Brijunské ostrovy


ubytování Chorvatsko

Národní park Brijunské ostrovy jsou se svými vykopávkami a překrásnou přírodou oblíbeným cílem výletů. Na malých lodích se lze na ostrovy dostat přes tyrkysově modré moře Jadranu po tříkilometrové trase z Fažanu na Veliki Brijun, což je největší ze 14 ostrovů, tvořících souostroví Brijuni (italsky Brioni).

BrijuniAž do Titovy smrti v r. 1980 byl tento ostrovní svět přísně střeženou uzavřenou zónou, vyhrazenou pouze pro státní hosty. Veřejnost sem měla přístup zapovězený. Zahraniční prominenty, korunované hlavy a nejrůznější celebrity ze světa umění či sportu, kteří sem byli zváni, je dnes možné spatřit na výstavě fotografií. Od r. 1984 se i veřejnosti povoluje organizovaný vstup ve skupinách s průvodcem. Koho neodradí poměrně vysoká cena, může dokonce přenocovat na lůžkách prominentů a volně se pohybovat po místech, kam běžní turisté přístup nemají.

Od počátku 20. století, kdy německý bakteriolog Robert Koch zbavil Brijunské ostrovy zákeřné malárie, se tu do vypuknutí první světové války střídaly prominentní osobnosti ze střední Evropy. V roce 1983 bylo souostroví vyhlášeno za národní park. Tento středomořský ráj flóry a fauny se tak dostal pod ochranu státu. Uvidíme zde vzácné stromy, rostliny a zvířata z celého světa, které Tito obdržel darem od hlav států, které ho zde navštěvovaly.

Ostrovní vláček zaveze turisty k místním pamětihodnostem. Přes safari až k pozůstatkům římských staveb, kolem elegantních restaurací a vil v nádherných zahradách.

Poblíž Fažany se nachází turistický areál, nazvaný Bi-Village. Je zde kemping, prázdninové domky na pronajmutí, apartmány, obytné přívěsy, obchůdky a restaurace. Velké možnosti tu jsou pro aktivní turisty, kteří se o dovolené rádi věnují sportování a hrám všeho druhu. Pro děti je k dispozici miniklub.

Výlet z Fažany na Brijunské ostrovy trvá asi 4 hodiny a je vyplněn organizovaným programem s cizojazyčným výkladem. O výlet je značný zájem, takže se o hlavní sezóně vyplatí objednat si termín předem.

ČTĚTĚ:   Korčula


ubytování Brijuni
Levné apartmány v okolí BrijuniOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín