Rovinj – Istrie


ubytování Chorvatsko

Malebné město Rovinj se nachází na západním pobřeží Istrie, těsně pod Limským kanálem, mezi městy Poreč a Pula. Idylické městečko je jedním z nejkrásnějších míst v Chorvatsku.

Živé nábřeží a romantické staré město tvoří centrum Rovinje. Toto unikátní barokní město má 67 km pobřeží, 2.289 ha chráněných zelených ploch, a 16 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů.

Původně stál Rovinj na ostrově, teprve v 18. století byl spojen s pevninou, takže omezený prostor nutil ke stavbě úzkých domů, úzkých uliček a malých náměstí, které si dodnes zachovaly svůj ráz.
Rovinj - ulice Grisia
Pokud půjdete přes Trg Maršala Tita, dostanete se v bludišti uliček starého města do atmosféry benátské éry. Na straně směřující k moři je město chráněno vysokým, skalnatým pobřežím a domy postavenými na útesech.

Ulica Grisia je úžasné schodiště, které vede k farnímu kostelu Sv. Eufemije, který je dominantou města. Grissia patří k nejznámějším symbolům starého města Rovinj, a je jedním z míst, o kterém se píše nejen v Chorvatsku. Ulice je malebně dlážděná a od roku 1967 na ní vystavují umělci svá díla. Pokud budete v Rovinji, určitě toto místo navštivte.

Rovinj má pro Čechy velice výhodnou polohu, protože z Mikulova do něho přijedete po 640 km. Vydejte se z hraničního přejezdu Kaštel do Dragonje a Umagu, kde je mýtná stanice. Ve Čvor Kanfanar z dálnice sjeďte a vydejte se směrem na Putini a Rovinj. O neplacených cestách je snad zbytečné uvažovat, protože byste najeli navíc minimálně 300km.

Pláže

Pobřeží Rovinje je unikátní svou přírodní scenérií. Riviéra s mnoha plážemi je 67 km dlouhá a nabízí mnoho zeleně, ale i ostrovů, ostrůvků a skal. Pláže jsou tady hlavně oblázkové a štěrkové.

 • Pláž Baluota – je 600 m dlouhá pláž na skalách přímo pod kostelem Sv. Eufemije. Je velmi oblíbena mezi místními, ale dostanete se na ni pouze pěšky, nebo na kole. Díky osvětlení umožňuje i noční koupání a konají se na ní často romantické koncerty. S dětmi se na ni ale nevydávejte, protože je opravdu na skalách.
 • Pláž Zlatni rt – oblázková pláž, která je vyhledávaná rodinami s dětmi. Je v blízkosti lesoparku, můžete si na ní pronajmout plážové vybavení a je zde i možnost stravování.
 • Škaraba – pláže v této části pobřeží jsou velmi frekventované, a to zejména na západní straně. Na samém konci Škaraba je pláž s plochými kameny, které jsou vhodné pro opalování.
 • V zátoce Kuvi , která se nachází asi 3 km od centra města, jsou štěrkové a oblázkové pláže se snadným přístupem k moři. Jsou zde restaurace, bary, sprchy a sportovní centra.
 • Pláže na ostrovech Sv. Katariny a Sv. Andrija – jsou nejnavštěvovanější skalnaté pláže s mnoha dostupnými zátokami, které vyhledávají hlavně milovníci skoků do moře. Lodě na tyto ostrovy vyplouvají každou hodinu a trvají 15 minut na ostrov Sv. Andrija a 5 minut na ostrov Sv. Katariny.
 • Pro nudisty jsou určeny pláže Polari, Valalta, Valdaliso, nebo na ostrovech Maskin a Sv. Andrija.
 • Pro pejsky jsou možnosti koupání na plážích v parku Zlatni rt, Skaraba a Porton. Kromě toho existuje i několik “divokých“ pláží na sever a jih od Rovinje, na které se nemusíte obávat svého čtyřnohého miláčka vzít.

Rovinj

Sportovní aktivity

V Rovinji jsou výborné možnosti pro provozování všech vodních sportů, jako jsou vodní lyžování, windsurfing, vodní pólo, podmořský rybolov, potápění atd.

Ve sportovním centru, které sídlí na adrese Cesta za Valaltu – Lim 7, si můžete užít i následující sporty:

 • Tenis s možností zapůjčení vybavení
 • Adventure Minigolf
 • Ping-pong
 • Plážový volejbal
 • Kuželky
 • Pétanque
 • Fotbalové hřiště
 • Basketbalové hřiště
 • Fitness
 • Půjčovna kol
 • Zábavní park na moři

Podél celé riviéry Rovinj vedou cyklostezky okolo nejkrásnějších míst této oblasti. Mezi nejhezčí patří cyklotrasy Rubin a Cesta kapitána Morgana. Mapy dostanete v každé turistické agentuře, kola včetně vybavení si můžete půjčit například v resortu Maistra na adrese V. Nazora 6, Rovinj.

Putovat po idylickém prostředí okolo Rovinje můžete i pěšky. Krásná je stezka, která vás povede v délce 22 km od Vrsaru, přes Limský kanál až do opuštěného města Dvigrad.

V Rovinji se můžete věnovat i rybolovu. Povolenku si můžete zakoupit v kanceláři agentury Natale, která sídlí na autobusovém nádraží na adrese Canducci4, Rovinj. Další variantou je pořídit si ji elektronicky na tomto odkazu: http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=23. Po zaplacení vám přijde e-mailem PDF soubor, který si jen vytisknete. Pozor! Tato povolenka neplatí pro lov tuňáků! Přesné informace můžete získat na této adrese: http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=13.

Památky a zajímavosti

Určitě navštivte mistrovské dílo benátského architekta Dozziho, kostel Sv. Eufemije. Se svou 60 metrů vysokou zvonicí, která je po vzoru Campanile v Benátkách, kostel dominuje městu Rovinj. Můžete vylézt i na zvonici a užít si krásný výhled.

Farní kostel Nejsvětější Trojice, který lze naleznete v těsné blízkosti autobusového nádraží, je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. V interiéru se nachází galerie a historické muzeum, které můžete navštívit od úterý do neděle.

Františkánský klášter z 18. století se nachází naproti historického centra v ulici De Amicis 36. Kromě rozsáhlé knihovny kláštera můžete navštívit i klášterní muzeum.

V Rovinjskim akváriu si můžete prohlédnout exponáty zdejší fauny i flóry. Patří k nejstarším zařízením svého druhu na světě, protože bylo otevřeno už v roce 1891. V letních měsících je akvárium otevřeno od 9:00 do 21:00 hodin.

Než budete z Rovinje odjíždět, určitě si kupte Rovinjski Pelinkovac. Je to speciální, 28% likér, který má hořkou chuť a aroma pelyňku. Zraje v duových sudech, které mu dávají zvláštní chuť. Je vyroben podle tradiční receptury Giorga Benussiho, zakladete likérky a od roku 1925 se na ní nic nezměnilo. Vyrábí ho jediná likérka a pije se jako aperitiv, ale výborný je i do míchaných drinků.

ubytování Rovinj
Levné apartmány v Rovinji


Rovinj – Istrie
5 (100%) 2 hlas[ů]

3 Responses to Rovinj – Istrie

 1. Jitka Štěrbíková

  Nádherné městečko!

 2. Anna Kalášková

  Nádhera,byla jsem tam loni.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie