Štinjan u Puly – Istrie


ubytování Chorvatsko

Přibližně 6 km severozápadně od centra Istrie města Pula, se nachází nevelká rybářská osada Štinjan. Letovisko je položené konkrétněji při stejnojmenné zátoce, která je složena z několika větších a menších pláži. Ostatně si nejde nevšimnout okolí Štinjanu, které je poměrně hustě zalesněné.

Historie Štinjanu sahá až k římské době, když v té době sloužilo toto místo, jako menší farma pro nedalekou Pulu, která byla již v té době ekonomickým a kulturním centrem Istrie. Později Štinjan patřil ještě pod Byzantskou říši, Benátskou republiku, Francii a Rakousko-Uhersko. Významným milníkem historie obce bylo 16. století, během kterého v obci zuřil mor, kvůli kterému zemřel velký počet obyvatel. Velká část obce byla na příkaz vlády i spálená. Později problém s populací řešila tehdejší vláda Benátské republiky pozváním nových slovanských rodin, které zde žijí prakticky dodnes.
Milovníky kulturních památek jistě nepotěší fakt, že během rozmachu obce v polovině 19. století byli využívané části starých historických budov z dob Římské říše na stavbu nových budov.
Štinjan promenáda
V současnosti je Štinjan se svými přibližně 1400 obyvateli poměrně rychle rostoucím centrem cestovního ruchu. Migrace nových rodin způsobuje i nutnost stavět nové instituce pro správné fungování obce a najdete zde i dost apartmánů k pronájmu. I právě díky tomu se Štinjan stává stále atraktivnějším místem i pro turisty, kteří zde najdou prakticky všechno, co by jim k dobré dovolené u Jadranu nemělo chybět.

Pláže ve Štinjanju a jeho blízkém okolí

Nejznámější a nejoblíbenější místní pláží je bezpochyby pláž Vile Štinjan, která je obklopena bohatou vegetací. Tato pláž složená převážně z drobných kamínků nabízí svým návštěvníkům poměrně dobrý pozvolný vstup, díky čemuž je velmi vhodným cílem pro trávení odpoledne pro rodiny s menšími dětmi. Kromě toho však můžete v její blízkosti praktikovat i některé sportovní aktivity, jako volejbal, basketbal nebo fotbal. Okolí pláže je velmi vhodné i pro milovníky pěší turistiky, kteří si v jejím okolí mohou příjemně odpočinout. K dispozici je také i menší potápěčské centrum pro všechny nadšence potápění a několik restaurací, kde si můžete dopřát nějakou tu místní specialitu.
Štinjan pláž

Sport a zábava

Místní sportoviště a samotná příroda nabízí návštěvníkům Štinjanu četné možností pro aktivní odpočinek. Pokud máte rádi dlouhé procházky, tak v blízkosti přímořské promenády si můžete do sytosti vychutnat čerstvý mořský vzduch. Velmi oblíbeným místem pro turisty, kteří zde hledají aktivní sportovní vyžití je místní podnik „Pansion sport„, v jehož útrobách najdete i menší restauraci. V areálu tohoto menšího sportovního centra najdete například i nové mini fotbalové hřiště. Díky velkému developerskému boomu, který zde trvá již několik let, se v letovisku vybudovali i nové tenisové kurty, které jsou dnes přístupné pro širokou veřejnost. Ve Štinjanu samozřejmě můžete praktikovat i několik vodních sportů, jako potápění, plavání, rybolov, či jachting. Pokud vás sportovní nabídka v letovisku nezaujme, doporučujeme vám zajít do nedaleké Puly.

ČTĚTĚ:   S Chorvatskem se setkáte i u nás

V posledních letech roste v Štinjanu i počet zábavních a kulturních událostí. Pravidelně se každý rok v obci koná například tradiční folkový festival u příležitosti svátku sv. Markéty, který končí vždy velkým ohňostrojem. Kromě této akce je oblíbenou událostí i tzv. „Štinjanska noc„, která je organizovaná pravidelně na začátku srpna a také „Rybářská noc“, která je na programu v první polovině srpna.
Štinjan moře

Zajímavá místa, která byste měli navštívit

V centru osady najdete jen několik menších památek. Asi nejvýznamnější památkou, která zde stojí dodnes je kostel sv. Markéty, která je zároveň i patronkou obce. Stavba postavená ještě v 17. století ve svém nitru uchovává několik fragmentů příček ještě z 6. století. Zajímavou památkou v blízkosti obce je i „Hidrobaza“, která sloužila v 30. letech minulého století tehdejší Mussoliniho Itálii, jako vojenské zařízení.

Pro milovníky přírody je velmi dobrým turistickým cílem i nedaleký Národní park Brijuni, jehož součástí je stejnojmenná skupina ostrovů rozkládajících se na západním pobřeží Istrijského poloostrova. Tato oblast je oficiálně národním parkem již od roku 1983. Celé Brijunské souostroví, které čte rozlohu asi 7km2 je známé díky svému příjemnému mírnému podnebí, díky kterému se zde ve velkém daří místní vegetaci. V oblasti tohoto národního parku najdete i cenné kulturní dědictví ještě z římského a byzantského období, jako například římskou vilu u zátoky Verige, která zde stojí již od 1. století před Kristem. Naleznete zde však i menší baziliku z raného křesťanského období. Významnou roli toto souostroví hraje také v rámci politiky. V minulosti zde například často trávil čas známý jugoslávský prezident J. B. Tito. Dnes se tu občas konají i důležité kongresy. Významnou část NP Brijuni tvoří i golfové hřiště, které svému účelu slouží již od roku 1922.
Štinjan  pláže
Pokud chcete vidět významné historické památky, jednoznačně zamiřte do blízké Puly, která je vzdálená od Štinjanu jen 6 km jižně. Největší město Istrie je dodnes jedním z nejvýznamnějších kulturních center celého Chorvatska, a to především díky cenným římským historickým památkám, které zde stojí již téměř 2000 let. Nejznámější památkou je místní římský amfiteátr, který je považován po římském Koloseu za nejvýznamnější stavbu svého druhu na celém světě. O jeho vynikajícím stavu svědčí i to, že ještě dnes je pravidelně místem koncertů, ale i sportovních zápasů, když v roce 2012 hostil celkově dva zápasy záhřebského hokejového týmu KHL Medveščak. Kromě této monumentální stavby si v Pule určitě nezapomeňte podívat i „Herkulovu bránu“, která zde stojí již od 1. století před Kristem, pozůstatky římského divadla na místním pahorku, Římskou mozaiku, Augustův chrám nebo o něco novější, dnes ovšem již historickou Mariánskou katedrálu, která je postavena v renesančním duchu ještě v 15. století.

ČTĚTĚ:   Omišalj - Kvarner

ubytování Štinjan
Levné apartmány ve Štinjanu
<<<Štinjan u Puly – Istrie
4.3 (85%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie