Omišalj – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Omišalj – nejlevnější destinace na ostrově Krk

Omišalj se nachází v severozápadní části ostrova Krk a je to první město, které potkáte při přechodu mostu na tento ostrov.
Historické jádro města je rozloženo na 85 metrů vysokém útesu nad Omišaljským zálivem a dominuje této části ostrova. S městem Krk je nejstarší v celé oblasti. Na okraji útesu je zděná promenáda, která spolu s úzkými uličkami přímo zve k romantickým, klidným procházkám a výhledu na záliv.

Půvab celého městečka se podařilo zachovat i přes nedaleký průmysl a je tady jasně vidět, jak lze skloubit cestovní ruch a průmysl aniž by se narušil středomořský ráz destinace. Díky tomu je celá oblast Omišalj nejlevnější na celém ostrově Krk.
Omišalj - Krk
Nová část města se rozrostla až k moři, kde je přístav pro jachty. Kvůli vynikajícím klimatickým podmínkám, nádherným plážím, poloze nedaleko od mostu, letiště a města Rijeka je Omišalj velmi atraktivní destinací pro ty, kteří chtějí levnou a klidnou dovolenou, nebo hledají ideální výchozí místo pro cestování po ostrově Krk.

Nejklidnější pláže na ostrově Krk

Pláže najdete kolem Omišalj jak kamenité, tak písčité. Je zde i hodně skrytých zátok, které jsou ideální pro milovníky samoty.

Pokud dáváte přednost plážím, kde je pro vás připraveno mnoho aktivit, navštivte Pesja Omišalj. Je to nejznámější pláž tohoto letoviska, která získala Modrou vlajku za čistotu a bezpečnost. Je oblázková, s malou betonovou plošinou a nachází se na konci 3km zátoky, asi 1km od centra města a nejbližších hotelů. Přístup na tuto pláž je přizpůsoben i pro tělesně postižené.

Vedle kdysi krásného hotelu Ucka, který je dnes opuštěn a říká se mu “hotel duchů“, najdete půvabnou pláž s průzračnou vodou. Toto místo je vhodné i pro neplavce a vypadá jako by bylo teprve nedávno rekonstruované. Samotný hotel vám nijak nebude kazit dojem, protože je skrytý za stromy. Naturisté mají svoje pláže mezi městečky Omišalj a Njivice.

ČTĚTĚ:   Výstava suvenýrů v Opatiji a muzeum neandertálců v Krapině

Co si nenechejte ujít

Určitě se projděte parkem Dubec. Rozprostírá se od promenády až k moři na severním svahu kopce. Tento park má plochu téměř 2ha a spojuje promenádu s plážemi. Kolem písčitých stezek zde najdete bohatou vegetaci listnatých stromů, ale i cypřišů, fíkovníků, nebo olivovníků.

Zajímavou procházku zažijete také vyšlapanou cestičkou po skaliskách okolo opuštěného “hotelu duchů“ Ucka. Není nijak náročná a nabídne vám nejen pohledy na moře a krajinu ostrova Krk, ale uvidíte odsud dobře i rafinérie, které se nacházejí nedaleko. Touto cestou dojdete až do přístaviště.

Na severním cípu ostrova navštivte maják Vošćica. Byl postaven roku 1875 a dnes už je bez personálu, ale jeho poloha a výhled na most vám učaruje.

Asi 8km od Omišalje v obci Rudine se nachází jeskyně Biserujka. Je to jediná jeskyně na ostrově Krk. Přestože je poměrně malá, každoročně ji kvůli její kráse navštíví tisíce turistů. Dostanete se k ní pohodlně i cyklistickou stezkou.

V bezprostřední blízkosti, asi 2km jihozápadně od Omišalje najdete ve zbytcích starobylého římského města Fulfinium pozůstatky baziliky z 5. století. Tato leží v zálivu Sepen. Zajímavostí je to, že většina města leží pod mořem, protože od doby největšího rozkvětu zde stoupla hladina moře o 2m.

Omišalj není tradiční turistické letovisko. Právě proto se místní ke všem návštěvníkům chovají jako k letitým přátelům, takže mnoho turistů se sem rádo vrací.

ubytování Zadar
Levné apartmány v Omišalji
Ohodnoťte

One Response to Omišalj – Kvarner

  1. Je velká škoda,že se přímo v Omišalji nedají půjčit kola.Jít do Njivice půjčit a pak zase vrátit mě moc neláká.Ještě mě chybí přímé autobusové spojení Omišalj-Soline(je pouze přes Malinskou).Na dotaz přímo do autobusového nádraží Rijeka,zda neplánují na léto takovou linku,byla odpověď,že zatím nemají něco jako nové rozpisy jízd(tak to asi neklapne).Jinak ostatní OK.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner