Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac


ubytování Chorvatsko

Dvojice letovisek Drače a Trstenik které se nacházejí na oblíbeném poloostrově Pelješac, jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou jen několik kilometrů. Každé jedno z nich je svým způsobem unikát, ​​proto vám v krátkosti představíme každé z nich.

Jako první zmíníme letovisko Drače, které najdete konkrétně v severní části pobřeží poloostrova v blízkosti rozsáhlé zátoky při Neretvanském průlivu. Toto klidné a malé letovisko, které je vhodné především pro rodinnou dovolenou, je známé především u fanoušků dobré kuchyně. Místní jsou známý chovem slávek a ústřic, které byste si neměli nechat ujít ochutnat v některé z místních restaurací. V poslední době díky zlepšené infrastruktuře se toto letovisko začalo poměrně rychle rozrůstat, což mělo za následek podstatně zvýšení ubytovacích kapacit v obci.
peljesac
Sousedící letovisko, které však najdete na druhé straně pobřeží poloostrova je přístav Trstenik. Ten je známý především, jako středisko vinohradnictví, rybolovu a odpočinku. Trstenik je známý u turistů také, jako letovisko s klidnější atmosférou a místními restauracemi, ve kterých můžete kromě místního vína ochutnat i nějakou tu specialitu místních kuchařů. Na své si zde však přijdou i příznivci vodních sportů a turistiky.
Západně od Trsteniku najdete i oblast Dingač, která je známé jako vinařská oblast. Právě místní značkové víno Dingač se řadí mezi deset nejlepších odrůdových vín světa. Kromě toho je však oblast Dingač mezi turisty oblíbená i pro velmi pěkné a klidné prostředí.

Pláže v letoviscích a jejich okolí

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v letovisku Drače, v blízkosti centra obce najdete jednu relativně navštěvovanou pláž, která však svými podmínkami příliš nevyniká. Z toho důvodu, pokud hledáte klidnější a hlavně čistší zátoku, zamiřte na sever od letoviska, kde najdete hned několik pěkných, sice o něco menších písečných ale i oblázkových pláži. Jejich nevýhodou je však větší vzdálenost od stravovacích zařízení.
Drače
Hlavní pláž v letovisku Trstenik je pak složena především z drobných oblázků. Její výhodou je především dobrý pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiny s dětmi. Tato pláž se rozprostírá kolem celého zálivu, v její blízkosti najdete také několik restaurací a kaváren. Pokud vás tato pláž nezaujme, můžete zajít odpočívat do okolí letoviska, kde se nachází i několik písečných pláží, které lemují i dlouhé pásy borových lesů.

ČTĚTĚ:   Letní ceny pohonných hmot v Chorvatsku 2013

Ve vinařské oblasti Dingač se můžete těšit na několik pěkných pláži. Přímo v letovisku Borak, které je turistickým centrem této oblasti se nacházejí celkem dvě pláže. Jedna z nich (nedaleko centra) je poměrně plná velkých balvanů, přesto je však poměrně navštěvovaná. Jistá část pláže disponuje i schodištěm pro lepší přístup pro děti a starší lidi do moře. Ostatně je však v okolí ještě několik menších zátok, kde můžete pozorovat obrovské hejna ryb, mořský ježky a občas i hvězdice.
Dingač

Sportovní atrakce

Prakticky celý poloostrov Pelješac, jehož součástí jsou i zmiňovaná letoviska nabízí turistům ideální podmínky pro cyklistiku a turistiku. V okolí oblasti najdete i nejvyšší vrch poloostrova sv. Jure, na který si můžete udělat zajímavou procházku. Kromě toho si zde však milovníci přírody a sportu přijdou na své i v případě, pokud se chtějí v blízkosti pobřeží potápět. Rozmanitá fauna a flóra nabízí ideální podmínky pro sport, jakým je potápění. V případě, pokud nemáte potápěčsky kurz, případně se chcete v tomto odvětví zdokonalit, můžete navštívit i některé potápěčské centrum v okolí, kde můžete absolvovat nějaký potápěčských kurz z nabídky. Ostatně si zde můžete za menší poplatek zapůjčit i potřebné potápěčské vybavení. Dobré povětrnostní podmínky přejí i windsurfingu.

Zajímavosti, které stojí za pozornost

Historie této oblasti je úzce spjata s historií celé jižní Dalmácie. Poloostrov Pelješac byl osídlen prakticky již od doby kamenné, o čemž svědčí mnohé archeologické nálezy, včetně mnoha kamenných seker a jeskynních maleb. Pro vývoj oblasti bylo v minulosti klíčové především zařazení poloostrova do tehdejší Republiky Dubrovník, jejíž součástí byl tento poloostrov od roku 1358 až do roku 1807, kdy se oblasti zmocnila tehdejší Francie pod vedením generála Napoleona Bonaparta. V současnosti je poloostrov včetně této oblasti opět součástí tzv. Dubrovnicko-neretvanské župy.
Trstenik
Mezi největší zajímavosti oblasti patří především známé vinice v oblasti Dingač, které se nacházejí v jižních svazích střední části poloostrova Pelješac. Vinná réva v oblasti Dingač se pěstuje volně, bez navazování na dráty. Kvalitu vína Dingač, které je mezi odborníky uznávané jako jedno z nejlepších vín světa, způsobuje především výjimečnost půdy, její úrodnost a velmi dobré středozemní klima s množstvím slunečních hodin v roce. Pokud sem zavítáte na dovolenou i vy, určitě nezapomeňte toto vynikající víno vyzkoušet. V každé dobré restaurací v okolí ho můžete ochutnat v kombinaci s některou z místních specialit.

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější pláž v Evropě

Pokud vás zajímají historické památky, budete muset zajít do blízkého okolí. Jednou z možností je zajít do města Orebić, které se nachází v severní části poloostrova Pelješac. Velmi známý a navštěvovaným místem je především goticko-renesanční františkánský klášter Panny Marie Andělské, který zde stojí již od roku 1470. V minulosti byl tento kostel častým cílem námořníků, kteří se sem chodili modlit. Významnou historickou památkou je i městská hradba v městečku Ston, která v současnosti měří stále něco více než 5 kilometrů. Pro turisty je v současnosti přístupných více než kilometr hradeb.

ubytování Gradac
Levné apartmány v DračeOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split