Igrane – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Letovisko Igrane, které se řadí mezi ne příliš velká letoviska Dalmácie, se nachází v centrální části Makarské riviéry. Tento malý přístav, který je domovem přibližně 400 obyvatel, najdete pod horským masivem Biokovo, který je známý pro své prudké jižní svahy. Ročně toto letovisko navštíví několik tisíc turistů, kteří si sem přijdou vychutnávat panenskou přírodu, čistý vzduch a příjemné středomořské klima.

Igrane, které disponuje přibližně 1000 lůžky pro turisty je vzdálené od hlavního města České republiky zhruba 1148 km. Obyvatelstvo letoviska kromě turismu stále z velké části živí i rybolov a zemědělství. Pokud se sem rozhodnete jít během léta na dovolenou, kromě téměř nedotknutelného okolí Vás jistě obec okouzlí i svou historickou architekturou a svými zachovalými, úzkými uličkami, které jsou typické u většiny středomořských měst a obcí.
webkamera Igrane

Pláže v Igrane

Obec a její okolí disponuje několika velmi pěknými oblázkovými plážemi, které jsou velmi vhodné i pro neplavce a malé děti. Hlavní pláž letoviska je dlouhá přibližně 300 metrů. Velkou výhodou této pláže je vysoká úroveň sociálních zařízení a také to, že se v jejím okolí nachází promenáda s množstvím restaurací, kaváren a stánků s občerstvením. Výhodná poloha je tak pro mnohé turisty velkým lákadlem, proto je tahle pláž častokrát během letních dnů plná.

Další oblíbená pláž letoviska se nachází pod hotelem Punta. V areálu se nachází i bazén, kde se častokrát koupají i turisté, kteří zde ubytováni nejsou. Samotná pláž je velmi dobře vybavená, nachází se na ní dostatečné množství lehátek a slunečníků. Tahle pláž je ideální i pro mladé, protože si zde můžete vyzkoušet i některé zábavné atrakce, jako jízdu na banánu, let padákem za člunem nebo jízdu na vodním skútru.
Igrane
Velmi pěknou pláží, kde můžete během horkých dnů odpočívat je i místní oblázková pláž Jarsan, která je i během letní sezóny poměrně prázdná. Její výhodou je kromě příjemného prostředí i velmi dobrý pozvolný vstup, který ocení především neplavci.

Sportovní a zábavní atrakce letoviska

Na samotném moři se můžete zabavit například jízdou na vodním skútru, jízdou na banánu a šlapadle. Kromě toho se zde můžete zúčastnit i školy potápění, případně pokud máte rádi tenis, můžete si v nedalekých tenisových kurtech tento sport zahrát.

Velmi dobré podmínky v okolí Igrane jsou především pro cyklisty či pěší turisty. Ti mohou využít řadu turistických, a cyklistických tras, ať už v blízkosti pobřeží nebo náročnější v blízkosti horského masivu Biokovo. Jedna cyklostezka začíná a končí v blízkosti místní pošty. Tahle trať je vhodná spíše pro středně zkušené cyklisty, kteří zvládají i středně náročné stoupání.
Igrane - Noc krále Arthura
Co se týče kultury a zábavy je Igrane spíše destinace vhodná pro lidi, kteří vyhledávají klidnější místa. Během léta se však i zde koná několik kulturních a hudebních akcí a také oblíbené rybářské večery. Během srpna (většinou hned 1.8.) se v letovisku slaví velká lidová slavnost Noc krále Arthura. V případě, že noční život tohoto letoviska nebude dostatečně splňovat vaše kritéria, můžete zajít například do nedaleké Makarské, kde je noční život podstatně pestřejší.

ČTĚTĚ:   Svatba u moře? Chorvatsko je ideální!

Historické památky v Igrane

V historických dokumentech se poprvé novodobá historie letoviska vzpomíná až kolem 14. století. Do té doby zde místní okolí obývali i Římané, což dokazují i archeologické nálezy v okolí Igrane. Dodnes nad obcí stojí i stavba, která je starší než samotná obec. Předrománský kostel sv. Michala z 11. – 12. století. Kostelík najdete nad letoviskem ve výšce přibližně 300 m.n.m.

Další památkou, která je jedním ze symbolu Igrane je kostel Gospe od Rozarija, který zde stojí od roku 1752. Jeho nejdominantnější částí, kterou v případě návštěvy letoviska určitě postřehnete, je velká zvonice. Zajímavostí je, že vitráže v kostele jsou vyrobené v České republice.

Kromě toho můžete v obci obdivovat i věž Zale, která byla vystavěna ještě v 17. století, z důvodu ochrany před Turky z Osmanské říše. Najdete ji na nejvyšším bodě Igrane, pod kterým se nachází i několik menších domků. Dodnes je navzdory svému věku tato věž ve velmi dobrém stavu. Jako zajímavý cíl procházky po uličkách letoviska může být i letní sídlo rodiny Šimić-Ivanišević, které bylo postaveno ještě v roce 1760.

Kam na celodenní výlet z letoviska

Igrane díky své velmi dobré poloze má velmi dobré možnosti, co se týče destinací pro celodenní výlet. Velmi blízkým a známým letoviskem je Makarska. Ta je během letní sezóny plná turistů, obchodů a zábavy. Pokud se sem rozhodne zajít, můžete si udělat například procházku po uličkách tohoto letoviska. Mladší generací toto letovisko určitě doporučujeme navštívit, protože je jedno z nejrušenějších v celé Dalmácii. Množství diskotékových barů, restaurací a dokonce i kasino najdete právě v Makarské.
Igrane - Makarská riviéra
Pokud upřednostňujete výlet spíše do vnitrozemí regionu, můžete si jako cílový bod zvolit nejvyšší vrch pohoří Biokovo. K vrcholku se můžete dostat autem přes Tučepi, které je od Igrane vzdálené několik kilometrů. Pohled z vrcholku tohoto horského masivu vás jistě uchvátí, na jedné straně se můžete kochat krásným výhledem na čiré moře, na opačné straně vás zase dozajista uchvátí pohled na vnitrozemskou část Chorvatska a nedaleké Bosny a Hercegoviny. Cyklisté se sem mohou dostat toutéž trasou, určitě ovšem doporučujeme nezapomínat si s sebou vzít dostatečné množství vody a jídla. Horké středomořské podnebí v kombinaci s náročnou horskou trasou může však být i pro zkušené cyklisty velmi zrádné.

ČTĚTĚ:   Ceny potravin v Chorvatsku

Pokud Vás zajímá spíše výlet lodí, potěšíme vás, protože z letoviska se pravidelně pořádají celodenní výlety na blízké ostrovy Brač, Hvar a Korčula. Každý tento výlet je spojen i s koupáním, procházkou po historických částech obcí na jednotlivých ostrovech a v neposlední řadě i s dobrým jídlem, které si můžete vychutnat při plavbě na lodi.

ubytování Igrane
Levné apartmány v IgraneIgrane – jižní Dalmácie
4 (80%) 2 hlas[ů]

11 Responses to Igrane – jižní Dalmácie

 1. Jaroslava Goubejová

  zde jsme byli bylo to tady moc fajn

 2. Vlasta Hrubá

  Také jsme tu byli, paráda.

 3. Renata Maxová

  byla jsem tam prostě nádhera….

 4. Andrea Zapletalová

  Letos tam jedeme, tak doufám, že se nám bude líbit 🙂

 5. Andrea Zapletalová

  Letos tam jedeme, tak doufám, že se nám bude líbit 🙂

 6. Andrea Zapletalová

  Letos tam jedeme, tak doufám, že se nám bude líbit 🙂

 7. Petra Tyrlíková

  Igrane je srdcovka Makarské 🙂

 8. Petra Tyrlíková

  Igrane je srdcovka Makarské 🙂

 9. Petra Tyrlíková

  Igrane je srdcovka Makarské 🙂

 10. Míša Bludička Hašková

  my tam letos jedeme zase je tam ůůžasně už se těšíme,doporučuji hotel Punta 🙂

 11. Věra Burdová

  my letos do Igrane podruhé ….nádhera 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split