Ostrov Vir – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov Vir – to je ostrov bez jediného hotelu

Vir je malý ostrov v blízkosti Zadaru, který je s pevninou spojen mostem. 700 km dlouhá cesta na ostrov je velice jednoduchá. Na dálnici Záhřeb-Split sjedete exitem na Zadar a pak je už cesta značená na Privlaku, nebo Vir. Přejezd přes most není placený.

Díky tomu, že na něm není velký přístav a dostanete se na něho jen po mostě, panuje na Viru velice poklidná atmosféra. Dalším plusem ostrova je to, že zde nenajdete jediný hotel, proto je ubytování zajištěno jen v soukromých apartmánech bez hluku a shonu, které velké hotelové komplexy logicky obklopují.

Ostrov je velice členitý, takže je plný zátok a pláží a díky 300 slunečným dnům v roce je velice často vyhledáván i mimo hlavní turistickou sezónu. Vzhledem ke své centrální poloze v Jadranu je Vir ideálním výchozím bodem pro výlety na pevninu, nebo do okolních národních parků.

Koupání a lenošení na plážích

Na ostrově je 28 písčitých a oblázkových pláží s křišťálově čistou vodou. ostrov Vir Na jižní straně ostrova najdete Plaža Jadro. Je z těch větších, oblázková, a nabízí mnoho zábavných programů. Podobná pláž s malým přístavem je na severu ostrova a jmenuje se Plaža Biskupljača.

Na Plaža Sapavac, která leží blízko benátské pevnosti Kaštelina je bahno, kterým se prokazatelně léčí revma.
V blízkosti mostu najdete zalesněný ostrůvek, na kterém jsou písečné pláže. Na ostrově je velké množství zátok a zákoutí, která jsou téměř nedotčena, takže si každý může najít místo jen a jen pro sebe.

Trochu pohybu

Možnost rekreačních a sportovních aktivit nabízí hlavně Plaža Jadro a Plaža Biskupljača. Na mnoha místech ostrova je také povolen rybolov. Povolenky vydává agentura Donadic v Pagu na ulici V.Nazora12. Vydávány jsou na 1, 3, 7 a 30 dnů a stojí od 60 do 500HRK.

ČTĚTĚ:   Online povolení k rybolovu v Chorvatsku

Na ostrově je 7 cyklotras. Nejkratší měří 7km, nejdelší 28km. Všechny jsou kruhové a na všech pojedete ze začátku obydlenou částí ostrova, později se dostanete do neobydlené, ve které si budete moci vychutnat krásy Viru.

Pronájem kol je na adrese Prezida VII, Vir. Na 2 hodiny stojí 15HRK, nebo 2 EUR, na 24 hodin 90HRK, nebo 12EUR. V ceně je i půjčení cyklistické helmy, která je na celém ostrově povinná a mapa stezek. Tady si můžete pronajmout i skútr, motorku, nebo buggy. U těch ceny začínají na 34EUR za první hodinu, každá další je za polovinu. Benzín je v ceně.

Máte možnost využít i elektrokolo. Jejich půjčovna se nachází v nákupním centru Maxi Konzum v obci Vir. Otevřeno je denně od 8:00 do 20:00 a cena se pohybuje od 4EUR za hodinu až po 21EUR za 6 a více hodin. Akumulátor lze nabíjet na několika místech, přesně budete informování při zapůjčení kola.

Potápěčské centrum je v bezprostřední blízkosti Plaža Jadro. Kromě výletů a ponorů z lodi zajišťují i kurzy potápění s licencí. Podmínkou je vždy věk nejméně 12 let, u nezletilých navíc i písemný souhlas rodičů.
Ponor ze břehu s instruktáží pro úplné začátečníky je za 47 EUR, výlet lodí pro pokročilejší s ponorem stojí 40EUR, se dvěma 80EUR. Výlety se pořádají v úterý a ve čtvrtek od 9:00. Jiný termín si lze ale celkem bez problémů domluvit předem. Potápěčskou licenci lze získat za 320 EUR.

Na závěr pár tipů na výlet

Na ostrově není moc památek, o to víc je jich ale v okolí. Za návštěvu stojí návštěva starobylého královského města Nin. Leží za mostem směrem na Zadar, asi 10km od města Vir. Je zde například nejmenší katedrála na světě, nebo kostelík Svatého Mikuláše, ke kterému jezdili vzdávat hold korunovaní králové již od 11. století.

ČTĚTĚ:   Ostrov Hvar: tipy na výlety

Pokud budete pokračovat o 15km dál, dojedete do Zadaru. Je to jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších letovisek Severní Dalmácie. Kromě mnoha historických památek má i dva světové unikáty- Morske orgulje a Pozdrav Suncu. Jsou to vodní varhany a světelné efekty, které jsou vidět po západu slunce.ubytování ostrov Vir
Levné apartmány na ostrově Vir


Ostrov Vir – severní Dalmácie
3.7 (73.33%) 3 hlas[ů]

4 Responses to Ostrov Vir – severní Dalmácie

  1. Zdeněk Šindelář

    jak to tam vypadá s kempy, dá se tam jéct s karavanem?

  2. Máme rádi CHORVATSKO

    podle mých informací jsou tam 3-4 kempy – mini kamp Luka (kapacita 60), kamp Matea (kap. 200), mini kamp Vir (kap. 10) a autokemp Sapavac.

  3. Zdeněk Šindelář

    Jojo, to jsem pak taky našel na http://www.camping.hr bohužel bez dalších podrobností a kontaktů. Na camping.info přímo na ostrově nic není. Ale i tak díky za info.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar