Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac


ubytování Chorvatsko

Dvojice letovisek Drače a Trstenik které se nacházejí na oblíbeném poloostrově Pelješac, jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou jen několik kilometrů. Každé jedno z nich je svým způsobem unikát, ​​proto vám v krátkosti představíme každé z nich.

Jako první zmíníme letovisko Drače, které najdete konkrétně v severní části pobřeží poloostrova v blízkosti rozsáhlé zátoky při Neretvanském průlivu. Toto klidné a malé letovisko, které je vhodné především pro rodinnou dovolenou, je známé především u fanoušků dobré kuchyně. Místní jsou známý chovem slávek a ústřic, které byste si neměli nechat ujít ochutnat v některé z místních restaurací. V poslední době díky zlepšené infrastruktuře se toto letovisko začalo poměrně rychle rozrůstat, což mělo za následek podstatně zvýšení ubytovacích kapacit v obci.
Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac
Sousedící letovisko, které však najdete na druhé straně pobřeží poloostrova je přístav Trstenik. Ten je známý především, jako středisko vinohradnictví, rybolovu a odpočinku. Trstenik je známý u turistů také, jako letovisko s klidnější atmosférou a místními restauracemi, ve kterých můžete kromě místního vína ochutnat i nějakou tu specialitu místních kuchařů. Na své si zde však přijdou i příznivci vodních sportů a turistiky.
Západně od Trsteniku najdete i oblast Dingač, která je známé jako vinařská oblast. Právě místní značkové Dingač se řadí mezi deset nejlepších odrůdových vín světa. Kromě toho je však oblast Dingač mezi turisty oblíbená i pro velmi pěkné a klidné prostředí.

Pláže v letoviscích a jejich okolí

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v letovisku Drače, v blízkosti centra obce najdete jednu relativně navštěvovanou pláž, která však svými podmínkami příliš nevyniká. Z toho důvodu, pokud hledáte klidnější a hlavně čistší zátoku, zamiřte na sever od letoviska, kde najdete hned několik pěkných, sice o něco menších písečných ale i oblázkových pláži. Jejich nevýhodou je však větší vzdálenost od stravovacích zařízení.
Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac
Hlavní pláž v letovisku Trstenik je pak složena především z drobných oblázků. Její výhodou je především dobrý pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiny s dětmi. Tato pláž se rozprostírá kolem celého zálivu, v její blízkosti najdete také několik restaurací a kaváren. Pokud vás tato pláž nezaujme, můžete zajít odpočívat do okolí letoviska, kde se nachází i několik písečných pláží, které lemují i dlouhé pásy borových lesů.

Ve vinařské oblasti Dingač se můžete těšit na několik pěkných pláži. Přímo v letovisku Borak, které je turistickým centrem této oblasti se nacházejí celkem dvě pláže. Jedna z nich (nedaleko centra) je poměrně plná velkých balvanů, přesto je však poměrně navštěvovaná. Jistá část pláže disponuje i schodištěm pro lepší přístup pro děti a starší lidi do moře. Ostatně je však v okolí ještě několik menších zátok, kde můžete pozorovat obrovské hejna ryb, mořský ježky a občas i hvězdice.
Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac

Sportovní atrakce

Prakticky celý poloostrov Pelješac, jehož součástí jsou i zmiňovaná letoviska nabízí turistům ideální podmínky pro cyklistiku a turistiku. V okolí oblasti najdete i nejvyšší vrch poloostrova sv. Jure, na který si můžete udělat zajímavou procházku. Kromě toho si zde však milovníci přírody a sportu přijdou na své i v případě, pokud se chtějí v blízkosti pobřeží potápět. Rozmanitá fauna a flóra nabízí ideální podmínky pro sport, jakým je potápění. V případě, pokud nemáte potápěčsky kurz, případně se chcete v tomto odvětví zdokonalit, můžete navštívit i některé potápěčské centrum v okolí, kde můžete absolvovat nějaký potápěčských kurz z nabídky. Ostatně si zde můžete za menší poplatek zapůjčit i potřebné potápěčské vybavení. Dobré povětrnostní podmínky přejí i windsurfingu.

Zajímavosti, které stojí za pozornost

Historie této oblasti je úzce spjata s historií celé jižní Dalmácie. Poloostrov Pelješac byl osídlen prakticky již od doby kamenné, o čemž svědčí mnohé archeologické nálezy, včetně mnoha kamenných seker a jeskynních maleb. Pro vývoj oblasti bylo v minulosti klíčové především zařazení poloostrova do tehdejší Republiky , jejíž součástí byl tento poloostrov od roku 1358 až do roku 1807, kdy se oblasti zmocnila tehdejší Francie pod vedením generála Napoleona Bonaparta. V současnosti je poloostrov včetně této oblasti opět součástí tzv. Dubrovnicko-neretvanské župy.
Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac
Mezi největší zajímavosti oblasti patří především známé vinice v oblasti Dingač, které se nacházejí v jižních svazích střední části poloostrova Pelješac. Vinná réva v oblasti Dingač se pěstuje volně, bez navazování na dráty. Kvalitu vína Dingač, které je mezi odborníky uznávané jako jedno z nejlepších vín světa, způsobuje především výjimečnost půdy, její úrodnost a velmi dobré středozemní klima s množstvím slunečních hodin v roce. Pokud sem zavítáte na dovolenou i vy, určitě nezapomeňte toto vynikající víno vyzkoušet. V každé dobré restaurací v okolí ho můžete ochutnat v kombinaci s některou z místních specialit.

Pokud vás zajímají historické památky, budete muset zajít do blízkého okolí. Jednou z možností je zajít do města Orebić, které se nachází v severní části poloostrova Pelješac. Velmi známý a navštěvovaným místem je především goticko-renesanční františkánský klášter Panny Marie Andělské, který zde stojí již od roku 1470. V minulosti byl tento kostel častým cílem námořníků, kteří se sem chodili modlit. Významnou historickou památkou je i městská hradba v městečku Ston, která v současnosti měří stále něco více než 5 kilometrů. Pro turisty je v současnosti přístupných více než kilometr hradeb.

Drače a Trstenik na poloostrově Pelješac
Levné apartmány v DračeDrače a Trstenik na poloostrově Pelješac
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split