Kampor na ostrově Rab


ubytování Chorvatsko

Bývalá rybářská obec Kampor, která se dnes prioritně zaměřuje na zisky z turismu je jedním z nejnavštěvovanějších oblastí ostrova Rab. Kampor najdete konkrétně na jihozápadním cípu ostrova, kterého součástí je i lesopark Dundo, vůbec nejzelenější místo ostrova, kde můžete vidět srnky a muflony. Kampor je velmi oblíbeným rekreačním střediskem především mezi rodinami s malými dětmi, ale také mezi potápěči.

Své jméno toto letovisko získalo odvozením od latinského slova „kampus“, což je v překladu pole. Kampor si dodnes víceméně udržel svou původní historickou tvář, proto není divu, že zde můžete stále vidět idylické zachovalé ulice s početným množstvím kamenných domů. Na své si zde tedy přijdou i milovníci historie a přírody. Pro rekreanty zde v posledním období vyrostlo několik moderních apartmánů, které jsou vystaveny v okolí původního historického jádra vesnice.
kampor

Pláže v letovisku Kampor

V blízkosti přístavu najdete celkem dvě pláže. První z nich je pláž Mel, která je známá svým extrémně mírným klesáním do moře. Prakticky ještě po přibližně 100 metrech od břehu pláže voda sahá sotva po kolena, což jistě ocení rodiny s malými dětmi a neplavci, kteří hledají spíše mělké zátoky. Tato rozsáhlá písčito-štěrková pláž je ideální i pro praktikování některých sportů, především plážového volejbalu. Během letní sezóny se nejednou právě na této pláži koná i několik menších volejbalových turnajů. Velkou výhodou pláže Mel je i možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky. Pokud dostanete hlad, můžete navštívit některé blízké stravovací zařízení, které najdete jen několik desítek metrů od pláže.

Druhou místní pláži je písčitá pláž Miral, která je v podstatě svými podmínkami téměř identická s pláží Mel, najdete na druhé strany přístavu. V její blízkosti jsou vybudovány i mola, které ještě více zvyšují její exkluzivitu. Velkou výhodou pláže Miral je, že i v průběhu hlavní sezóny je prakticky poloprázdna. Na své si zde přijdou určitě především malé děti, které se zde mohou do sytosti zabavit.
kampor rab

ČTĚTĚ:   Tučepi - jižní Dalmácie

Sport a zábava

Kampor všem nadšencům sportu nabízí několik možností jak aktivně využít čas v tomto letovisku. Místní hřiště můžete využít například na fotbal nebo volejbal, tenisové kurty, které najdete v blízkosti centra obce zase na tenis. Blízké cyklostezky mohou využít cyklisté, kteří si mohou kolo pronajmout i v místních půjčovnách. V obci najdete i dvě potápěčské centra, které během hlavní sezóny podnikají několik výjezdů do okolí pobřeží letoviska.

Nejatraktivnější lokality pro potápění jsou především Macinjská skála, blízké okolí pláže Zavrtnica, poloostrov Lun a poloostrov Kosačov.

Nejvýznamnější kulturní událostí Kamporu je bezpochyby svátek sv. Eufemie, který se pravidelně koná 16. září. V tento den se během tohoto svátku koná několik menších kulturních a zábavných akcí, které lákají velké množství lidí i z okolí. Během hlavní sezóny se můžete za větší události podívat i do nedalekého města Rab, ve kterém se koná (25. 7. – 27. 7.) středověký letní festival, kterého účastníky jsou i mnozí menší řemeslníci, kterých díla si můžete právě během těchto dní v ulicích Rabu koupit.
kampor pláž mel

Zajímavosti, které by Vám neměly uniknout

Jednou z prvních významnějších budov, která se výraznější podepsala za rozvoj obce, je františkánský klášter sv. Eufemie. Tento kostel, který najdete ve staré části obce, ve svém interiéry ukrývá několik velmi krásných oltářů a také velmi pěkný dřevěný strop, který je zdobený sakrálními motivy. Součástí celé budovy je i etnografické muzeum, galerie obrázků a knihovna, ve které je skrytých několik velmi cenných ručně psaných středověkých knih, včetně rabský kroniky.

Pokud byste měli ochutnat něco ve zdejších restauracích, určitě by to měla být ostrovní kulinářská specialita Rabský dort, jehož recept pochází ještě z roku 1177. Tento křehký koláč ve tvaru šneka, plněný chutnou mandlovou náplní je jednou z pých obyvatel ostrova Rab.

ČTĚTĚ:   Vyberte si svůj chorvatský ostrov

Pro milovníky přírody tento ostrov nadělil řadu zajímavých atrakcí, mezi nimiž se vyjímá geologický park Lopar, který najdete v severní části ostrova. Poloostrov Lopar, jehož součástí je i právě stejnojmenný geologický park, je tvořen ze slínu a pískovců z období přibližně před 40 – 50 milionů let. Mnohé zajímavé tvary pískovců, které vznikly vlivem eroze, vytvářejí z tohoto místa jeden z největších přírodních fenoménů celé oblasti.

ubytování Kampor
Levné apartmány v Kamporu na Rabu
<<<Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner