytuje svým návštěvníkům množství sportovních možností díky blízkým vybudovaným hřištím, kde si můžete zahrát například fotbal nebo volejbal. Podél pláže najdete i množství stravovacích zařízení, kde se můžete velmi chutně najíst.

Pokud vyhledáváte nudistické pláže, tak je pro vás ideálním cílem další pláž v obci Vis, která nese jméno “Punta od biskupa“. Tuto pláž najdete přibližně 1 km severně od městské pláže Prirovo. Dostat se k ní můžete menší polní cestou, která se táhne podél celé pláže. Její nevýhodou je však slabá dostupnost stravovacích zařízení.

Mezi nejkrásnější místa ostrova patří bezpochyby i místní písečnaté pláže. Jednu z písečnatých je pláž Salbunara na blízkém ostrůvku Biševo nebo pak více štěrková je pláž Grandovac, kterou najdete jihovýchodně od přístavu Vis. Díky velmi dobrému pozvolnému vstupu a hustému porostu borovic je ideálním cílem pro rodiny s dětmi, ale i pro lidi, kteří vyhledávají převážně klidnější písečnato-štěrkové zátoky. Nedaleko pláže najdete i malý bar.
Stiniva Vis
V jihovýchodní části ostrova najdete ještě dvě rozsáhlejší písečnaté pláže. Pláž Vela Smokova je oblíbenou destinací pro jachtaře, ale i milovníky divočejších pláži. V hloubce dvou metrů nedaleko této pláže najdete dokonce vrak letadla z druhé světové války, který je jednou z velkých atrakcí tohoto místa. Druhou pláží v této části ostrova je pláž Milna, kde si můžete pronajmout i slunečníky a lehátka. Podle místních je tato pláž ideálním místem pro sporty jako picigin či volejbal.

ČTĚTĚ:   Biograd na Moru - severní Dalmácie

Aktivní dovolená a zábava

Vnitrozemí ostrova je vhodným místem pro trávení aktivní dovolené. Hornatý reliéf ostrova nabízí četné možnosti pro nezkušené, ale i pokročilé turisty a cyklisty, kteří zde mohou využít několik vyznačených tras. V případě, že jste si s sebou nevzali kolo a potřebné vybavení, v místních půjčovnách si za několik desítek euro můžete pronajmout potřebné vybavení.
město Vis
Obrovské podmořské bohatství pobřeží ostrova je ideálním místem pro potápění. Četné množství potopených plachetnic, válečných lodí, ponorek a letadel si můžete zblízka prohlédnout i vy. Známé jsou však i místní jeskyně a útesy, kde můžete sledovat fantastickou podmořskou scenérii.

Mezi oblíbené atrakce mezi návštěvníky ostrova však patří i místní kulturní slavnosti. Největší z nich je „Kulturní léto na Vise“, jehož součástí jsou menší divadelní a hudební představení a podobně. Tradiční událostí je i Viški plivački maraton (plavecký maratón), který se odehrává v ostrovní části Host (severně od letoviska Vis). Součástí programu jsou i menší zábavné a kulinářské akce pro diváky.

Přírodní krásy v okolí ostrova

Přírodní fenomény a zajímavá místa nenajdete jen v samotném ostrově Vis, ale také v jeho okolí. Navíc většina těchto lokalit, které jsou pro mnohé poměrně velkou neznámou, jsou dodnes člověkem prakticky nedotknutelné. Konkrétně například Ostrov Brusnik, který je vzdálen od letoviska Komiža přibližně 15 km. Tento maličký ostrov s rozlohou 0,03 km2 patří mezi ostrovy sopečného původu, kterých je v celém Jadranu skutečně málo. Z toho důvodu je ostrov Brusník dá se říci místním fenoménem, ​​jelikož většina ostrovů v Dalmácii je tvořena především z vápence. Samotný ostrov je neobydlený a také právě proto nabízí svým návštěvníkům možnost vychutnat si skutečně člověkem nedotknutelné místo na zemi. Najdete zde i černé pláže a několik zvířecích druhů, které jsou jedinými stálými obyvateli Brusniku.
modrá jeskyně Vis
Další přírodní atrakcí je “Modrá jeskyně“, která se nachází na ostrově Biševo. Ten je od jihozápadního cípu ostrova Vis vzdálen vzdušnou čarou zhruba 2 km, proto cesta člunem, či lodí nezabere příliš mnoho času. Tato jeskyně je zajímavá svými krasovými formami. Celý vnitřek jeskyně je vysvícený díky drobným paprskům světla do modra, což je jednou z největších zajímavosti této jeskyně.

ČTĚTĚ:   Štinjan u Puly - Istrie

Další neméně zajímavou atrakcí pro mnohé turisty je i jeskyně Medvidina, kterou najdete taktéž na ostrově Biševo. Tato jeskyně dlouhá přibližně 160 metrů je domovem dnes už velmi vzácného tuleně středomořského, který přebývá především v jeskyních středozemního pobřeží. Vidět ho však na vlastní oči v těchto místech je prakticky nemožné.

ubytování Vis
Levné apartmány na ostrově VisOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split