Brodarica u Šibeniku – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Brodarica je malá, netypická vesnice, která leží vedle dálnice Jadran, pouhých 8 km jižně od Šibeniku. Táhne se v délce asi 5 km podél moře a nachází se před devíti ostrovy a ostrůvky, zároveň ale směřuje k Morinskému zálivu, který je hlavním důvodem toho, že se tady tře mnoho druhů ryb.

Brodarica, stejně jako ostrov Krapanj, který k ní patří, má typické středomořské klima. V létě se teploty pohybují okolo 30 ° C, zatímco v zimě málokdy dosáhnou k nule. Od západu sem fouká mistrál, který má na svědomí v horkých, letních dnech příjemné osvěžení.

V celé oblasti je úžasná středomořská vegetace s mnoha vinicemi, borovými lesy, keři a bylinkami jako jsou rozmarýn, nebo levandule.
Brodarica
Toto klidné, příjemné předměstí Šibeniku je vhodné pro rodinnou dovolenou. Má 3 km dlouhou, oblázkovou pláž s krásným výhledem na moře a okolní ostrovy s nedotčenou přírodou. Ostrůvek Krapanj leží pouhých 300 m od pobřeží Brodarice a každou hodinu na něho vyplouvá loď, ale není problém si zapůjčit člun na soukromou plavbu.

V severní části Brodarice je oblast, která je bohatá na léčivé bahno. Toto bahno pomáhá zejména při lupence, různých ekzémech a revmatismu. Díky tomu, že výsledky léčení jsou prokazatelné, Brodarica se stává čím dál častěji cílem lidí, kteří některou z těchto nemocí trpí.

Do zdejších vyhlášených rybích restaurací se sjíždějí i místní lidé ze Šibeniku. Ubytování v Brodarici je možné pouze v soukromých domech a apartmánech.

Sportovní a rekreační aktivity

Kromě místní pláže se můžete vypravit i do resortu Solaris, který je vzdálený asi 4 km směrem k Šibeniku. V Solarisu je písečná pláž, na které můžete provozovat téměř všechny druhy sportů.

Vybrat si můžete například z těchto aktivit:

 • Potápění včetně potápěčské školy
 • Vodní lyžování
 • Šlapadla
 • Kánoe, Kajak, Windsurfing
 • Tenis včetně tenisové školy (4 antukové kurty)
 • Ping-pong
 • Plážový volejbal (2 hřiště)
 • Fotbal na umělé trávě
 • Basketbal
 • Půjčovna kol
 • Bowling
ČTĚTĚ:   Pobytová taxa a přihlašovací povinnost: O co jde?


Ostrov Krapanj

Za historickými památkami se vydejte na ostrov Krapanj, který je známý hlavně pro své staré domy postavené z kamene a spousty úzkých uliček, které tvoří doslova labyrint po celém ostrově. Na ostrov vyplouvá z Brodarice kyvadlově loď každou hodinu, v sezóně ještě častěji.

Krapanj je nejmenší ostrov ve Středozemním moři. Průměrná výška je na něm 1,25 m nad hladinou moře a měří 0,36 km 2. Se svými 1 500 obyvateli je to nejhustěji osídlený ostrov na Jadranu.

Na ostrově se již od roku 1704 loví mořské houby, takže tato tradice je tady znát na každém kroku. Dříve se tomu věnoval alespoň jeden člen domácnosti, ale poté, co se houby začaly pěstovat synteticky v jiných oblastech, upadal i Krpanj a mnoho lidí se odsud odstěhovalo. V poslední době se ale začalo blýskat na lepší časy, protože zdejší houby začala odebírat NASA jako jedny z nejlepších na celém světě.

Na ostrůvku je také obzvlášť vzácný klášter Sv. Kříže, na jehož území byl v roce 1523 postaven kostel, který byl v roce 1937 restaurován, a najdete v něm památky chráněné státem. Mezi nejcennější exponáty patří „Poslední večeře“ z 16. století a „Černou Madonnu na trůnu“ z období renesance. V klášterní knihovně jsou zachovány Bible od roku 1474 a 23 prvotisků. Bylo zde otevřeno i malé muzeum, ve kterém se nachází sbírka mořských hub, korálů, amfor a antického nádobí.

Pokud hledáte klidné a tiché zákoutí ke koupání, Krapanj je pro vás tou pravou volbou. Zdejší oblázkové pláže jsou velmi vhodné i pro malé děti, protože jsou mělké. Mnoho lidí si tady u hotelu pronajímá člun, se kterým se vydávají najít si zátoku jen pro sebe.

ČTĚTĚ:   Jaké cestovní doklady byste si měli vzít s sebou do Chorvatska

Domů si odsud odvezte určitě zdejší výborné víno, olivový olej, sherry, brandy, mandle, nebo třeba sušené fíky. To vše vám bude ještě hodně dlouho připomínat krásnou dovolenou, kterou jste strávili v Brodarici.

ubytování Brodarica
Levné apartmány v Brodarici


Brodarica u Šibeniku – střední Dalmácie
3.5 (70%) 2 hlas[ů]

7 Responses to Brodarica u Šibeniku – střední Dalmácie

 1. Iveta Šmejkalová

  Doporucuji,byli jsme tam pred 2 roky:-)

 2. Jenom otázka: Do toho Solarisu je vstup volný, nebo se platí za vstup, nebo je to jen pro ubytované v jejich hotelech?

 3. Adam Šiška

  Jenom otázka: Do toho Solarisu je vstup volný, nebo se platí za vstup, nebo je to jen pro ubytované v jejich hotelech?

 4. Máme rádi CHORVATSKO

  vstup do areálu a pláže je volný ale pak je tam ještě aquapark u Solarisu tam vstupné je 100kn za dospělého a 60kn za dítě

 5. Adam Šiška

  Na celý den? Moc diky za odpoved!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik