Rovinj – Istrie


ubytování Chorvatsko

Malebné město Rovinj se nachází na západním pobřeží Istrie, těsně pod Limským kanálem, mezi městy Poreč a Pula. Idylické městečko je jedním z nejkrásnějších míst v Chorvatsku.

Živé nábřeží a romantické staré město tvoří centrum Rovinje. Toto unikátní barokní město má 67 km pobřeží, 2.289 ha chráněných zelených ploch, a 16 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů.

Původně stál Rovinj na ostrově, teprve v 18. století byl spojen s pevninou, takže omezený prostor nutil ke stavbě úzkých domů, úzkých uliček a malých náměstí, které si dodnes zachovaly svůj ráz.
Rovinj - ulice Grisia
Pokud půjdete přes Trg Maršala Tita, dostanete se v bludišti uliček starého města do atmosféry benátské éry. Na straně směřující k moři je město chráněno vysokým, skalnatým pobřežím a domy postavenými na útesech.

Ulica Grisia je úžasné schodiště, které vede k farnímu kostelu Sv. Eufemije, který je dominantou města. Grissia patří k nejznámějším symbolům starého města Rovinj, a je jedním z míst, o kterém se píše nejen v Chorvatsku. Ulice je malebně dlážděná a od roku 1967 na ní vystavují umělci svá díla. Pokud budete v Rovinji, určitě toto místo navštivte.

Rovinj má pro Čechy velice výhodnou polohu, protože z Mikulova do něho přijedete po 640 km. Vydejte se z hraničního přejezdu Kaštel do Dragonje a Umagu, kde je mýtná stanice. Ve Čvor Kanfanar z dálnice sjeďte a vydejte se směrem na Putini a Rovinj. O neplacených cestách je snad zbytečné uvažovat, protože byste najeli navíc minimálně 300km.

Pláže

Pobřeží Rovinje je unikátní svou přírodní scenérií. Riviéra s mnoha plážemi je 67 km dlouhá a nabízí mnoho zeleně, ale i ostrovů, ostrůvků a skal. Pláže jsou tady hlavně oblázkové a štěrkové.

 • Pláž Baluota – je 600 m dlouhá pláž na skalách přímo pod kostelem Sv. Eufemije. Je velmi oblíbena mezi místními, ale dostanete se na ni pouze pěšky, nebo na kole. Díky osvětlení umožňuje i noční koupání a konají se na ní často romantické koncerty. S dětmi se na ni ale nevydávejte, protože je opravdu na skalách.
 • Pláž Zlatni rt – oblázková pláž, která je vyhledávaná rodinami s dětmi. Je v blízkosti lesoparku, můžete si na ní pronajmout plážové vybavení a je zde i možnost stravování.
 • Škaraba – pláže v této části pobřeží jsou velmi frekventované, a to zejména na západní straně. Na samém konci Škaraba je pláž s plochými kameny, které jsou vhodné pro opalování.
 • V zátoce Kuvi , která se nachází asi 3 km od centra města, jsou štěrkové a oblázkové pláže se snadným přístupem k moři. Jsou zde restaurace, bary, sprchy a sportovní centra.
 • Pláže na ostrovech Sv. Katariny a Sv. Andrija – jsou nejnavštěvovanější skalnaté pláže s mnoha dostupnými zátokami, které vyhledávají hlavně milovníci skoků do moře. Lodě na tyto ostrovy vyplouvají každou hodinu a trvají 15 minut na ostrov Sv. Andrija a 5 minut na ostrov Sv. Katariny.
 • Pro nudisty jsou určeny pláže Polari, Valalta, Valdaliso, nebo na ostrovech Maskin a Sv. Andrija.
 • Pro pejsky jsou možnosti koupání na plážích v parku Zlatni rt, Skaraba a Porton. Kromě toho existuje i několik “divokých“ pláží na sever a jih od Rovinje, na které se nemusíte obávat svého čtyřnohého miláčka vzít.
ČTĚTĚ:   Hvar: jeden z 10 nejlepších ostrovů světa

Rovinj

Sportovní aktivity

V Rovinji jsou výborné možnosti pro provozování všech vodních sportů, jako jsou vodní lyžování, windsurfing, vodní pólo, podmořský rybolov, potápění atd.

Ve sportovním centru, které sídlí na adrese Cesta za Valaltu – Lim 7, si můžete užít i následující sporty:

 • Tenis s možností zapůjčení vybavení
 • Adventure Minigolf
 • Ping-pong
 • Plážový volejbal
 • Kuželky
 • Pétanque
 • Fotbalové hřiště
 • Basketbalové hřiště
 • Fitness
 • Půjčovna kol
 • Zábavní park na moři

Podél celé riviéry Rovinj vedou cyklostezky okolo nejkrásnějších míst této oblasti. Mezi nejhezčí patří cyklotrasy Rubin a Cesta kapitána Morgana. Mapy dostanete v každé turistické agentuře, kola včetně vybavení si můžete půjčit například v resortu Maistra na adrese V. Nazora 6, Rovinj.

Putovat po idylickém prostředí okolo Rovinje můžete i pěšky. Krásná je stezka, která vás povede v délce 22 km od Vrsaru, přes Limský kanál až do opuštěného města Dvigrad.

V Rovinji se můžete věnovat i rybolovu. Povolenku si můžete zakoupit v kanceláři agentury Natale, která sídlí na autobusovém nádraží na adrese Canducci4, Rovinj. Další variantou je pořídit si ji elektronicky na tomto odkazu: http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=23. Po zaplacení vám přijde e-mailem PDF soubor, který si jen vytisknete. Pozor! Tato povolenka neplatí pro lov tuňáků! Přesné informace můžete získat na této adrese: http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=13.

Památky a zajímavosti

Určitě navštivte mistrovské dílo benátského architekta Dozziho, kostel Sv. Eufemije. Se svou 60 metrů vysokou zvonicí, která je po vzoru Campanile v Benátkách, kostel dominuje městu Rovinj. Můžete vylézt i na zvonici a užít si krásný výhled.

Farní kostel Nejsvětější Trojice, který lze naleznete v těsné blízkosti autobusového nádraží, je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. V interiéru se nachází galerie a historické muzeum, které můžete navštívit od úterý do neděle.

ČTĚTĚ:   5 přírodních skvostů severního Chorvatska

Františkánský klášter z 18. století se nachází naproti historického centra v ulici De Amicis 36. Kromě rozsáhlé knihovny kláštera můžete navštívit i klášterní muzeum.

V Rovinjskim akváriu si můžete prohlédnout exponáty zdejší fauny i flóry. Patří k nejstarším zařízením svého druhu na světě, protože bylo otevřeno už v roce 1891. V letních měsících je akvárium otevřeno od 9:00 do 21:00 hodin.

Než budete z Rovinje odjíždět, určitě si kupte Rovinjski Pelinkovac. Je to speciální, 28% likér, který má hořkou chuť a aroma pelyňku. Zraje v duových sudech, které mu dávají zvláštní chuť. Je vyroben podle tradiční receptury Giorga Benussiho, zakladete likérky a od roku 1925 se na ní nic nezměnilo. Vyrábí ho jediná likérka a pije se jako aperitiv, ale výborný je i do míchaných drinků.

ubytování Rovinj
Levné apartmány v Rovinji


Rovinj – Istrie
5 (100%) 2 hlas[ů]

3 Responses to Rovinj – Istrie

 1. Jitka Štěrbíková

  Nádherné městečko!

 2. Anna Kalášková

  Nádhera,byla jsem tam loni.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie