Ostrov Vir – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov Vir – to je ostrov bez jediného hotelu

Vir je malý ostrov v blízkosti , který je s pevninou spojen mostem. 700 km dlouhá cesta na ostrov je velice jednoduchá. Na dálnici Záhřeb-Split sjedete exitem na Zadar a pak je už cesta značená na Privlaku, nebo Vir. Přejezd přes most není placený.

Díky tomu, že na něm není velký přístav a dostanete se na něho jen po mostě, panuje na Viru velice poklidná atmosféra. Dalším plusem ostrova je to, že zde nenajdete jediný hotel, proto je ubytování zajištěno jen v soukromých apartmánech bez hluku a shonu, které velké hotelové komplexy logicky obklopují.

Ostrov je velice členitý, takže je plný zátok a pláží a díky 300 slunečným dnům v roce je velice často vyhledáván i mimo hlavní turistickou sezónu. Vzhledem ke své centrální poloze v Jadranu je Vir ideálním výchozím bodem pro výlety na pevninu, nebo do okolních národních parků.

Koupání a lenošení na plážích

Na ostrově je 28 písčitých a oblázkových pláží s křišťálově čistou vodou. Ostrov Vir - severní Dalmácie Na jižní straně ostrova najdete Plaža Jadro. Je z těch větších, oblázková, a nabízí mnoho zábavných programů. Podobná pláž s malým přístavem je na severu ostrova a jmenuje se Plaža Biskupljača.

Na Plaža Sapavac, která leží blízko benátské pevnosti Kaštelina je bahno, kterým se prokazatelně léčí revma.
V blízkosti mostu najdete zalesněný ostrůvek, na kterém jsou písečné pláže. Na ostrově je velké množství zátok a zákoutí, která jsou téměř nedotčena, takže si každý může najít místo jen a jen pro sebe.

Trochu pohybu

Možnost rekreačních a sportovních aktivit nabízí hlavně Plaža Jadro a Plaža Biskupljača. Na mnoha místech ostrova je také povolen rybolov. Povolenky vydává agentura Donadic v Pagu na ulici V.Nazora12. Vydávány jsou na 1, 3, 7 a 30 dnů a stojí od 60 do 500HRK.

Na ostrově je 7 cyklotras. Nejkratší měří 7km, nejdelší 28km. Všechny jsou kruhové a na všech pojedete ze začátku obydlenou částí ostrova, později se dostanete do neobydlené, ve které si budete moci vychutnat krásy Viru.

Pronájem kol je na adrese Prezida VII, Vir. Na 2 hodiny stojí 15HRK, nebo 2 EUR, na 24 hodin 90HRK, nebo 12EUR. V ceně je i půjčení cyklistické helmy, která je na celém ostrově povinná a mapa stezek. Tady si můžete pronajmout i skútr, motorku, nebo buggy. U těch ceny začínají na 34EUR za první hodinu, každá další je za polovinu. Benzín je v ceně.

Máte možnost využít i elektrokolo. Jejich půjčovna se nachází v nákupním centru Maxi Konzum v obci Vir. Otevřeno je denně od 8:00 do 20:00 a cena se pohybuje od 4EUR za hodinu až po 21EUR za 6 a více hodin. Akumulátor lze nabíjet na několika místech, přesně budete informování při zapůjčení kola.

Potápěčské centrum je v bezprostřední blízkosti Plaža Jadro. Kromě výletů a ponorů z lodi zajišťují i kurzy potápění s licencí. Podmínkou je vždy věk nejméně 12 let, u nezletilých navíc i písemný souhlas rodičů.
Ponor ze břehu s instruktáží pro úplné začátečníky je za 47 EUR, výlet lodí pro pokročilejší s ponorem stojí 40EUR, se dvěma 80EUR. Výlety se pořádají v úterý a ve čtvrtek od 9:00. Jiný termín si lze ale celkem bez problémů domluvit předem. Potápěčskou licenci lze získat za 320 EUR.

Na závěr pár tipů na výlet

Na ostrově není moc památek, o to víc je jich ale v okolí. Za návštěvu stojí návštěva starobylého královského města Nin. Leží za mostem směrem na , asi 10km od města Vir. Je zde například nejmenší katedrála na světě, nebo kostelík Svatého Mikuláše, ke kterému jezdili vzdávat hold korunovaní králové již od 11. století.

Pokud budete pokračovat o 15km dál, dojedete do Zadaru. Je to jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších letovisek Severní Dalmácie. Kromě mnoha historických památek má i dva světové unikáty- Morske orgulje a Pozdrav Suncu. Jsou to vodní varhany a světelné efekty, které jsou vidět po západu slunce.Ostrov Vir - severní Dalmácie
Levné apartmány na ostrově Vir


Ostrov Vir – severní Dalmácie
3.7 (73.33%) 3 hlas[ů]

4 Responses to Ostrov Vir – severní Dalmácie

  1. Zdeněk Šindelář

    jak to tam vypadá s kempy, dá se tam jéct s karavanem?

  2. Máme rádi CHORVATSKO

    podle mých informací jsou tam 3-4 kempy – mini kamp Luka (kapacita 60), kamp Matea (kap. 200), mini kamp Vir (kap. 10) a autokemp Sapavac.

  3. Zdeněk Šindelář

    Jojo, to jsem pak taky našel na http://www.camping.hr bohužel bez dalších podrobností a kontaktů. Na camping.info přímo na ostrově nic není. Ale i tak díky za info.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar